Αποστολέας Θέμα: Pirelli angel scooter Or Michelin city grip  (Αναγνώστηκε 5790 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexis

• Daddy on Board
    • Προφίλ
Pirelli angel scooter Or Michelin city grip
« στις: Σεπτεμβρίου 12, 2018, 03:56:38 μμ »
Ότι λέει ο τίτλος. Ποια θα προτείνατε?

χρόνος ελάχιστος και απολύτως περιορισμένος

Αποσυνδεδεμένος 2Stroker

• The King
    • Προφίλ
Απ: Pirelli angel scooter Or Michelin city grip
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2018, 04:34:57 μμ »
Τα Pirelli δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά τα Michelin που έχω τα τελευταία χρόνια, με έχουν απογοητεύσει. Φοβερό κράτημα στην αρχή και μετά πολύ γρήγορη πτώση απόδοσης. Μιλάμε ούτε καν 2000χλμ δεν κράτησαν. Απο εκεί και πέρα έχουν μια σταθερή απόδοση που εμένα δεν με ικανοποιεί. Γλυστράνε πάρα πολύ εύκολα!

Αποσυνδεδεμένος Psycho_RB

• Small is better
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2018, 04:53:55 μμ »
Ωραιο θεμα γιατι με ενδιαφερει και μενα.... τα Angel δεν τα εχω δοκιμασει και θα ηθελα καμια εμπειρια και γω απο αλλους, εχω δει γενικως καλες κριτικες για αυτα παντως....
μονο τα Pirelli Diablo SCOOTER (απο Pirelli) στο Aprilia Sportcity τα οποια εμεινα αρκετα ευχαριστημενος θα ελεγα, αλλα δυστυχως δεν υπαρχουν για τις διαστασεις τoυ Burgman, μεχρι τωρα τουλαχιστον !!!

με τα Michelin γενικως δεν τα παω καλα, γιατι εχουν περιεργη αποδοση, καπως ετσι οπως τα εγραψε ο 2Stroker, καθως και μεγαλο θεμα με τις ασπρες γραμμες.

Αποσυνδεδεμένος Vourk™

• troll
  • #maurofidi_pousefage
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2018, 10:35:02 μμ »
εγω όσο ειχα σκουτερ, αυτο που δε μου άρεσε στα πιρέλια ήταν οτι μετα το 6μηνο το λαστιχο ξεκινούσε να γλυστρά σε σχεση με το city grip το οποίο για κανα χρόνο ενάμιση... δεν καταλάβαινες διαφορά... μετα τον εναμιση χρόνο... γλυστρούσε όπως το πιρέλι στο 8μηνο...

μιλάμε παντα για αγωνιστική οδήγηση, τρέηλ μπρέικινγ, πολύ φορα κλπ... είναι που ειχα και κοντή γκαζιέρα στο πισιεξ και δεν πήγαινε ήρεμα!  :dontknow:

Καμία καλή πράξη, δεν μένει ατιμώρητη!
gasstone

Αποσυνδεδεμένος stabak

• Antirossisist με το στανιό
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 02:51:44 πμ »
μιλάμε παντα για αγωνιστική οδήγηση, τρέηλ μπρέικινγ, πολύ φορα κλπ... είναι που ειχα και κοντή γκαζιέρα στο πισιεξ και δεν πήγαινε ήρεμα!  :dontknow:

τη μπροστινάτζα με ποιο την μάζεψες;  :thefinger:
Valves still are for gays

Αποσυνδεδεμένος Vourk™

• troll
  • #maurofidi_pousefage
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 06:40:41 πμ »
τη μπροστινάτζα με ποιο την μάζεψες;  :thefinger:
Με το Σίτι γκριπ, αλλά δεν είχα δει τα νερά και ορμιξα στο σικεην για τα φέρι

Στάλθηκε από Ταβούλια χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καμία καλή πράξη, δεν μένει ατιμώρητη!
gasstone

Αποσυνδεδεμένος 2Stroker

• The King
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 08:16:56 πμ »
Επειδή γενικά τα Dunlop όπου τα έχω βάλει παλαιότερα σε scooter, μηχανή & αυτοκίνητο με έχουν αφήσει πάντα ευχαριστημένο, στην αλλαγή που έρχεται σύντομα και για τα τα τρία οχήματα (όλα πέσανε μαζί γκαμωτ...), θα βάλω Dunlop Scootsmart, Dunlop Qualifier 2 & Dunlop Sport Maxx RT2 αντίστοιχα.

Αποσυνδεδεμένος R-1nas

• Πισταρχης - Παραγων !
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 09:55:32 πμ »
City grip.....

Πες μας ομως και το μηχανακι.

Αποσυνδεδεμένος Alexis

• Daddy on Board
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 10:28:25 πμ »
City grip.....

Πες μας ομως και το μηχανακι.

