Αποστολέας Θέμα: Δραχμή ή ευρώ και γιατί;  (Αναγνώστηκε 74885 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasos

• κουλάδι
    • Προφίλ
Δραχμή ή ευρώ και γιατί;
« στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 12:14:21 μμ »
Σας κάνω λοιπόν το ερώτημα:

Δραχμή ή ευρώ και γιατί;

Επειδή οι απόψεις είναι σαν τις μύτες και όλοι έχουν από μία.

ΥΓ. Βίντεο του 2006 από Θεσσαλονίκη, το ερώτημα όμως είναι σοβαρό.

Εξ'αρχής τάσσομαι υπέρ του εθνικού μας νομίσματος.

Αποσυνδεδεμένος KTiNoS

• κουλάδι
    • Προφίλ
Απ: Δραχμή ή ευρώ και γιατί;
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 12:42:42 μμ »

Άκου να δεις ρε Τάσσο το πρόβλημα ΔΕΝ είναι αν θα έχουμε δραχμή ή Ευρώ.
Το πρόβλημα είναι που θα βρούμε ικανούς ανθρώπους  να διαχειριστούν το με σωστό τρόπο το θέμα.
Δυστυχώς είναι σαν να ρωτάς πριόνι ή ξυράφι αλλά αυτός που θα τα χειριστεί είναι ο…
Σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι !!!!!
Μηδένα προ του τέλους... κακάριζε!

Αποσυνδεδεμένος tasos

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 01:02:58 μμ »
Καλή η προσέγγισή σου Κτίνος,
Κοίτα το εξής και αναρωτήσου,
είχαν και στην Ισπανία, Ιταλία και Πορτογαλία τους δικούς μας χαβαλέδες;
Είχαν οι Ισπανοί τον Παπανδρέου να διορίζει όλες τις θείτσες σε Ολυμπιακή, ΔΕΗ κτλ;

Αποσυνδεδεμένος the_orange_dream

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 01:22:43 μμ »
κακώς μπήκαμε στο euro πριν 10 χρόνια, αλλά και πολύ κακώς να βγούμε τώρα από αυτό

Αποσυνδεδεμένος capobomba

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 01:25:12 μμ »
φίλε μου κι εγώ με όλο το θάρρος

το ερώτημα που διατυπώνεις δεν υφίσταται

και ποτέ δεν (θα έπρεπε να) υφίστατω

έτυχε πολιτικής εκμετάλλευσης για γνωστούς λόγους, και από γνωστούς φορείς του συστήματος

δεν είμαστε κανένας εδώ μέσα σε θέση να εκφέρουμε γνώμη για τη νομισματική πολιτική της Ελλάδας ή της ΕΕ

μάλλον πρώτα θα πρέπει να σκεφτούμε πως η οικονομία θα γίνει παραγωγική για την πλειοψηφία του απλού λαού, δηλαδή υμών

μάλλον πρώτα θα πρέπει να σκεφτούμε πως θα απαλλαγούμε από το παρακράτος της διαφθοράς και τις κλίκες που νέμονται την πραγματική εξουσία

αν η οικονομία μας είχε βάσεις και παραγωγική δραστηριότητα, αν η οικονομία μας στηριζόταν σε ένα κράτος δικαίου και ουσιαστικής δημοκρατίας, η κρίση θα μπορούσε να έχει ένα τέλος

σήμερα, με το κράτος μεγαλύτερο εργοδότη, με το κράτος διαλυμένο και διεφθαρμένο και ένα λαό που αποτελείται στην πλειοψηφία του από εξαρτημένο μισθό ή σύνταξη καθώς επίσης και πολλούς αυτοαπασχολούμενους/μικροεπιχειρηματίες/ελ.επαγγελματίες που ΔΕΝ έχουν δύναμη, δεν πάμε πουθενά

μα πουθενά....

παρά καθόμαστε σαν τα πρόβατα και μας ξυρίζουν χρόνο με το χρόνο

μεγάλη συζήτηση...

