Αποστολέας Θέμα: Δραχμή ή ευρώ και γιατί;  (Αναγνώστηκε 92273 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

tasos

• Επισκέπτης
Απ: Δραχμή ή ευρώ και γιατί;
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 06:52:27 μμ »
Γειά σου ypvs,
και βεβαίως να διαφωνείς, το αυτό και εγώ.
Ποιές με οικονομίες θα πάνε μαζί;
Αυτά θέλουν φεντεραλιστικά συστήματα.
Εδώ είναι ο θάνατός σου, η ζωή μου.
Ας πάνε και για ένα παγκοσμίου τύπου νόμισμα,
να δούμε χειραγώγηση σε παγκόσμιο επίπεδο.

Εγώ θέτω το νομισματικό ζήτημα στις βάσεις του.
Άλλο είναι ο πλούτος. άλλο είναι το χρήμα.
Το κλασσικό παράδειγμα με το νησι.
Έχει ναυαγήσει ένας σε ένα νησί και υπάρχει μόνον ένα δέντρο με καρπούς.
Τι να φάει; Τα χρήματα του, ή τον πλούτο που είναι το δέντρο.

Ο ορισμός του χρήματος είναι "μέσον ανταλλαγής για αγαθά και υπηρεσείες"

Εμείς στην Ελλάδα, έχουμε ένα σπίτι, ένα αμάξι, κανένα μηχανάκι κτλ.
Έχουμε κεφαλοποιήσει κάτι.
Πως θα ανταλλάξουμε τον πλούτο μας μεταξύ μας, αφού μας έχουν στερήσει το κωλόχαρτο.
Δεν το παράγουμε εμείς.
Προτιμούμε να ξεφτυλίζουμε τις αξίες του πλούτου μας για το "πάση θυσία".
Για ένα νόμισμα που είναι προϊόν και όχι μέσον.
Προιόν που το κράτος μόνο να το αγοράσει μπορέι και όχι να το παράξει.

Πες μου εάν αξίζει αυτό για το καλό του νεογνού.
Α ρε Ηρώδη που είσαι τώρα;
Εγώ προσωπικά προτιμώ το παραστατικό χρήμα όπως την δραχμή,
σε αντίθεση με το πιστωτικό χρήμα όπως το ευρώ.

Γειά σου kinhsh,
καλά κάνεις και βλέπεις τους δείκτες σε συνάρτηση,
γιατί μόνος του δεν λέει τίποτε.
"Το -5 % εβγαινε μη την υπόθεση 0,97 οριακή ροπή για κατανάλωση"
Αυτήν την ροπή προς κατανάλωση τσάκισαν
Και που;
Στα χαμηλά εισοδήματα που μόνον να τα καταναλώνουν μπορούν.
Κόπηκαν τα 700 που σίγουρα δεν πήγαιναν στην αποταμίευση,
αλλά βουρ στην κατανάλωση.
Κόβεις την κατανάλωση, αμέσως συρικνώνεις την οικονομία,
στην τσίτσα η ανεργία και άντε να το γυρίσεις.
Σκότωσαν εν ψυχρώ έναν ζωντανό οργανισμό που λέγεται οικονομία.

antonis81
Μόλις πριν λίγο χτύπησε το κουδούνι μου
και σκάει μία γκόμενα, μπουκιά και συγχώριο.
Της λέω "Πως σε λένε κορίτσι μου;"
"Με λένε Ανάκαμψη" μου λέει,
"Χαρηκα πολύ Τάσος"
"Να φέρω και μία φίλη μου, Ανάπτυξη την λένε"
"Και το ρωτάς της λέω"
Σε αφήνω τώρα γιατί γλύφονται τώρα τα κορίτσια μεταξύ τους και με φωνάζουν
Έτσι πάνε αυτές, μαζί.
Εάν θέλεις έλα και εσύ.

