Αποστολέας Θέμα: Παρατηρώ οτι η μηχανή πάει πιο αργα με νεκρό στην κατηφόρα απο το αυτοκίνητο.  (Αναγνώστηκε 855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinhsh

• κουλάδι
    • Προφίλ
 Σε μια μακριά κατηφόρα έχω παρατηρήσει οτι χωρις ταχύτητα στο κιβώτιο πιάνει 120 χλμ (Μιτσουμπίσι Καρίσμα) ,και τις προάλλες που κατέβαινα με τη μηχανή εβαλα νεκρά να δώ πόσο θα πιάσει,86 χλμ. Το είχα παρατητήσει απο παλιά με το vtr sp2 κατεβαίνοντας απότομες κατηφόρες στην Λευκάδα προς την Βασιλική οτι έβαζα 4η η 3η και το κράταγε και έλεγα μα τι διαφορά εχει με το αυτοκίνητο που σε αντίστοιχη περίπτωση το μοτέρ για να το κρατήσει θέλει 2α.
  Ετσι φαίνεται οτι η διαφορά βάρους είναι η αιτία του φαινομένου.Κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνουν και οι πράξεις απο την Φυσική για καλύτερη μελέτη.Ξέρω οτι το αμάξι μου έχει αεροδυναμικό συντελεστή 0,29 .

Αποσυνδεδεμένος opopeeop

• Riders on the storm
    • Προφίλ
Τι αεροδυναμικό συντελεστή έχει όμως η μοτοσυκλέτα? Έχεις δοκιμάσει με το αυτοκίνητο  να κατέβεις με το κεφάλι έξω από το παράθυρο να δεις αν μεταβάλετε η ταχύτητα?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 24, 2019, 10:05:29 πμ από opopeeop »
Εννιαστερος από Tavullia

Αποσυνδεδεμένος Vourk™

• troll
  • #maurofidi_pousefage
    • Προφίλ
η με το μηχανάκι ψαρωμένος

Καμία καλή πράξη, δεν μένει ατιμώρητη!
gasstone

Αποσυνδεδεμένος Xlitos

• ----------
    • Προφίλ
Νεκρα σε κατηφορα εβαζα στα 15 μου σε ενα παλιο διχρονο simson 4ταχυτο που στα κοκκινα ειχε τελικη 60-65..ειχα βρει μια κατηφορα γκρεμιλα κι επιανα 90 με νεκρα να νιωσω λιγο αδρεναλινη

Αποσυνδεδεμένος kinhsh

• κουλάδι
    • Προφίλ
  Θα επανέλθω με περισσότερα δεδομένα προσθέτω προς το παρόν βάρος μοτοσυκλέτας με μένα 310 κιλά,αυτοκινήτου με συνεπιβάτη 1360 κιλά. Να βρώ και την κλίση της κατηφόρας με το κινητό οπως θα παω για μπάνιο προς τα εκεί και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος antonis81

• εξωθεσμικός παράγοντας...speaking!
    • Προφίλ
Τι μηχανή?
Πόσα χλμ είχες αναπτύξει όταν έβαλες νεκρά σε κάθε όχημα?
Υπολόγισε και το βάρος της βενζίνης.

Εγώ πάντως που το τρώω το φαι μου στην κατηφορα με το ποδηλατο τους περναω σφαιρα :ffff:
Ότι είπα και γω δηλαδη απο την αρχη, ποιος ειμαι ο ownedmatters? Μαλλον λογω της μοτοκουλτούρας μου σε ολα τα επίπεδα..Έχω ομως και ματι εΤουρα!

Αποσυνδεδεμένος opopeeop

• Riders on the storm
    • Προφίλ
Αν γίνετε να αναφερθούν και οι διαστάσεις των ελαστικών, το αυτοκίνητό έχει τέσσερα ενώ οι μοτοσυκλέτα έχει δύο. Επίσης δοκίμασε και αυτό με το κεφάλι έξω από το παράθυρο, κοιτώντας καλύτερα προς τα εμπρός και όχι προς τα πίσω, καθώς και ψαράκι με την μοτοσυκλέτα όπως ανέφερε το άλλο παιδί, πάλι κοιτώντας προς τα μπροστά
Εννιαστερος από Tavullia

Αποσυνδεδεμένος mario27

• Προφίλ
Τι μηχανή?
Πόσα χλμ είχες αναπτύξει όταν έβαλες νεκρά σε κάθε όχημα?
Υπολόγισε και το βάρος της βενζίνης.

