Αποστολέας Θέμα: Λάστιχα Dunlop 212 gp racer, τι ξέρετε.  (Αναγνώστηκε 301 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinhsh1

• κουλάδι
    • Προφίλ
Λάστιχα Dunlop 212 gp racer, τι ξέρετε.
« στις: Ιουνίου 21, 2020, 04:42:18 μμ »
 Είμαι για αλλαγή στο πίσω λάστιχο πιρελι ντιαμπλο ροσσο 2, και είπα να πάρω κάτι πιο σπορ να αγγίξω κάνα γόνατο που έχω καιρό. Έτσι  πήρα ντανλοπ.Και θα το βάλω αργότερα. Αλλά όπως κάνω το τεσταρω στατικά στο πάτωμα πιάνει κλίσεις 72 μοίρες πριν γλιστρήσει ! Αυτό μάλλον θα είναι φοβερό λάστιχο. Για σύγκριση στο ίδιο τεστ το μισελεν πάουερ σούπερ σπορτ έπιανε 40 μοίρες πριν γλιστρήσει και το πιρελι που έχω τώρα 57 μοίρες.Και πράγματι το πιρελι φαγώθηκε 2 φορές πιο γρήγορα από το μισελεν. Οπότε όποιος έχει εμπειρίες από τα ντανλοπ ας πει.

Στάλθηκε από το TA-1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος drioannis

• Προφίλ
Απ: Λάστιχα Dunlop 212 gp racer, τι ξέρετε.
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 23, 2020, 12:02:20 πμ »
Καλό λάστιχο αλλά θέλει λίγο ζέσταμα για να δουλέψει όπως πρέπει. Λίγο βαρύτερο από των άλλων εταιριών. Δουλεύει διαφορετικά και έχει πιο σκληρό σκελετό, ειδικά το εμπρός...Θέλω να πιστεύω ότι το πήρες ζευγάρι εμπρός και πίσω μαζί.
You will never be arrested #58
G.O.A.T.

Αποσυνδεδεμένος kinhsh1

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 24, 2020, 03:37:22 πμ »
  Eυχαριστώ drioannis για τις πληροφορίες. Ενα πισινό πηρα σε μεσαία γόμμα ,αλλα θα πάρω και το μπροστινό αντίστοιχο γιατί το ροσσο 2 που εχω μπροστά δεν εχει τα κρατήματα να αξιοποιήσω το πίσω. Ουτως η αλλως δεν βιάζομαι να τα βάλω ,θελω να φαω περισσότερο τα ηδη επανω ροσσο2. Που κανουν το εξής χαρακτηριστικό τώρα με 5000 χλμ επανω τους το πισω γλιστραει στην μεγάλη κλίση ,45 μοίρες γιατί πατάει η μισή γομμα η σκληρή του και η μισή η μαλακή του και η σκληρή του εχει χασει μπόλικο πέλμα.Ετσι μαζεύει μέν το γλίστρημα αλλα και δεν θελεις να το ρισκάρεις μπας και την επομενη φορά σε προδώσει και δεν μαζέψει το γλίστρημα.

Αποσυνδεδεμένος drioannis

• Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 24, 2020, 07:56:08 πμ »
Σου προτείνω το συντομότερο δυνατό να αλλάξεις και το εμπρός...
You will never be arrested #58
G.O.A.T.

Αποσυνδεδεμένος kinhsh1

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 28, 2020, 02:11:39 πμ »
Το παρήγγειλα και το εμπρός αλλά τα λάστιχα θα μπούνε αργότερα,να δούμε τι κλίση θα σηκώνει στο πάτωμα το μεσαίας γομμας που παρήγγειλα να βγουν τα συμπεράσματα. Βλέπω τώρα με τη ζέστη ότι μπορώ να χαρώ τα ροσσο ακόμη τους αρέσει η καυτή άσφαλτος.

Αποσυνδεδεμένος kinhsh1

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 29, 2020, 04:02:06 μμ »
  Το παρέλαβα και το μπροστινό και δεν έχω ξαναπιάσει τόσο μαλακό λάστιχο σαν να είναι φτιαγμένο από κολλητική ουσία .Καλά λέω αυτό θα πιάσει μεγάλη κλίση στο πάτωμα.Βαζω την εφαρμογή riding angle στο κινητό που έκανα και τις άλλες μετρήσεις και το πλαγιασμα έφτασε τις 80 μοίρες πριν γλιστρήσει ! Oπως το βλέπω είναι ένα λάστιχο για πίστα αφού έχει γωνιώδη κορώνα και πατάει λίγο λάστιχο στην όρθια θέση με λίγο σκληρότερη γομμας στο κέντρο του για 3 εκατοστά και πατάει πολύ λάστιχο στα πλαγιασματα όπου η γομμας του είναι πολύ μαλακια. Εντάξει στα Μέγαρα σαν θεατής έχω δει αντίστοιχα μαλακά λάστιχα αλλά προσωπικά δεν είχα κάτι τέτοιο.