bobus

• Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 07:33:16 μμ »
Εγώ χθες βράδυ είδα ένα όνειρο, είχαμε λέει μόλις επιστρέψει στη δραχμή, και χτύπησε το κουδούνι, άνοιξα και είδα δύο δίμετρες αμαζόνες, τη μια τη λέγανε "Δραματική Υποτίμηση", την άλλη τη λέγανε "Εισαγουμεμεχριακαιελαιόλαδο", ξέρω περίεργο όνομα αλλά δεν ήταν αυτό το πρόβλημά μου, βλέπεις η μια ανέμιζε ένα μαστίγιο, η άλλη κράδαινε ένα ρόπαλο, με αρχίσανε πού σε πονάει και πού σε σφάζει.. Όπως καταλαβαίνεις σχεδόν αμέσως ξύπνησα αλαφιασμένος... Πάλι καλά που ήταν όνειρο, ελπίζω να παραμείνει τέτοιο γιατί - να ξέρεις - τα χρειάστηκα...

tasos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 07:46:27 μμ »
bobus πονάνε ρε τα παλληκάρια;
Εσύ δεν τους έριξες καμία;
Μόνο τις έτρωγες;
Το παράδοξο είναι πως πιστεύουμε πως ζούμε σε περιβάλλον ευρώ,
ενώ ζουμε ήδη σε περιβάλλον δραχμής και δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε.
Σε "Δραχμικό περιβάλλον" που θα έλεγε και ο Στουράρας.
Μετά το "Δραχμική αβεβαιότητα" είμαι έτοιμος να τα ακούσω όλα.

Θέλεις να κάτσεις εσύ να πληρώνεις τους τόκους παραγωγής ενός σκληρού μονίσματος;
Και εγώ να τα κανονίσω με τις αμαζόνες;
Θα φάμε αλλά θα ρίξουμε κιόλας άμα λάχει;
Μην βλέπεις Πρετεντέρη σε παρακαλώ.
Σε αγαπάω bobus, πόσο ετών είσαι;

bobus

• Επισκέπτης
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 08:23:06 μμ »
Μωρέ γράψε μου εσύ πώς θα κουμαντάρεις τις δύο αμαζόνες κι εγώ θα αρπάξω μια παντιέρα "No pasaran!!!" και θα σε ακολουθήσω!

Εντάξει, επαναστατικά πούρα θα εισάγουμε από την Κούβα, και σοσιαλιστικούς πυραύλους από Βόρεια Κορέα, ως εκεί το 'χω, αλλά για ΟΛΑ τα υπόλοιπα τι μυστική λύση έχεις; Πετρέλαιο από Τσάβες ξέχνα το, ο σύντροφος πάει για 5η εγχείριση (στην Κούβα, πού αλλού;), τον χάνουμε.

Για πε!!

tasos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 02:15:00 πμ »
Αγαπητέ bobus,
Δεν πιστεύω να με ταύτισες με τα σοσιαλιστικά ιδεώδη που αναφέρεις;
Που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;
Έθεσα τεχνικό ερώτημα και όχι πολιτικό.
Ουτέ το ποτήρι του Σύριζα θα πιώ, ούτε κάποιο από τις συνιστώσες του.
Πρετεντερική αντιμετώπιση διαολόγου, όμως το ερώτημα σου
"Μωρέ γράψε μου εσύ πώς θα κουμαντάρεις τις δύο αμαζόνες" είναι σοβαρό.

Μακάρι να είχα τις απαντήσεις.
Για την υποτίμηση γνωρίζω τα εξής.
Υποτιμούνται τα νομίσματα που είναι συνδεδεμένα με μέταλλα.
Για να υποτιμηθεί ένα παραστατικό νόμισμα, πρέπει να υπάρχει πολιτική απόφαση.
Και μπορεί να συμβεί, το ξέρουμε και το έχουμε ζήσει στο παρελθόν.
Ο φυσιολογικός τρόπος να υποτιμηθεί το παραστατικό χρήμα είναι ο πληθωρισμός.
Εάν κόβεις περισσότερο από την ζήτηση.
Εσύ πιστεύεις πως δεν θα υπάρξει ζήτηση από τον κόσμο για να το ισοσκελήσει;
Αυτό θα συμβεί στα σίγουρα. Αυτό δεν με φοβίζει να σου πω την αλήθεια.
Όταν πληθωρίζει το χρήμα δηλαδή χάνει την αξία του, πληθωρίζουν τα πάντα.
Έρχεται μια ή άλλη γιατί πληθωρίζουν και οι αξίες του πλούτου.
Δηλαδή εφόσον το γάλα θα διπλασιάσει τιμή, θα διπλασιάσει και το αμάξι σου και το σπίτι σου και ακολουθούν και οι μισθοί.
Τα έχουμε ζήσει μιά χαρά αυτά.
Είπαμε ο πληθωρισμός πλήττει την αξία του χρήματος και όχι τον πραγματικό πλούτο.
Και πρόβλημα θα έχουν αυτοί που έχουν συσσωρευμένο χρήμα.
Και εάν έχεις προσέξει αυτόι έχουν φαγωθεί να μας προπαγανδίζουν υπέρ του ευρώ.
Και λένε πως σε μία τέτοια περίπτωση θα φέρουν τα ευρώ τους και θα μας αγοράσουν.
Γιατί να τους πουληθείς τότε;
Αφού θα κυκλοφορεί το χρήμα.
Τώρα πουλάει ο κόσμος φτήνια και κανείς δεν αγοράζει.
Αφού δεν κυκλοφορεί το χρήμα.

