Αποστολέας Θέμα: Θέρμανση.  (Αναγνώστηκε 69760 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mike

• Προφίλ
Θέρμανση.
« στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 10:15:19 μμ »
Τεράστιο θέμα φέτος. Τι θα κάνετε?  :dontknow:

Μας έχει λυπηθεί και ο Θεός μέχρι τώρα με τον καιρό..

Αποσυνδεδεμένος LiKuid

• Μπρουου μπρουου μπρουουου
    • Προφίλ
Απ: Θέρμανση.
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 10:32:46 μμ »
Μερικοί λένε καλά λόγια για τα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης (infrared heaters), αλλά οι πληροφορίες που βρίσκω είναι πολύ μπερδεμένες κ δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα.
Επίσης, οι μισοί λένε ότι είναι απολύτως υγιεινά κ οι υπόλοιποι το ανάποδο...
Πάντως είναι μια εύκολη λύση για διαμέρισμα, σχετικά οικονομική κ λένε με καλή ποιότητα θέρμανσης. Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω?

Κάτι τέτοιο ας πούμε...

www.ebay.co.uk/itm/120997699326

Αποσυνδεδεμένος Vourk™

• troll
  • #maurofidi_pousefage
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 10:38:20 μμ »
Στη δουλειά παίζει στόφα και κάστανο!  O0

#ton_ipiame

Καμία καλή πράξη, δεν μένει ατιμώρητη!
gasstone

Αποσυνδεδεμένος antonis81

• εξωθεσμικός παράγοντας...speaking!
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 10:46:11 μμ »
 Ενεργειακο τζακι και καλοριφερ ηλεκτρικο :occasion14:
Ότι είπα και γω δηλαδη απο την αρχη, ποιος ειμαι ο ownedmatters? Μαλλον λογω της μοτοκουλτούρας μου σε ολα τα επίπεδα..Έχω ομως και ματι εΤουρα!

Αποσυνδεδεμένος Mike

• Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 10:49:55 μμ »
Έπεσε ένα φυλλάδιο από -->αυτούς<-- στα χέρια μου σήμερα.. Ελληνικά είναι, με υπέρυθρες λέει.

Το θέμα είναι πως εμένα μάλλον θα με βόλευε καλύτερα κάτι που να μεταφέρεται από δωμάτιο σε δωμάτιο.

Μου είπαν πολύ καλά λόγια για τα --> Nobo <--, Σουηδικά ή κάπου από Σκανδιναβία τέλος πάντων. Λίγο τσιμπημένα (περίπου στα 270-300) αλλά πολύ οικονομικά, με πολύ καλή απόδοση και παίρνουν και ροδάκι αν δε θες για τοίχο. Τα πουλάει ένας στο Σύνταγμα.

Γενικώς όποιος έχει εμπειρία ή έχει ακούσει τίποτα ας το πει..

Αποσυνδεδεμένος Giannis

• People's Choice 2015
    • Προφίλ
    • Speed Junkies
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 11:09:49 μμ »
θα φορεθει φετος

:lovestory:

Αποσυνδεδεμένος R1der

• Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 11:18:04 μμ »
Υπέρυθρα σώματα... πολύ καλά αλλά υψηλό κόστος αν πεις ότι θα καλύψεις τη θέρμανση όλου του σπιτιού με αυτά.
Ενεργειακό τζάκι... πολύ καλό και πιο φθηνό (ίσως) αλλά πρέπει να είσαι από πάνω.
Σόμπα... μικρότερη απόδοση από το τζάκι με ίδιο κόστος όμως (εξαρτάται και από την ποιότητα) αλλά έχεις την ευκολία χρήσης.

Για μένα το ιδανικό αν έχεις δικό σου σπίτι (που σημαίνει ότι σε παίρνει να κάνεις αλλαγές) είναι να βάλεις ένα καυστήρα που καίει διάφορα (ξύλα, pellet, πυρήνα και φυσικά πετρέλαιο αν χρειαστεί). Το μόνο αρνητικό είναι ότι θες χώρο ώστε να μπορεί να στεγαστεί το όλο σύστημα και θέλει "χέρια" όσο δουλεύει γιατί ένα 50κιλο τσουβαλάκι θα το θέλει καθημερινά. Στα τεράστια συν είναι ότι το καις συνέχεια (άρα όλη μέρα ζέστη) με χαμηλό κόστος (300 ευρώ ο τόνος pellet) και ειδικά αν επιλέξεις απλό σύστημα (π.χ. να καίει μόνο pellet) ρίχνεις ακόμα περισσότερο την αρχική αξία αγοράς και κάνεις απόσβεση σε χρόνο dt.
"Ποτέ μην τα βάζεις μ’ έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας".
Γουστάρουμε Rossi κι ας μην κερδίζει. ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ να ηρεμήσουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος jimmyjp

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 11:18:39 μμ »
Στη δουλειά παίζει στόφα και κάστανο!  O0

#ton_ipiame

Εσύ είσαι ο kastanas...?