Αποσυνδεδεμένος tasos

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 01:45:41 μμ »
Αγαπήτε capobomba, το αυτό και ο Κτίνος
Θέτω ένα συγκεκριμένο ζήτημα.
Θα ήθελα μια γνώμη επάνω σε αυτό.
Ξέρω πως η συζήτηση έχει πολλές προεκτάσεις
ή μαλλον το ερώτημα πηγάζει από πολλές απόρροιες.

"δεν είμαστε κανένας εδώ μέσα σε θέση να εκφέρουμε γνώμη για τη νομισματική πολιτική της Ελλάδας ή της ΕΕ"
Δεν νομίσεις πως είμαστε σε θέση να εκφέρουμε γνώμη;

"μάλλον πρώτα θα πρέπει να σκεφτούμε πως η οικονομία θα γίνει παραγωγική για την πλειοψηφία του απλού λαού, δηλαδή υμών"
Πολύ σωστά το λες, δεν παίζει ρόλο το νομισματικό εργαλείο σε αυτό;
Ποιό μας συμφέρει περισσότερο;

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 02:06:22 μμ »
1. δεν είμαι σε θέση να εκφέρω γνώμη για κάτι που δε γνωρίζω καλά και εις βάθος και άρα δεν ξέρω πως ακριβώς σχετίζεται ή δεν σχετίζεται με άλλα μεγεθη της οικονομίας.

για την υπόθεση της συζήτησης ωστόσο αναφέρω ότι συνθήκη της ΕΕ που υπογραψαμε το 2001 νομίζω αποτελεί η εκχώρηση του ελέγχου της νομισματικής πολιτικής κάθε χώρα μέλους, με την προσχώρηση στο κοινό σύστημα αξιών του Ευρώ (κοινό νόμισμα)

2.Η παραγωγικότητα της οικονομίας στην οποία αναφέρθηκα αφορά την εκμετάλλευση των πόρων αυτής και όχι τις εξαγωγές.

Εννοώ δηλαδή ότι θα πρέπει να δουμε ποιά είναι τα στοιχεία που μπορούμε να αξιοποιήσουμε ώστε να παράγουμε προϊόντα και υπηρεσίες

Το θέμα του νομίσματος ΝΟΜΙΖΩ ότι αφορά περισσότερο τις εξαγωγές και τις εισαγωγές και όχι την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας μας εντός ευρώ

Τελικά δηλαδή, θεωρώ ότι το βασικό πρόβλημα της Ελλάδας αυτή τη στιγμή είναι το αρνητικό εμπορικό εισοζύγιο και η χαμηλή ανταγωνιστικότητα της σε συνδυασμό με διαφθορά, πελατειακό και εχθρικό στην επιχειρηματικότητα κράτος, γραφειοκρατία, πολιτικό σύστημα (ΜΜΕ, κόμματα, κλπ), την κουλτούρα της μεταπολίτευσης κλπ

3. Τι μας συμφέρει? Κατά την ταπεινή μου άποψη μας συμφέρει, εντός ευρώ, να προσπαθήσουμε να φτιάξουμε ένα σύγχρονο κράτος, κοντινό σε λειτουργία με κάποια δυτικά πρότυπα και να δώσουμε μεγάλη έμφαση στην αξιοποίηση δύο μεγάλων (κατά την προσωπική μου άποψη) ΕΘΝΙΚΩΝ πόρων

α. Τουρισμό κάθε είδους
β. Πολιτισμό

αυτά τα δύο είναι υπηρεσίες και εξάγονται και προς τρίτες χώρες με όφελος

για την εσωτερική αγορά επιβάλλεται να δωθεί έμφαση σε

γ. Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας
δ. Πολυποικιλότητα αγροτικών και κτηνοτροφικών προϊόντων
ε. Αποκρατικοποιήσεις και γενικότερα ωφέλιμο real estate (μισθώσεις κάθε είδους)
στ. Ανάπτυξη καινοτομιών και κάθε είδους νέας τεχνολογίας χαμηλού κόστους
ζ. Γενόσημα φάρμακα

κλπ κλπ κλπ

όπου και να ψάξεις θα τα βρείς αυτά, δεν είναι παρθενογεννέσεις

όμως δεν παύουν στη σημερινή κατάσταση να είναι και ευχολόγια  :BangHead:

Αποσυνδεδεμένος tasos

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 02:19:27 μμ »
Σε ευχαριστώ capobomba γιατί τα λες κατανοητά και μεστωμένα.
Ναι, δυστυχώς εκχωρήσαμε σε ιδιώτες την κατασκευή του νομίσματος.
Εκεί βρίσκεται και κατά την γνώμη μου το πρόβλημα.