Το νόμισμα δεν πρέπει να έχει αξία παρά μόνο ονομαστική.
Το να δώσεις αξία στο χρήμα πρέπει να την πάρεις από τον πλούτο και το αντίθετο.
Εάν σου φαίνεται περίεργο αυτό σκέψου.
Γιατί να σου πουλήσω το σούπερμπαίκ 1000 ευρώ
Επειδή καίγομαι είναι η απάντηση.
Γιατί τα 1000 έχουν αξία (τα ευρώ δηλαδή) και το μηχανάκι δεν έχει αξία (ο πραγματικός (απτός) πλούτος).
Εδώ τα χρήματα κλέβουν αξία από τον πλούτο.
Δεν στο πουλάω ρε ούτε για 20000.
Εδώ ο πλούτος κλεβει αξία από το χρήμα.
Για αυτό σου λέω και πάλι "Το νόμισμα δεν πρέπει να έχει αξία παρά μόνο ονομαστική."
Δεν την φοβάμαι λοιπόν την ανατίμηση ούτε τον πληθωρισμό.
Μία ζωή την έχω και δεν θα την ζήσω φοβισμένος.
Όποιος φοβάται κάθεται σπίτι και κοιμάται, έτσι δεν λένε οι μηχανόβιοι.
Σε τέτοιο φόρουμ δεν είσαι;
Δατς ρέισινγκ φίλε μου.

Θα μου πεις με τις εισαγωγές τι θα γίνει;
Και εγώ είναι και η δεύτερη αμαζόνα, που είναι αλληλένδετη με την πρώτη.
Τι απάντηση να έχω εδώ;
Να κόψουμε τον κώλο μας.
Να φτιάξουμε παραγωγή.
Τι περιμένουμε 2-3 τύπους που έχουν φύγει για να κάνουν τους αγρότες.
Τώρα με το ευρώ έχει φύγει ό κόσμος έξω.
Το μόνο που έγινε είναι κάποιοι να φύγουν από το νοίκι και γυρίσουν στην μαμά τους.
Θα αναγκαστούμε φίλε bobus.
Ναι την έχουμε χάσει την ευκαιρία.
Έπρεπε να το βαρέσουμε το κανόνι στις αρχές του 2010.
Τότε που είχε βγει το κωλόπαιδο στο Καστελόριζο και μας είπε τις πίπες του.
Είχε χαρτογραφήσει και τα νερά για να φτάσουμε στην Ιθάκη μας.
Παρέα με αυτήν την μουσίτσα τον Παπακωνσταντίνου και τον Προβόπουλο.
Τι σύμπτωση και οι τρείς τους αρχίζουν από το ίδιο γράμμα.
Όπως λέξεις παλιοπούστηδες κτλ.