Αποσυνδεδεμένος Giannis

• People's Choice 2015
    • Προφίλ
    • Speed Junkies
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 11:22:41 μμ »
Οχι αυτος μονο τα τρωει :lovestory:

Αποσυνδεδεμένος Πλημμυrougas

• Mis elen 22
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 11:23:40 μμ »
pellet δεν παιζει και πολυ για μεσα στην αθηνα η σε ποληκατοικιες (θελει χωρο για σιλο σε μεγαλες μοναδες καλοριφερ)θα ελεγα μονο σε μονοκατοικιες .εγω θα βαλω στον λεβητα που εχω εναν καυστηρα πελλετ αλλα θελει καθε μερα φορτομα και καθε 15 μερες καθαρισμα.και διπλα θα εχω καβατζα και τον πετρελαιου
ο ανηψιος του ΤΖΑΚ ΝΟΡΙΣ

Αποσυνδεδεμένος Mike

• Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 24, 2012, 01:26:36 πμ »
Καλή φάση το Pellet αλλά σε πολυκατοικία δε θα τα βρούμε εύκολα...

Οπότε προσωπικά ψάχνομαι για κανα σώμα..  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Kavaliwtis

• Vivre le C@RBIR@TEuR
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 24, 2012, 06:32:39 πμ »
Καλή φάση το Pellet αλλά σε πολυκατοικία δε θα τα βρούμε εύκολα...

Οπότε προσωπικά ψάχνομαι για κανα σώμα..  :dontknow:

Μαικ εχεις  δικο σου λεβητα?

Κοιτα και για ηλεκτρικο, ειδικα αν εχεις ηδη τη δυνατοτητα νυχτερινου ρευματος.

Αναλογα πως ειναι η εγκατασταση σου τωρα, μπορεις με μια προσθηκη μιας μικρης αποθηκης νερου (θερμοσιφωνα) και ενος κυκλοφορητη να ζεσταινεις την ωρα που εχεις φθηνο ρευμα και να το κυκλοφορεις (το νερο) οταν το θελεις.

Μικρο κοστος αποκτησης, χωρις συντηρησεις, χωρις απωλειες λογο αποστασης
Good things come to those who wait

Αποσυνδεδεμένος Mike

• Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 24, 2012, 09:42:02 πμ »
Δικό μου, όχι. Της πολυκατοικίας, κοινόχρηστος.

Δεν έχω τόσο θέμα με το νερό. Δύο άτομα είμαστε, έχουμε νερό με 10 λεπτά θερμοσίφωνα, δεν είναι τόσο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος stabak

• Antirossisist με το στανιό
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 24, 2012, 10:09:16 πμ »
Μαηγκ, σομπιτσα ηλεκτρικη/λαδιου κ πολύ αγαπη.... στις παγερες νυχτες του χειμωνα που θα βλεπεις θρυλο  :dontknow: βαλε και κανα κονιακ να παλιωνει...  :bs:

Δεν σωζόμαστε, αυτοι ειναι ικανοι να βαλουν φορο στα καυσοξυλα και στις θερμαστρες
Valves still are for gays

Αποσυνδεδεμένος bigleb

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 24, 2012, 10:32:13 πμ »
 Οτιδηποτε θερμαινει με ρευμα ειναι κ ακριβο στην καταναλωση ρευματος (ειδικα τα ηλ.καλοριφερ) αλλα κ εντελως αντιοικολογικο (οποιον ενδιαφερει).
 Τα πελετ-βιομαζες ειναι ικανοποιητικες λυσεις αλλα μονο για μονοκατοικιες με ανεση χωρου οπως σωστα αναφερθηκε.

Οι πιο σωστες λυσεις οι οποιες ομως προυποθετουν μια αρχικη επενδυση που θα αποσβεστει σε ενα βαθος χρονου,ειναι τα ενεργειακα τζακια,τα καλυτερα κουφωματα,οι εξωτερικες θερμομονωσεις κλπ..

Ο μονος τζαμπα τροπος που εχουμε για να μπορεσουμε να κανουμε οικονομια,ειναι να κανουμε καλυτερη διαχειριση της ενεργειας κ της θερμοτητας του σπιτιου μας.
 Αυτο επιτυγχανεται με περιορισμο της χρησης η κ καταργηση τους χειμερινους μηνες των βορειων ανοιγματων,αερισμο απ'τα νοτια-μεσημβρινα ανοιγματα κ παραλληλη εκμεταλευση της οποιας ηλιοφανειας μεσω αυτων,σωστη χρηση θερμοστατων σε περιπτωσεις αυτονομης θερμανσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2012, 11:00:42 πμ από bigleb »