Δεν θα διαφωνήσω στα παρακάτω που γράφεις.
Θα ήθελα απλώς να προσθέσω την ναυτιλία,
είμαι λίγο αρνητικός στο να είμαστε τα γκαρσόνια των ξένων.

Επίσης στο ε.
Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω το χάλι που έχουμε στον δημόσιο τομέα.
Ξέρεις πως στην περιουσία που μας άφησαν οι παππούσες μας, έχουμε όλοι μέρισμα.
Τι αίμα έχυσαν για να συζητάμε εμείς έαν θα τα πουλήσουμε ή όχι;
Εγώ δεν πουλάω φίλε.
Δεν συμφέρει άλλωστε.
Συμφέρει να δουλέψουν σωστά και να μας μείνει και η ιδιοκτησία.

Αποσυνδεδεμένος bobus

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 02:45:27 μμ »
Επιλέγουμε δραχμή  --> σε τρείς μήνες το τεπόζιτο θα γεμίζει με μισό μισθό --> φουντάρω το χόρνετ στη θάλασσα (είναι και θαλασσί) --> παίρνω ποδήλατο --> 24χλμ τη μέρα τουλάχιστον --> σε έξι μήνες χάνω όλα τα κιλά που πρέπει να χάσω  --> υγεία ίσον ευτυχία --> δραχμή ίσον ευτυχία για πάντα

Αποσυνδεδεμένος kinhsh

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 02:45:44 μμ »
   Πιστεύω οτι στην πράξη δεν μπορεί να γίνει ευκολα η μετάβαση στη δρχ. λογω του οτι πρεπει  να υπαρχουν ετοιμα χαρτονομίσματα. Αν μεινουμε χωρις χαρτονόμισμα εστω και κάποιες μέρες η οικονομία θα βουλιάξει αφου θα πρεπει οι συναλλαγές να γίνουν με πιστωση και ποιος θα το εμπιστευτεί αυτό; Oποτε δεν το πιστεύω αυτό το σενάριο.
   Θεωρητικά τωρα αν ειχαμε δρχ θα την πληρωναν οι καταθέτες και θα ωφελούνταν οι φτωχοι θα υπηρχει μια αναδιανομή του πλούτου.Γι αυτό και οι πλουσιοι διαχρονικά φτιαχνουν ακινητα ,πανε εξω τα λεφτά τους κλπ.
   Η Ελλάδα εριξε φέσι στους δανειστές της και πιστεύω αυτό θα το πληρώσει με μειωση του βιοτικού επιπέδου τα επόμενα 2 χρόνια αφου ολοι θα ειναι προσεκτικοι στο να επενδυσουν εδώ . Στην ντοιτσε βελε ειδα μια επιχειρηση των 100 εκατομ ευρώ τζιρο να εκδιδει ομολογα με επιτοκιο αν καταλαβα καλα 3,7% και ετσι να χρηματοδοτειται παμφθηνα.Πως να μη μεγαλωσουν μετα οι Γερμανικές -Ολλανδικές επιχειρήσεις.

