Αποστολέας Θέμα: Quicksifter πρόβλημα  (Αναγνώστηκε 341 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lospsi

• κουλάδι
    • Προφίλ
Quicksifter πρόβλημα
« στις: Ιουνίου 13, 2018, 09:31:01 μμ »
Καλησπέρα!
θέλω να ρωτήσω την αποψή σας για ένα θέμα που αντιμετωπίζω με το quicksifter στο BMW.
Από όταν το πήρα, δεν λειτουργούσε σωστά, μια έπιανε, μια όχι. Αφού πήγα 2-3 φορές σε εξουσιοδοτημένο νοτίων προαστίων και δεν έβγαλα άκρη (από αναβάθμιση λογισμικού μέχρι αλλαγή microswitch) και ενώ το πρόβλημα συνέχιζε, απευθύνθηκα σε άλλο εξουσιοδότημένο βόρειοανατολικών προαστίων που έχω ακούσει καλά λόγια. Εκεί, ξανάγιναν αναβαθμίσεις λογισμικού (μου είπαν ότι δεν είχαν γίνει) και πράγματι το BMW δούλεψε καλύτερα, συνεχίζει όμως να μην είναι 100% σωστό. Το sifter δεν λειτουργεί μετά τις 10Κ, κάποιες φορές και σε ενδιάμεσες στροφές. Άλλες πάλι λειτουργεί. Γενικά είναι ακανόνιστη η συμπεριφορά του.
Σε κουβέντα, λοιπόν, που είχα σήμερα με τον τεχνικό, ισχυρίστηκε ότι μπορεί να παίζει ρόλο η τοποθέτηση power commander 5 που έχω. Δηλαδή, επειδή βλέπει σφάλμα στους λ (που η dynojet στις οδηγίες της λέει να αποσυνδεθούν), αν το μηχανάκι ανεβάζει θερμοκρασία, και αφού δεν έχει ένδειξη από τους αισθητήρες, επεμβαίνει ο εγκέφαλος και δεν το αφήνει να κάνει αλλαγή. Όντως, όταν ξεκινάω μια βόλτα, συνήθως δουλεύει και κατά την διάρκειά της αρχίζει τα "κουλά".
Μπορεί όντως να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Τόσος κόσμος που έχει εγκαταστήσει PCV με ΒΜW δεν έχει sifter? Έχω προβληματιστεί αρκετά με όλο το θέμα, επειδή σκεφτόμουν μήπως φτιάξω και ένα χάρτη στο δυναμόμετρο, αν τελικά ισχύει ότι υπάρχει ασυμβατότητα με το QS και το sifter του S1000R, μην δώσω τσάμπα λεφτά.
Το BMW έχει λαιμούς χωρίς καταλύτη, μαμά τελικό και μαμά φίλτρο και έχει φορτωμένο τον χάρτη που δίνει η dynojet για akrapovic full exhaust w/o baffle.
Τζόγος στον συμπλέκτη ΟΚ, λαμάκια στο microswitch ΟΚ, το cruise δουλεύει.

Ειλικρινά, σκέφτομαι να τα βγάλω όλα και να το έχω μαμά πάλι αλλά δεν αντέχω να βλέπω αυτό το τεράστιο καζάνι που έχει για καταλύτη κάτω από το μηχανάκι...

Μπλέξιμο.

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
    • KAPOULITSAS-outdoors.gr
Απ: Quicksifter πρόβλημα
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 14, 2018, 09:39:45 πμ »
99% είναι το PC

Και πολλά RR έχουν το ίδιο θέμα...

(Αυτοί το έχουν λύσει με χάρτες για το κάθε σετάπ στον εγκέφαλο του μοτοσακού μέσα από την BMW)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2018, 10:05:33 πμ από kapoulos »

Αποσυνδεδεμένος drioannis

• Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 14, 2018, 01:12:17 μμ »
Είχα PCV στη μηχανή για πολύ καιρό και ουδέποτε είχα πρόβλημα με το shifter. Έχεις αλλάξει πατητήρες;
You will never be arrested #58
G.O.A.T.

Αποσυνδεδεμένος lospsi

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 14, 2018, 07:51:14 μμ »
Όχι, έχω τα μαμά μαρσπιέ προς το παρόν.

Για να απενεργοποιήσω το PCV και να το δουλέψω "μαμά" για λίγο ώστε να δω αν φταίει, αρκεί να φορτώσω τον μηδενικό χάρτη (που τον βρίσκω, αλήθεια?) ή πρέπει να το βγάλω τελείως?

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος grharris

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 14, 2018, 11:29:23 μμ »
Σε κουβέντα, λοιπόν, που είχα σήμερα με τον τεχνικό, ισχυρίστηκε ότι μπορεί να παίζει ρόλο η τοποθέτηση power commander 5 που έχω. Δηλαδή, επειδή βλέπει σφάλμα στους λ (που η dynojet στις οδηγίες της λέει να αποσυνδεθούν), αν το μηχανάκι ανεβάζει θερμοκρασία, και αφού δεν έχει ένδειξη από τους αισθητήρες, επεμβαίνει ο εγκέφαλος και δεν το αφήνει να κάνει αλλαγή.

Συμφωνα με τα παραπανω, μαλλον αρκει να συνδεσεις τους λ.

Αποσυνδεδεμένος lospsi

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 15, 2018, 07:24:39 πμ »
Δυστυχώς, για να δουλέψει το PC πρέπει να αποσυνδεθούν οι Λ γιατί διαφορετικά, η μαμά ECU προσπαθεί να διορθώσει συνεχώς τις τιμές που θα δίνει το PC.

Αποσυνδεδεμένος drioannis

• Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 15, 2018, 09:29:20 πμ »
Νομίζω ότι απλά το αποσυνδέεις από την παροχή ρεύματος για να το απενεργοποιήσεις αλλά καλύτερα να ρωτήσεις. Επίσης μπορείς να βάλεις μηδενικό χάρτη στο PCV και να συνδέσεις τους λ. Έτσι αν είναι το PCV θα το διαπιστώσεις χωρίς να έχεις αλλαγές στο μείγμα.
Υποθέτω σου έχουν κάνει reset στις ρυθμίσεις του shifter και μετά calibration. Αν δεν το έχουν κάνει πρέπει να το ζητήσεις να γίνει. Γενικά προβλήματα με το shifter δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ. Έχω ακούσει ότι κάποια είχαν θεματάκια τα οποία και διορθώνονταν χωρίς δύσκολες διαδικασίες. Για ψάξε λίγο στο http://www.s1000rrforum.com/ μήπως βρεις λύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2018, 09:31:44 πμ από drioannis »
You will never be arrested #58
G.O.A.T.

Αποσυνδεδεμένος lospsi

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 15, 2018, 11:33:38 πμ »
Επειδή έχω πάει σε εξουσιοδοτημένο και πριν και μετά την τοποθέτηση του PC5, φαντάζομαι πως όλα τα παραπάνω έχουν γίνει, παραπάνω από μια φορά.

Όπως και να έχει, θα το αποσυνδέσω και βλέπουμε, και με εξουσιοδοτημένο dynojet που μίλησα για το θέμα, του φάνηκε λίγο δύσκολο να φταίει αυτό για τα προβλήματα με το sifter. Πρέπει όμως να αποκλείσω αυτό το ενδεχόμενο ώστε μετά να ξαναπάω Παναγιωτόπουλο και να απαιτήσω δοκιμή με άλλο "βαρελάκι"....