Και πάλι πιστέυω πως ποτέ δεν είναι αργά,
Θέλει να σφίξουμε τα δόντια και δουλειά.

bobus

• Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 08:42:37 πμ »
θεώρησα πως είσαι μαρξιστής (και συνεχίζω να το θεωρώ) γιατί από άλλα κόμματα φωνές για δραχμή δεν ακούγονται, εδώ ακόμη κι ο Αλέξης προσπαθεί να κρυφτεί με μια κουκούλα που γράφει "ευρω" επάνω

στην Ελλάδα του 2009-2012 δραχμή και μαρξισμός πάνε χέρι-χέρι

αν δεν φοβάσαι την υποτίμηση είναι λόγο άγνοιας, και γιατί δεν έχεις δει το φορτηγό να 'ρχεται καταπάνω σου ακόμη

έγραψα κάτι για το τεπόζιτο προχθες, ξαναδιάβασέ το

αν πιστεύεις πως πρέπει "να σφίξουμε τα δόντια, να κόψουμε τον κώλο μας, να φτιάξουμε παραγωγή", ε, τα ίδια ακριβώς λένε και οι του ευρώ, αλλά νοοτροπίες που έχουν περάσει στο μεδούλι μας δεν αλλάζουν σε 1 χρόνο, ειδικά αν κυβερνά κόμμα που βλέπει τον επιχειρηματία ως εχθρό και το κράτος ως μόνο εργοδότη

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 10:23:43 πμ »
Μιλάτε σαν να έχετε επιλογή.
Σαν κάποιος δηλαδή να σας ρώταγε τι θέλετε.
Τα πράγματα παίδες είναι στον αυτόματο εδώ και καιρό.
Ότι λέει η τρόικα γίνεται και δεν υπάρχει κανένας να πει όχι ή έστω κάτι ναι μεν αλλά…
Η κουβέντα λοιπόν παραμένει σε φιλολογικό επίπεδο.

Καλή τύχη μάγκες...

Αποσυνδεδεμένος LiKuid

• Μπρουου μπρουου μπρουουου
    • Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 10:25:15 πμ »
Σε κάθε περίπτωση, η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα χωρίς την ταυτόχρονη διάλυση του ευρώ, είναι ένα καθαρά φαντασιακό σενάριο που δεν έχει καμία πιθανότητα να συμβεί στην πραγματικότητα. Οι λόγοι είναι πολλοί, πολιτικοί, τεχνικοί κ οικονομικοί, οι οποίοι καθιστούν ακόμα κ την ενδεχόμενη διάλυση του κοινού νομίσματος, ένα σενάριο πολύ χαμηλών πιθανοτήτων. 
Πέρα από αυτό, αν πηγαίναμε 20 χρόνια πίσω κ μπορούσαμε να επιλέξουμε να μπούμε ή όχι στο ευρώ, θεωρώ πως το σωστό θα ήταν να μείνουμε στο εθνικό νόμισμα. Βέβαια σηκώνει πολύ κουβέντα κ κανείς δεν μπορεί να αποδείξει γιατί, αλλά η εμπειρία της θέσπισης του € σε μια κοινότητα που δεν έχει καμία πολιτική και κοινωνική ενότητα είναι μια προφανής αποτυχία.

Τεσπά, η ΕΕ πλέον βαδίζει αναπόφευκτα προς μια τύπου πολιτική ένωση, η οποία φαίνεται να αποτελεί αναγκαία συνθήκη για τη διάτήρησή της και παράλληλα το καλύτερο παυσίπονο για να κερδίσουν χρόνο οι διάφορες πολιτικές κ οικονομικές δυνάμεις.

bobus

• Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 10:55:41 πμ »
αλλά η εμπειρία της θέσπισης του € σε μια κοινότητα που δεν έχει καμία πολιτική και κοινωνική ενότητα είναι μια προφανής αποτυχία.

αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτε αν δεν μπορείς να αποδείξεις πως επιλέγοντας τη δραχμή πριν 20 χρόνια, σήμερα θα είμασταν καλύτερα

και φυσικά δεν μπορείς, κανείς δεν μπορεί να αποδείξει το καλύτερα ή το χειρότερα

άρα τέτοιες εκτιμήσεις προς τη μια ή την άλλη κατεύθυνση είναι κουβέντες καφενείου

