Αποστολέας Θέμα: O Κλεφτης, του κλεφτη, τον κλεφτη, κλεφτη...  (Αναγνώστηκε 1613 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vourk™

• troll
  • #maurofidi_pousefage
    • Προφίλ
Απ: O Κλεφτης, του κλεφτη, τον κλεφτη, κλεφτη...
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2019, 04:55:16 μμ »
Ναι αυτό... Πάντα απλή έβαζα!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καμία καλή πράξη, δεν μένει ατιμώρητη!
gasstone

Αποσυνδεδεμένος kinhsh

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2019, 01:25:57 πμ »
  Eγω δεν εχω μετρήσει με ακρίβεια αλλα δεν εχω καταλάβει διαφορές στην κατανάλωση με τις βενζίνες ωστε να πω οτι η αντλία τους είναι λάθος.Αυτό ομως που εμφανώς βλέπω στο vtr sp2 και το διαπίστωσα και τελευταία είναι οτι η βενζίνη της Σελλ 100 είναι ανώτερη απο την μπιμπι 99 και ετεκα 100 . Με καλή βενζίνη το βτρ δουλεύει πολύ ομαλά χωρίς κραδασμούς ενω με αλλες βενζίνες πιο τραχια και με κτυπους.Αυτη τη νέα βενζίνη της Σελ δεν την ξέρω ,αλλα μάλλον για να πηγαίνει τοσο καλα το Burgman με αυτή θα έχει τα σωστά οκτάνια.

Αποσυνδεδεμένος Xlitos

• ----------
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2019, 12:37:59 πμ »
Εβαλα κι εγω 98αρα shell μια μερα γιατι μ επεισε ο βενζινας λογο προσφορας εκεινη την μερα.Και εδω και εναν μηνα βαζω 98αρα γιατι γαμαει ζωντανεψε πολυ το μοτερ ειδικα στις χαμηλες μεσαιες στροφες το καταλαβαινω απο τα σουζιδια τσιμπαω λιγο το συμπλεκτη στις μεσαιες και σηκωνεται λες και του προσθεσες 2 κιλα ροπη.Με την 100αρα που εβαζα παλια καμια φορα θυμαμαι επαιρνε ζωντανια στις ψηλες στροφες πιο πολυ,με 98 σκαβει απο χαμηλα  μ αρεσει πιο πολυ.

Η απλη και η ν-power 97ara που ειχε παλια ηταν αθλιες γι αυτο εβαζα παντα ΕΚΟ-BP... τωρα αλλαξαν τα πραγματα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 11, 2019, 12:38:36 πμ από Xlitos »

Αποσυνδεδεμένος Psycho_RB

• Small is better
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2019, 08:59:24 πμ »
Συμφωνω Χλητο......

επροχτες τελειωσε και το δευτερο τεποζιτο V-Power 98αρα.... 630 περιπου χιλιομετρα, και εβαλα ενα φουλ ΕΤΕΚΑ 95αρα που εβαζα καιρο απο περιεργεια...

πρωτα απο ολα "ψοφισε" παλι ο Μπεργκμανακη... δευτερον δεν δουλευει τοσο smooth οπως με την 98αρα Vpower.... μουγκριζει στο τερμα γκαζι...  :tooth:
και με εκλεψε στο γεμισμα για δευτερη φορα............

οποτε μολις την καταναλωσω... ξανα 98 Vpower απο συγκεκριμενο εταιρικο μυρτεα παλι.......... ας βγαινει στο ταμειο ενα ευρω παραπανω....
μια η αλλη ερχεται με το κλεψιμο απο τα υπολοιπα, και δεν πηγαινει το μηχανακι σωστα.... και δεν δουλευει τοσο ραφιναρισμενα....

αμα το βενζιναδικο ειναι καλο και εμπιστο, ειναι αλλη αυτη η βενζινη...... μετα απο 2 φουλ γεμισματα στρωνει το μοτερακι...........

Αποσυνδεδεμένος the_orange_dream

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2019, 02:33:12 μμ »
εγω δεν έχω καταλάβει διαφορά ούτε στη κατανάλωση ούτε στις επιδόσεις σε vpower98, avin 100 και EKO RACING 100. και στο αυτοκίνητο που έχει άμεσο ψεκασμο και turbo και στη μηχανή (CBF 1000). Οπότε βάζω απλή αμόλυβδη από εταιρικό πρατήριο και σε κάθε ταξίδι με ένα 5ευρο καθαριστικό βενζίνης.
αυτό που έχω παρατηρήσει (με επιφύλαξη) είναι ότι οι ΕΚΟ συγκριτικά με shell και avin έχουν καλύτερη κατανάωση ή κλέβουν λιγότερο στην αντλία

• Small is better
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2019, 04:33:24 μμ »
αυτό που έχω παρατηρήσει (με επιφύλαξη) είναι ότι οι ΕΚΟ συγκριτικά με shell και avin έχουν καλύτερη κατανάωση ή κλέβουν λιγότερο στην αντλία

Σε καποιο βαθμο και γω το εχω παρατηρησει αυτο με τα ΕΚΟ.... γιαυτο (αρκετα) παλιοτερα εβαζα κυριως ΕΚΟ...
αλλα δεν εχει καποιο της προκοπης κοντα μου.... 

Αποσυνδεδεμένος Mpampoulas

• Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2019, 09:49:44 πμ »
Απ'όσο ξέρω μέσω φίλου του επαγγέλματος... όλες οι εταιρείες εκτός AVIN και Shell παίρνουν καύσιμα από ΕΛΠΕ, άρα η ποιότητα δεν θα έπρεπε να διαφέρει.
Αν υπάρχει διαφορά είναι καθαρά θέμα ανθρώπων που εμπλέκονται στην διαδικασία της διανομής από ελπέ στα βενζινάδικα και τον βενζινά τον ίδιο.

Για την V-Power (και εγώ φαν της συγκεκριμένης από τότε που βγήκε) δεν ξέρει τι παίζει ακριβώς γιατί με βαρδινογιάννη δεν έχει επαφή, αλλά τα πρώτα χρόνια πρέπει να την έκαναν εισαγωγή και τελευταία να είναι AVIN με πρόσθετα.

Εμένα η v-power με έπεισε σαν βενζίνη όταν μια εποχή πήγαινα Πάτρα συχνά και ήταν η μόνη βενζίνη που με έφτανε με ένα ντεπόζιτο

• Small is better
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2019, 04:18:34 μμ »
Πολυ παλια που δουλεψα ως πληρωμα ενα διαστημα σε 2-3 μικρα γκαζαδικακια μεταφορας βενζινης και ντιζελ, εδω μεσα Ελλαδα.... φορτωναμε μια βενζινη και την μοιραζαμε σε 2-3 εταιριες... απο ενα καζανι παιρνανε δηλαδη οι περισσοτεροι..........

καπου στο 2007 που δουλεψα πληρωμα σε καποια ρυμουλκα και καναμε βαρδια σε γκαζαδικα που ξεφορτωναν, δυο μικρου τοναζ απο αυτα σε διαφορετικη περιοδο, ειχαν προσθετα βενζινης για φορτιο.... αυξηση οκτανιων το ενα....  αλλα δεν ξερω για ποια η ποιες εταιριες πηγαιναν....

Αποσυνδεδεμένος R-1nas

• Πισταρχης - Παραγων !
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2019, 04:31:07 μμ »
Για ταξιδι με αμαξι βαλτε Ελιν crystal, βγαζω καθε φορα πολλα χλμ παραπανω εν σχεση με τις αλλες....