Αποστολέας Θέμα: Μόνωση ταράτσας  (Αναγνώστηκε 2031 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος capobomba

• κουλάδι
    • Προφίλ
Μόνωση ταράτσας
« στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 10:17:09 πμ »
Καλημέρα ρε παίδες, σας ρωτώ ένα τεχνικό θέμα άσχετο με μηχανάκια

Λοιπόν έχουμε μια ταράτσα μεγέθους επιφάνειας 50 μέτρα, μόνο το μπετό και από πάνω μια βαφή αδιάβροχη μονωτική για "πρώτη ανάγκη"

Όμως χρειάζεται φροντίδα

Επειδή δε γνωρίζω τι παίζεται αλλά έχω ακούσει για ασφαλτόπανα και γενικά επαγγελματικές εφαρμογές που όμως κοστίζουν

Έχω δει γενικότερα, ότι πολύς κόσμος βάζει πλακάκι αντιολισθητικό και καπακώνει το μπετό, εφαρμόζοντας μια υποτυπώδη μόνωση ας πούμε από τις βροχές

Αν βάλουμε δηλαδή μόνωση τύπου dow κολλητά πάνω στο μπετό και από πάνω κλείσουμε με πλακάκι κανονικά τσιμεντάρισμα στοκάρισμα κλπ δεν κάνει δουλειά?

Ρωτώ συγκεκριμένα γιατί έχω περίσσευμα υλικών έτοιμα από άλλη εργασία

Ξέρει κανείς πόσο πάει το τετραγωνικό κόστος? Μεταξύ μας μιλάμε να ξέρω πριν παώ να ρωτήσω στην πιάτσα

Αποσυνδεδεμένος Πλημμυrougas

• Mis elen 22
    • Προφίλ
Απ: Μόνωση ταράτσας
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 10:29:00 πμ »
κοιτα επιδι το εχω κανει και ψαξει αρκετα το σωστο ειναι....πισσοπανο στην πλακα αν εχει σωστες κλισεις αν δεν εχει θελει μια τσιμετοκονια για να εχει, dow η τυπου τετοιο υλικο τσιμεντοκονια και πλακακι απο πανω .....ετσι ειναι το σωστο αλλα κοστιζει
ο ανηψιος του ΤΖΑΚ ΝΟΡΙΣ

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 10:33:52 πμ »
valerouga θυμάσαι πόσο βγήκε το μέτρο?

Αποσυνδεδεμένος antonis81

• εξωθεσμικός παράγοντας...speaking!
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 11:04:12 πμ »
εχεις καποιο προβλημα με την παρουσα κατασταση της?παιζουν κατι καλα επαλοιφωμενα μονοτικα παντως.
εδω ο ποιο φτηνος πλακας(τσιμεντοκονια,πλακακι,στοκαρισμα)θελει 10ευρω το μετρο(εργασια) χωρις ικα
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2012, 11:08:05 πμ από antonis81 »
Ότι είπα και γω δηλαδη απο την αρχη, ποιος ειμαι ο ownedmatters? Μαλλον λογω της μοτοκουλτούρας μου σε ολα τα επίπεδα..Έχω ομως και ματι εΤουρα!

Αποσυνδεδεμένος bigleb

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 11:12:37 πμ »
 Αρχικα πρεπει να βγαλεις την μονωτικη βαφη-στρωση που εχεις βαλει.
 Κατοπιν μπαινει ασφαλτοπανο,πανω απ'αυτο 5αρα μονωση dow.
 Μετα πεφτει η τσιμεντοκονια η ακομα καλυτερα αφρομπετον (για μικροτερο βαρος κ καταπονηση της πλακας απο φορτια) για να φερεις τις κλισεις που θες-προσοχη μεταξυ dow κ τσιμεντοκονιας η αφρομπετον να μπει ναυλον που θα προστατευσει το μονωτικο απ'την υγρασια του υποστρωματος (τα μονωτικα τυπου dow οταν ερχονται σε επαφη με νερο χανουν τις ιδιοτητες τους).
 Τελος στρωνεις πλακακι η πλακα πεζοδρομιου (βαρυτερη)
 Εαν στο κανει εξιδεικευμενο συνεργειο που θα σου δωσει κ μια εγγυηση υπολογισε γυρω στα 25 ευρω/μετρο για την μονωση.
 Τα πλακακια αναλογα τι θα παρεις + 10 ευρω/μετρο περιπου ο πλακας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2012, 11:17:05 πμ από bigleb »

Αποσυνδεδεμένος bigleb

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 11:16:38 πμ »
εχεις καποιο προβλημα με την παρουσα κατασταση της?παιζουν κατι καλα επαλοιφωμενα μονοτικα παντως.
εδω ο ποιο φτηνος πλακας(τσιμεντοκονια,πλακακι,στοκαρισμα)θελει 10ευρω το μετρο(εργασια) χωρις ικα

Τα επαλειφομενα (ελαστομερη) μονωτικα ειναι μονο για υγρομονωση κ διαρκουν γυρω στα 5-7 χρονια.Πασχουν απ'τον ηλιο-ρηγματωσεις.
Αν ειναι μονο για υγρομονωση καλυτερη λυση κατα την γνωμη μου ειναι ενα 5-7μμ ασφαλτοπανο με ψηφιδα αν η ταρατσα ειναι επισκεψιμη.

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 11:39:51 πμ »
ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις είναι κατατοπιστικότατες

είναι για υγρομόνωση και θερμομόνωση

κυρίως η θερμομόνωση μας ενδιαφέρει γιατί από νερά κλπ υπάρχει πρόσκαιρα η βαφή που ανέφερα και νωρίτερα (το είπε και ο big leb)

με 25 ευρώ το μέτρο είναι κόστος 25Χ50=1250 ευρώ τα οποία δυστυχώς είναι πολλά.... :dontknow:

αλλά τι να κάνουμε, κάποια στιγμή πρέπει να γίνει

να είσαστε καλά όλοι  :occasion14:

Αποσυνδεδεμένος antonis81

• εξωθεσμικός παράγοντας...speaking!
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 05:22:46 μμ »
γιαυτο ρωτησα σε τι κατασταση ειναι μηπως την εβγαζες φτηνα.
παντως το dow/fibran και το ασφαλτοπανο τα βαζεις μονος σου,δεν ειναι τιποτα.
fibran 5ari 10eyro το τετραγωνικο περιπου.
ασφαλατοπανο νομιζω 60ευρω το ρολο και πιστευω ειναι 8/10 τετραγωνικα δεν θυμαμαι
Ότι είπα και γω δηλαδη απο την αρχη, ποιος ειμαι ο ownedmatters? Μαλλον λογω της μοτοκουλτούρας μου σε ολα τα επίπεδα..Έχω ομως και ματι εΤουρα!