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 02:56:07 μμ »
ανοίγεις μεγάλα μέτωπα και σίγουρα οι απόψεις είναι απόλυτα προσωπικές

συμφωνούμε ότι αυτό που προέχει είναι η πρόοδος και η ευημερία της πατρίδας μας

όσον αφορά τη δημόσια περιουσία, έχεις απόλυτο δίκιο. όταν κάποιος έχει ένα ακίνητο πχ η ένα μηχάνημα θα πρέπει να το βάζει να εργάζεται ώστε να του επιστρέφει κάποια λεφτά. να του δίνει όφελος. έτσι θα έπρεπε να είναι

στην Ελλάδα έγινε η επιλογή να κρατικοποιηθούν τα πάντα

αυτό, είναι ένα μοντέλο που είχε νόημα κάποιες εποχές, που οι άνθρωποι είχαν αποδεχτεί (παράδειγμα στα σοσιαλιστικά κράτη του ανατολικού μπλόκ) ότι το κράτος ως οντότητα είναι ο πλέον αξιόπιστος και δίκαιος διαχειριστής της δημόσιας περιουσίας

είναι δηλαδή ο ΦΕΡΕΓΓΥΟΣ παράγοντας που μπορεί δίκαια και χωρίς διακρίσεις να αναδιανείμει το εθνικό εισόδημα, ισόποσα στην κοινωνία. να αποδώσει δηλαδή τη δικαιοσύνη που "εγγενώς ο καπιταλισμός δεν εμπεριέχει όσον αφορά τη διανομή του εθνικου πλούτου" (δεν είναι δικά μου λόγια αυτά)

με την πάροδο των ετών όμως επικράτησαν διεθνώς άλλα μοντέλα διαχείρισης του εθνικού πλούτου. που βασίστηκαν σε άλλες οικονομικές θεωρίες και διαφορετική οργάνωση των οικονομιών στη Δύση.

τα μοντέλα αυτά προέβλεπαν μικρό παρεμβατισμό του κράτους στην ελεύθερη οικονομική δραστηριότητα. αυτό εξ ορισμού συνεπάγεται πως το κράτος--το δημόσιο, δε μπορεί να κατέχει "δημόσια περιουσία" διότι έτσι, μέσω αυτής, θα μπορούσε να παρεμβαίνει στις αγορές και να ρυθμίζει τις τιμές

βλ. για παράδειγμα το μονοπώλιο ΔΕΗ. το κράτος μπορεί να βάλει όποια τιμή θέλει (θεωρητικά μιλάμε ε)

η Ελλάδα, την εποχή (το 1981 με την έλευση ΠΑΣΟΚ) που επέλεξε να εντάξει στο κράτος, μεγάλες οικονομικές δραστηριότητες όπως οι τηλεπικοινωνίες, η παραγωγή ενέργειας, τα πετρέλαια, διάφορες βιομηχανίες, και πολλά ακόμα, έκανε μια στρατηγική επιλογή που δε συμβάδιζε (ακόμα και τότε) με το περιβάλλον που ΗΔΗ είχε αναπτυχθεί στη Δυτική Ευρώπη, κομμάτι της οποίας "θα έπρεπε" να γίνουμε (κατά Καραμανλή γέρο)

Και δε συμβάδιζε, διότι πήγαινε αντίθετα με όσα η πράξη είχε αποδείξει ότι λειτουργούσαν με ένα αποτέλεσμα Α (το οποίο δεν κρίνω) στις άλλες χώρες του κόσμου, με τις οποίες θέλαμε να έχουμε σχέση. επαναλαμβάνω το θέλαμε γιατί η έννοια της ευρώπης έχει και την έννοια της αγοράς αλλά και του γεωγραφικού στοιχείου...

Έτσι η Ελλάδα σήμερα, έχει βρεθεί με ένα ιδιότυπο οικονομικό καθεστώς που έχει στοιχεία τόσο από την πρακτική των σοσιαλιστικών κρατών (με πολύ μεγάλη δημόσια περιουσία), πολύ μεγάλη ρύθμιση της αγοράς (βλ για παράδειγμα κλειστά επαγγέλματα, νομοθεσία, φορολογικό κλπ), και από την άλλη έχει στοιχεία σκληρού καπιταλισμού της Δύσης και της ελεύθερης αγοράς (βλ. χρηματαγορές-τραπεζικό σύστημα, αγορά εργασίας, ελεύθερο εμπόριο και παροχή υπηρεσιών κλπ)

Στην ουσία τι συμβαίνει?