ως προς το τι πρέπει να γίνει, υπάρχουν δύο πελώριοι ελέφαντες στο δωμάτιο, ο ένας έχει να κάνει με την τεράστια υποτίμηση που θα φάει η νέα δραχμή η οποία φυσικά θα γίνει και πληθωριστική, και ο άλλος με το ότι εισάγουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην Ελλάδα, λαχανικά, φρούτα, κρέας, βιομηχανικά προϊόντα, φυσικά πετρέλαιο και φυσικό αέριο, ηλεκτρική ενέργεια, είμαστε κάθε άλλο παρά αυτάρκεις, όποιος λοιπόν θέλει δραχμή, να δώσει απαντήσεις σ' αυτά πριν κάνει ο,τιδήποτε άλλο και να σταματήσει τις αερολογίες, η πραγματικότητα είναι αδυσώπητη και τα ψέματα τελείωσαν

ο μέγας οικονομικός αναλυτής και θιασώτης της δραχμής Δημήτρης Καζάκης στο περί δραχμής μανιφέστο του έχει γράψει πως "θα συνάψουμε ειδικές συμφωνίες με ξένα κράτη για εισαγωγή βασικών αγαθών", όποιος δεν καταλαβαίνει τι ομολογία συνιστά αυτή η δήλωση... είναι βαθιά νυκτωμένος... πολύ βαθιά.

http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2011/06/blog-post_6317.html

Να συναφθούν ειδικές προγραμματικές συμφωνίες διακρατικής συνεργασίας για όσα εισαγόμενα αγαθά είναι απαραίτητα για την οικονομία και την εσωτερική κατανάλωση (καύσιμα, πρώτες ύλες, τρόφιμα, φάρμακα, κοκ)

Αξίζει να διαβάσεις όλο το άρθρο, έχει πάρα πολύ πλάκα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2012, 11:04:53 πμ από bobus »

Αποσυνδεδεμένος LiKuid

• Μπρουου μπρουου μπρουουου
    • Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 11:17:52 πμ »
Ρε συ Bobus, όποιος μιλάει για επιστροφή στη δραχμή, είναι ή λαϊκιστής ή δεν γνωρίζει τα βασικά περί οικονομικής λειτουργίας.
Οπότε, όλη η κουβέντα για επιστροφή στη δραχμή πάει περίπατο. Το σενάριο αποτελεί απλώς ένα μπαμπούλα του πολιτικού συστήματος προς την κοινωνία, τίποτα παραπάνω. Δεν είναι εφικτό στην πράξη. Για αυτό κ κάτι τύπους όπως τον Καζάκη, δε χαλάω ούτε 10' για να ακούσω τους λαϊκισμούς τους.

Εγώ είπα ότι εκ των υστέρων κ έχοντας την εμπειρία που έχω πλέον από το κοινό νόμισμα, θεωρώ πως είναι προτιμότερο η κάθε χώρα να έχει το δικό της νόμισμα. Το αν θα είμασταν καλύτερα ή χειρότερα, σηκώνει πολύ κουβέντα. Εγώ έτσι κ αλλιώς θεωρώ την ανάπτυξη -όπως τη βιώνουμε τα τελευταία 20 χρόνια τουλάχιστον- ένα πισωγύρισμα, οπότε είναι δύσκολο να βγάλουμε άκρη από το πληκτρολόγιο.

RunnerBaylisstic

• Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 11:21:10 πμ »

και γω θελω δραχμη....
καποια στιγμη θα γινει αναγκαστικα αυτο εαν δεν αλλαξουν τα πραγματα...
θαχει πολυ πλακα...  :jason:

περασαμε τοσο καλα με το ευρω, φτανει... μην συνηθησουμε κιολας...  :tooth:

εαν βεβαια λογο καπιταλισμου, γιατι ετσι ζει αυτος... δεν μας προλαβει κανας πολεμος...  :wheelchair:
τουλαχιστον εαν δεν ειναι παγκοσμιος, να προλαβουμε να φυγουμε για την ΑΣτραλια...  :tooth:

RunnerBaylisstic

• Επισκέπτης
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 11:23:33 πμ »
ειδικα εαν αποδειχτει οτι τελικα εχουμε αερια και πετρελαια...  :tooth:

ουτε ψιλος στον κορφο μας...

θα περασουμε τελεια...  :wheelchair:

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 11:27:46 πμ »
ειδικα εαν αποδειχτει οτι τελικα εχουμε αερια και πετρελαια...  :tooth:

ουτε ψιλος στον κορφο μας...