Το γνωστό Scarabeo 500ie
χρόνος ελάχιστος και απολύτως περιορισμένος

Αποσυνδεδεμένος R-1nas

• Πισταρχης - Παραγων !
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 10:48:20 πμ »
Υπαρχει ακομα ?  :notworthy:

Επειδη ειναι 500 αλλαζει, κοιτα τα καινουργια μισελιν Pure scooter νομιζω τα λενε αλλα και τα metzeler. Τα ειχα στο AK550 και εντυπωσιαστηκα μπορω να πω

• Small is better
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 11:37:43 πμ »
Εμπειρικα εχω δει οτι επιλογη ελαστικων στα Scooters ειναι μεγαλος μπελας πολλες φορες γιατι οι γνωμες διίστανται πολυ περισσοτερο απο οτι στις μοτοσυκλετες, διαφορετικες διαστασεις τροχων, απο 12 μεχρι 16, αρα η συμπεριφορα, η προβλεψιμοτητα, οι αντιδρασεις αλλαζουν κατα πολυ.... οι κατανομες βαρους, αλλο ειναι λιγο πισωβαρο, και αλλο ειναι εντελως πισωβαρο με αποτελεσμα υποστροφη του κιΕρατα και γλυστρημα, αλλο με 16ηδες ειναι προβλεψιμο και αλλο με 12ρηδες η παει η πεΦτει, δεν εχει μεση λυση.... ο χαρακτηρας του σεταπ (ψιλοσπορ η βαρκαντερο τελειως), η χρηση, οι οδηγοι...  :evil6:

εκει που με ενα ταδε ελαστικο σε 16ρηδες τροχους σκουτερ με κατανομη καπου κοντα στο 50-50 δουλευουν καλα και προβλεψιμα, σε σκουτερ με 12ρηδες και κατανομη βαρους ολα πισω εξωλεμβιας παλαιας Πορσε 911 του '70 και σεταπ αναρτησεων αεροσολ, και γυαλιστερη ασφαλτο μπορει ο αναβατης ειτε κοντα ειτε μακρια απο το οριο να βλεπει τον χριστο φανταρο στις αντιδρασεις στο γλυστρημα και οι δυο να εχουν εντελως διαφορετικη αποψη για το ιδιο ελαστικο... οποτε καλο ειναι οταν ψαχνουμε για γνωμες, να κοιταμε σκουτερς με παρομοιες σχετικα προδιαγραφες, δηλαδη κυβικα, ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ τροχων ελαστικων κλπ..............   

σε 16ρηδες τροχους δεν υπαρχει μεγαλο θεμα... οποτε μαλλον και τα City Grip θα ειναι μια χαρα, τα εχει βαλει ενας ξαδερφος σε ενα SYM με 16ρηδες τροχους και δεν εχει παραπονο, τον ρωτησε εχτες, δεν ξερω απο διαρκεια, γιατι μαλλον και σε αυτον μετα τα 8000 χλμ νομιζω εχει πεσει η αποδοση τους γιατι θελει να τα αλλαξει (με ιδια παντως) και εχουν αρκετη χαραξη ακομα....
για τα Metzeler FeelFree "περιεργως" ολοι (η σχεδον ολοι) απο ολες τις κατηγοριες λενε καλα λογια...
για τα Dunlop Scootsmart, σε μεγαλους τροχους παλι διαβαζω καλα λογια, σε μικρους αλλοι δεν ειναι ευχαριστημενοι και αλλοι ειναι, δεν βγαινει συμπερασμα....
τα φοραει το δικο μου Burgman απο μαμα, και ειμαι Ντανλοπακιας στις μοτοσυκλετες, αλλα εδω εχω παραπονο τον χειμωνα, το μπροστινο ειδικα δεν ζεσταινεται με την καμια, ειδικα με την αρκετα πισωβαρη κατασκευη που εχει το 200ρι και δεν φορτιζει εμπρος, βαζω 3-4 psi πιο κατω απο τον κατασκευαστη, και παλι δεν ζεσταινεται.... ειναι ομως καλα για εθνικη ακομα και στο δικο μου, γιατι 9500 χλμ και ειναι σαν καινουρια, βγαζουν 30.000 χλμ στο 200ρι ανετα...  :tooth:  ....... επισης ως Dunlop, ακομα και εαν δεν κρατανε καλα, εχουν τον απεφτο... γλυστρανε, κουνανε, αλλα δεν πεφτεις ευκολα με Dunlop.... αλλα περιοριζουν το παιχνιδι στο οριο.... (εαν η ασφαλτο ειναι καλη, καλοκαιρι με ζεστη πανε μια χαρα ταπα)....... 
υπαρχουν και τα Bridgestone Battlax SC, στο εξωτερικο διαβαζω πολυ καλα λογια, αλλα σε χωρες με ασφαλτο Mugello κατω....  :tooth:

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 11:44:16 πμ από Psycho_RB »

Αποσυνδεδεμένος panbak87

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 12:34:01 μμ »
Εγώ κ με το μπριτζεστον στο pcx ευχαριστημένος ήμουν αλλά στο sh ξανά έβαλα τα μετζελερ που έχει από το εργοστάσιο

• Small is better
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 12:36:39 μμ »
Με το Σίτι γκριπ, αλλά δεν είχα δει τα νερά και ορμιξα στο σικεην για τα φέρι

Στάλθηκε από Ταβούλια χρησιμοποιώντας Tapatalk

To ειχε παθει και ο Ροσσι αυτο στην Jerez, ορμηξε και αυτος...  :tooth:

• Small is better
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 12:37:15 μμ »
Εγώ κ με το μπριτζεστον στο pcx ευχαριστημένος ήμουν αλλά στο sh ξανά έβαλα τα μετζελερ που έχει από το εργοστάσιο

Τα Μετζελερ ηταν τα FeelFree?

Αποσυνδεδεμένος 2Stroker

• The King
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 01:29:50 μμ »
Σε αυτό που λες Runner, τα Citi-Grip τα νιώθω πολύ καλύτερα στο Sym HD του πατέρα μου σε σχέση με το δικό μου SH. Έχει πολυ καλύτερη πρόσφυση και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, μιας και τα δύο έχουν 16'' τροχούς αλλά και παρόμοιο στύσιμο.