Συμβαίνει ότι αυτό το συνδυαστικό μοντέλο μας έχει οδηγήσει στην ασφυξία

Και σε διάφορα περίεργα διλήμματα όπως αυτά που διατυπώνεις παραπάνω

Πχ να είναι κρατική η ΔΕΗ ή να μην είναι?

Και σε ρωτώ, για να διευκολύνω τη συζήτηση. Τι ακριβώς ενδιαφέρει έναν πολίτη επί της ουσίας?

Το σε ποιόν ανήκει μια επιχείρηση της οποίας ΔΕΝ είναι μέτοχος με τη στενή έννοια (δηλαδή δεν καρπώνεται τα κέρδη)?

Η σε ποιά τιμή και με ποιά ποιότητα απολαμβάνει τις υπηρεσίες της επιχείρησης αυτής (δηλαδή την ωφέλεια από τη λειτουργία της)

Στο δίλημμα αυτό, που είναι υποθετικό, έρχεσαι Τάσο και προσθέτεις "ναι αλλά οι πρόγονοι μας αγωνίστηκαν και έχυσαν αίμα...ώστε αυτό...εκείνο"

Χωρίς καμία απολύτως διάθεση να σε υποτιμήσω (αν είχα αυτή τη διάθεση δε θα καθόμουν να γράψω μερικά πράγματα)

Αντιλαμβάνεσαι ότι η πρόταση σου ΔΕΝ σχετίζεται με το τι πραγματικά κάνει η ΔΕΗ η τι ακριβώς θέλεις εσύ από τη ΔΕΗ

Είναι μια συναισθηματικη τοποθέτηση, που δε βοηθά να κάνεις καλύτερες επιλογές για την τσέπη και άρα την εξέλιξη σου

Αποσυνδεδεμένος tasos

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 04:19:12 μμ »
bobus μου αρέσει η συνεπαγωγική σου σκέψη.
Όχι το μνημόνιο είναι ευτυχία για τον τόπο.
Βάζω βενζίνη εγώ προσωπικά από το 1994 και θυμάμαι.
Πως και μου έφτανε μόνο το πενιχρό μου χαρτζιλίκι;
Πως και δεν φτάνουν τώρα τα 20άρικα ούτε για ζήτω;
Εκτός της όποιας χρηματιστηριακής μεταβολής της τιμής του βαρελιού κτλ
έχουμε επάνω βαρύτατους φόρους για να στηρίξουμε ένα βαρύ νόμισμα
που δεν σου επιτρέπει να αδυνατίσεις.
Θα γίνουν πολλά δεινά εάν γυρίσουμε σε εθνικό νόμισμα.
Έγγυες θα αποβάλλουν, σκυλιά θα τρώνε τα πόδια τους, χιλιάδες θα αυτοκτωνούν από την Ακρόπολη,
θα μετατωπιστούν οι πόλοι της γης και θα βρέχει ακρίδες.

Συγχώρεσε με αλλά δε αυτό το μοτίβο με έβαλες με το "δραχμή ίσον ευτυχία για πάντα"

kinhsh σωστά το θέτεις,
το μεταβατικό είναι πολύ σπουδαίο.
Εάν με το "φέσι" εννοείς το κούρεμα και την επιμήκυνση;
Κούρεμα κάναμε στον εαυτό μας, σε Έλληνες μικροομολογιούχους και στα ταμεία μας.
Οι Γαλλογερμανικές τράπεζες είχαν ικανό χρόνο 2 ετών να ξεφορτωθούν από επάνω τους την σαβούρα.
Και εάν με το "δανειστες" εννοείς τους ομολογιούχους (μεγάλους ή μικρούς), επενδυτικές τράπεζες φάντς κτλ;
Ναι δυστυχώς με την δανειακή σύμβαση τα μετατρέψαμε σε δάνειο.
Από απλό τζόγο που είναι το ομόλογο και μπορεί να επομιστεί την χασούρα ο ομολογιούχος,
τα μεταρέψαμε σε δυσβάστακτους όρους.