Εγώ πάντως που το τρώω το φαι μου στην κατηφορα με το ποδηλατο τους περναω σφαιρα :ffff:
Προσπαθείς να μας πεις ότι είσαι γρήγορος στην κατηφόρα αλλά τι γίνεται στην ανηφόρα; :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kinhsh

• κουλάδι
    • Προφίλ
   Με τα τελικά δεδομένα έκανα τον υπολογισμό συμφωνα με τον τυπο που αναφέρει αυτό το site για τον υπολογισμό της αεροδυναμικής αντίστασης  https://www.engineeringtoolbox.com/drag-coefficient-d_627.html

Τα δεδομένα είναι βάρος μοτό με εμένα με στολή 322 κιλα  με τα υγρά της εκείνη τη στιγμή
 Αυτοκινήτου βάρος με συνοδηγό και υγρά 1373 κιλά
 Μήκος κατηφόρας 2690 μ
 Υψομετρική διαφορά 130,45 μ
 Αυτό μας κανει μία γωνία κλισης του δρόμου 2,782 μοίρες . 
Εκτίμηση μετωπικής επιφάνειας μηχανή με αναβάτη σκυφτό με καθρέφτες,  οχι τέρμα κάτω 0,497 τετραγων μέτρα
Εκτίμηση μετωπικής επιφάνειας αυτοκ                                                                             2,07 τετρ μετρ
Για να βγεί ένας συντελεστής αεροδυναμικός για το αυτοκίνητο κοντά στο 0,29 που ειχα διαβάσει οτι ελεγε η εταιρεία οτι είχε το αυτοκίνητό μου πρέπει να θεωρήσουμε οτι το 40% της δυναμης που δεχεται απο την κατηφορα το αυτοκίνητο πάει στις τριβές.
Με τον ίδιο τρόπο οτι δηθεν το 40% της δυναμης που δέχεται η μηχανη απο την κατηφορα και το βάρος της πάνε στις τριβές αυτο που μένει και είναι η αεροδυναμική αντίσταση δίνει ένα συντελεστή 0,608  πολύ δηλαδη μεγαλύτερο απο του αυτοκίνήτου !
 Αλλωστε μεσα το άρθρο στο site που παρέθεσα γράφει οτι το bike racing το εχει 0,88 . Αν το άρθρο έχει αξιόπιστα στοιχεία και θα έπρεπε να βρώ κοντά σε ένα τετοιο συντελεστή αυτο θα σήμαινε οτι η μηχανή καταναλώνει απο τριβές μόνο το 15-17% απο τη δύναμη της κατηφόρας .

Μάλιστα για το ποδήλατο το άρθρο αναφέρει αεροδυναμικό συντελεστή 0,9 οπότε antonis81 μάλλον όταν τα αυτοκίνητα πανε με νεκρά εσυ πατάς ακόμα πετάλια και τους περνάς γιατι αν σταματήσεις δεν έχεις καμμία τυχη. Επι τη ευκαιρία και εγώ πήρα ενα μεταχ αγωνιστικό ποδήλατο και πάω μερικές βόλτες να πέσουν τα κόστη σε καύσιμα.

Αποσυνδεδεμένος Psycho_RB

• Small is better
    • Προφίλ
Το κρανος φταιει στο μΕκανακι που δεν πιανει χιλιομετρα στην κατηφορα....  :tooth:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2019, 05:50:35 μμ από Psycho_RB »

Αποσυνδεδεμένος Vourk™

• troll
  • #maurofidi_pousefage
    • Προφίλ
Kinhsh τι ποδήλατο πήρες!?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gasstone

Αποσυνδεδεμένος opopeeop

• Riders on the storm
    • Προφίλ
 Έχω πάρει και εγώ πρόσφατα ένα bmx, αλλά δεν με πολύ βολεύει γιατί κάνω αποστάσεις καίμε κουράζει
Εννιαστερος από Tavullia

Αποσυνδεδεμένος Vourk™

• troll
  • #maurofidi_pousefage
    • Προφίλ
Μπιεμεξ έχω κ εγώ ένα Χαρο... Το έχω λύσει να το κάνω ριστορεσιο!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gasstone

Αποσυνδεδεμένος kinhsh

• κουλάδι
    • Προφίλ
 Vourk το ποδήλατο που πήρα o ποδηλατάς που το πηρα μου είπε οτι το είχε μία Ιταλίδα στο εξοχικό της στην Πρέβεζα 20 χρόνια και δεν το χρησιμοποιούσε ,είναι μάρκα Lazaretti ,θα ανοίξω ένα θέμα για να βάλω και φωτογραφίες. Διαβάζω οτι έχετε ποδήλατα BMX,αυτά πως τα χρησιμοποιείτε ,δεν είναι δύσκολο η κάνετε κόλπα ;

Αποσυνδεδεμένος opopeeop

• Riders on the storm
    • Προφίλ
Και εγώ ήθελα να πάρω haro (f3) , αλλά τελικά κατέληξα σε ένα mongoose. Ο πωλητής μου είπε ότι κάνει καλό γκραηντ και μπανιχοπ, αλλά δεν ξέρω ακόμη τι είναι αυτά, το μόνο κόλπο που κάνω προς το παρόν είναι να ανεβαίνω με το ένα πόδι μου στη σέλα και το άλλο τεντωμένο πίσω ενώ σκύβω μπροστά. Πάντως στις μεγάλες αποστάσεις κουράζει, μάλλον γιατί δεν έχει ταχύτητες
Εννιαστερος από Tavullia