θα περασουμε τελεια...  :wheelchair:

να σου :rouf: πω κι εγώ αυτό σκεφτόΜΟΥΝΑ !

capobomba

• Επισκέπτης
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 11:29:20 πμ »
Τεσπά, η ΕΕ πλέον βαδίζει αναπόφευκτα προς μια τύπου πολιτική ένωση, η οποία φαίνεται να αποτελεί αναγκαία συνθήκη για τη διάτήρησή της και παράλληλα το καλύτερο παυσίπονο για να κερδίσουν χρόνο οι διάφορες πολιτικές κ οικονομικές δυνάμεις.

αυτό  8)

capobomba

• Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 11:40:11 πμ »
Εγώ είπα ότι εκ των υστέρων κ έχοντας την εμπειρία που έχω πλέον από το κοινό νόμισμα, θεωρώ πως είναι προτιμότερο η κάθε χώρα να έχει το δικό της νόμισμα. Το αν θα είμασταν καλύτερα ή χειρότερα, σηκώνει πολύ κουβέντα. Εγώ έτσι κ αλλιώς θεωρώ την ανάπτυξη -όπως τη βιώνουμε τα τελευταία 20 χρόνια τουλάχιστον- ένα πισωγύρισμα, οπότε είναι δύσκολο να βγάλουμε άκρη από το πληκτρολόγιο.

θα διαφωνήσω, το ευρώ μας προσέφερε απείρως περισσότερες ευκαιρίες σε σχέση με οποιαδήποτε δραχμή

τόσο αδύναμες και διεφθαρμένες οικονομίες σαν τη δική μας, δε μπορούν να σταθούν στο διεθνές ανταγωνιστικό περιβάλλον, ούτε να διεκδικήσουν μερίδιο από την ανάπτυξη των ισχυρών χωρών, οπως κάναμε εμείς και ανεβάσαμε τουλάχιστον το βιοτικό επίπεδο των Ελλήνων ραγδαία τα τελευταία χρόνια

το πρόβλημα ήταν και είναι, ότι είμαστε και ανίκανοι να διαχειριστούμε την τύχη μας και τις όποιες ευκαιρίες μας δίνονται να φτιάξουμε μερικές υποδομές και να στρέψουμε τον Έλληνα σε σύγχρονα παραγωγικά μοντέλα

ούτε λέω, ούτε και ισχυρίζομαι πως η Ευρώπη και ο καπιταλισμός και όλα αυτά τα παραγωγικά μοντέλα τελοσπάντων είναι πανάκεια και μαγικές λύσεις. ούτε πιστεύω πως η Ευρώπη είναι δυνατόν να αποκτήσει ενιαία ταυτότητα και κουλτούρα λόγω της μεγάλης διαφορετικότητας των λαών της

όμως πιστεύω ότι είναι προτιμότερα από άλλα και θα ήταν καλό να σκεφτούμε επιτέλους κάποια στιγμή, ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θέλουμε ως έθνος να πράξουμε σχετικά....

έχουμε τεράστιους πόρους και δυνατότητες και η παραδοχή ότι μονίμως χρειαζόμαστε τσοπάνη να μας σαλαγάει δε μου αρέσει

όμως beggars cant be choosers....και στην εποχή μας η οικονομική ευρωστία η έστω ο οικονομικός ρεαλισμός είναι τα όπλα στα οποία κάποιος μπορεί να βασιστεί για να εγείρει απαιτήσεις και να διεκδικήσει ένα μικρό κομματάκι της πίτας

δηλαδή πόση λογική θέλει να καταλάβεις ότι μια χώρα που ισοβαθμεί στη διαφθορά με τα αφρικανικά κράτη, ΔΕΝ γίνεται να είναι πόλος έλξης σοβαρών επενδύσεων?

πόση λογική θέλει να καταλάβεις ότι μια χώρα που τα πανεπιστήμια της δεν παράγουν έρευνα αλλά καταλήψεις, ΔΕΝ γίνεται να αποτελεί σημείο αναφοράς στις σημερινές επιστημόνικές εξελίξεις (παρά μόνο μεμονωμένα, παρά μόνο αναφορικά με το ένδοξο παρελθόν)

όσον αφορά το πισωγύρισμα της ανάπτυξης, πως το εννοείς? αν θέλεις να το κουβεντιάσουμε