Μην ξαχνάμε πως οι ομολογιούχοι αναλαμβάνουν το κόστος σε περίπτωση default του ομολόγου.
Για αυτό άλλωστε υπάρχουν και τα ασφάλιστρα κινδύνου, άλλη κερδοσκοπία και αυτή.
Και όταν χάσει το ομόλογο θα ερχόντουσαν σε Ελληνικά δικαστήρια.

Αποσυνδεδεμένος bobus

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 04:26:45 μμ »
Συγχώρεσε με

Δεν τρέχει μία (δραχμή)  :occasion14:

Αποσυνδεδεμένος tasos

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 04:36:13 μμ »
Γειά σου capobomba
μου αρέσει ο τρόπος που το αναπτύσσεις και οι στέρεες αναλύσεις σου.

Συμφωνούμε σε πολλά,
ασφαλώς δεν είμαι κρατικιστής και ούτε εγώ ούτε κανένα μέλος της οικογένιας μου
έχει πάρει δραχμή από το δημόσιο (δημόσιος υπάλληλος, επίδομα κτλ)
Ναι εγώ δεν πουλάω, θα μεταβιβάσω αργότερα όπως μου δόθηκαν
"τήν πατρίδα οὐκ ἐλάσσω παραδώσω, πλείω δέ καί άρείω ὅσης άν παραδέξωμαι"
Σε τι αξίες;
Σε αυτές που τις κατάντησαν τώρα.
Όχι δεν συμφέρει.
Και κάτι άλλο,  πες σπάει ο διάολος το ποδάρι του και πρέπει να πάμε στο μέτωπο.
Τι θα κάνουμε δηλαδή;
Θα παίρνουμε τους ιδιώτες τηλέφωνο;
"Μας ανοίγεις τις σιδηροδρομικές γραμμές να πάμε στο μέτωπο;"
"Μας αφήνεις τον έλεγχο του ηλεκτρισμού γιατί έχουμε κάτι συσκοτίσεις να κάνουμε για την άμυνα μας"
"Μας ανοίγεις την Αττική οδό για να μεταφέρουμε κάτι Ρέο;"
Είναι ακανθώδες το ζήτημα.

Όσο αφορά το νομισματικό,
κάνουμε συζητήσεις για το οικονομικό
( για την ανεργία, τους φόρους, τις επενδύσεις )
χωρίς να κάνουμε συζήτηση για το νομισματικό
( ποιός παράγει το νόμισμα, που. πως, πότε και γιατί )
Κάνουμε συζήτηση για το πως θα δουλέψει το καρμπυρατέρ και καρμπυρατέρ δεν έχουμε στα χέρια μας.

Αποσυνδεδεμένος KTiNoS

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 04:44:19 μμ »
Κοίτα να δεις…
Πριν ένα χρόνο το φάρμακο της εταιρίας Αλάπις Salbunova κόστιζε 12,80.
Σήμερα που ο κύριος Λαυρεντιάδης μας άφησε χρόνους το φάρμακο κοστίζει 2,02 !!!!!
Εκείνοι λοιπόν οι κρατικοί υπάλληλοι που το τιμολόγησαν έτσι είναι ακόμα στη θέση τους.
Με εννοείς ?
Εκείνοι οι υπουργοί, που το επέτρεψαν, είναι ακόμα στη Βουλή.

Μέτρα και πόσοι Λαυρεντιάδηδες έχουν περάσει τα τελευταία 50 χρόνια και θα καταλάβεις.
Άρα τι να σου κάνει η δραχμή και το ευρώ?

Σήμερα η Ελλάδα   κάτω από δυσμενέστατες συνθήκες παραχωρεί το φυσικό της πλούτο, κλείνει τεράστιες εταιρίες και παραχωρεί την αγορά της.
Με λίγα λόγια γίνεται ότι έλεγε Ο γερό Χαρίλαος πριν 20 χρόνια.
Γινόμαστε ευρωγκαρσόνια.
 :duckie:

yg

Και προσοχή γιατί στο παρελθόν πολλές φορές επιλέξαμε τον Τούρκο να μας σώσει από τους Ευρωπαίους !
 :occasion1:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2012, 04:47:17 μμ από KTiNoS »
Μηδένα προ του τέλους... κακάριζε!