Αποστολέας Θέμα: Αναβάθμιση αναρτήσεων BMW S1000R  (Αναγνώστηκε 453 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lospsi

• κουλάδι
    • Προφίλ
Αναβάθμιση αναρτήσεων BMW S1000R
« στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 10:53:27 μμ »
Καλησπέρα και καλή χρονιά,

έχω αποφασίσει να αναβαθμίσω τις αναρτήσεις στο S1000R, έχω ήδη βρει κάποιες επιλογές και θέλω την γνώμη σας.
1) Wilbers πίσω αμορτισέρ, φθηνό μοντέλο ή με επιπλέον δοχείο αζώτου και εμπρός ελατήρια. Αγορά από αντιπρόσωπο και τοποθέτηση σε μηχανικό μου.
2) k-tech ελατήρια και revalving εμπρός, nitron αμορτισέρ πίσω, ομοίως φθηνό μοντέλο ή με επιπλέον χρέωση δοχείο αζώτου. Πακέτο από Wolf racing.

οι τιμές είναι περίπου ίδιες, γύρω στα 750-850ε.

Έχει κάποιος εμπειρία από τις συγκεκριμένες εταιρείες αλλά και το συνεργείο wolf racing? Αξίζει να δώσω +200Ε για να βάλω πίσω δοχείο αζώτου με επιπλέον ρυθμίσεις? Ουσιαστικά η αναβάθμιση γίνεται λόγω των επιπλέον κιλών μου, με το bonus της ποιοτικότερής λειτουργείας. Χρήση για γρήγορες βόλτες, 1-2 φορές Μέγαρα (1.10-1.15).

Αποσυνδεδεμένος R-1nas

• Πισταρχης - Παραγων !
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση αναρτήσεων BMW S1000R
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 05:02:37 μμ »
Η BMW τι κανει γιαυτο το μοντελο για τις αναρτησεις ?

Υπαρχει θεμα budget?

Για πισω εγω ισως εβρισκα ενα μεταχ. απο το RR εαν ταιριαζει θα εβαζα ενα σωστο ελατηριο για τα κιλα μου και θα εκανα revalving-service στο K-shock να ειμαι σιγουρος.

Μπροστα το ιδιο ενα σωστο ελατηριο για τα κιλα μου.

Ποσα κιλα εισαι για να καταλαβουμε? Γιατι καποιος στο 1.10-1.15 στα Μεγαρα το κανει νομιζω με οτιδήποτε μαμα μηχανακι....

ΠουΣου: Προσοχη μην γινεις κοκκινοσκουφιτσα απο τον κακο λυκο....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2018, 05:03:52 μμ από R-1nas »

Αποσυνδεδεμένος drioannis

• Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 05:48:31 πμ »
Από RR πίσω νομίζω δεν κάνει. Δεν ξέρω η Wilbers αν βγάζει κάτι για το R. Αν  μιλάμε για αυτούς τους χρόνους τότε θα ξεκινούσα με κιτ ελατήρια εμπρός πίσω και βλέπουμε. Αν θες έτσι κι αλλιώς αναβάθμιση και τα δύο πακέτα νομίζω δεν θα σε απογοητέυσουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2018, 05:48:52 πμ από drioannis »
You will never be arrested #58
G.O.A.T.

Αποσυνδεδεμένος lospsi

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 15, 2018, 03:53:26 μμ »
Η ΒMW δεν κάνει τίποτα, από μαμά εμπρός μόνο αποσβέσεις (επαναφορά στο ένα καλάμι, συμπίεση στο άλλο), πίσω προφόρτιση ελατηρίου και επαναφορά. Προφανώς θέλουν να πουλάνε μόνο DDC μοντέλα...

Σαφώς και υπάρχει θέμα μπάτζετ, δυστυχώς αμορτισέρ από RR δεν κάνει (τουλάχιστον από 2009-2011, μάλλον και από τα υπόλοιπα). Ελατήρια επίσης υπάρχουν μόνο μπροστά σε Wilbers και μάλλον K-tech, πίσω δεν έχω βρεί. Επίσης κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά αν κάνουν από RR. Ο K-shock έχει ήδη δει τα καλάμια και έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά, μόνο αποστάτες μου έβαλε.
Είμαι 115κ, δεν ξέρω αν θα χρειαστώ τις σούπερ ρυθμίσεις ακριβών λύσεων αλλά γενικά το μηχανάκι είναι μαλακό, έχει δηλαδή μαλακά ελατήρια. 40mm/50mm εμπρός στατικό/δυναμικό sag και πίσω 5mm/40mm τέρμα προφορτισμένο.
Μάλλον θα βάλω πίσω αμορτισέρ (βγάζει σίγουρα η wilbers και η nitron, περιμένω απάντηση από Σπηλιώτη για EMC, Matris, Mupo) και εμπρός ελατήρια wilbers, δεν ψήνομαι να τα χώσω χοντρά για cartirdges μιας και ουσιαστικά στο 70-80% της χρήσης που του κάνω, δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα. Απλά βουτάει πολύ στα φρένα.

Αποσυνδεδεμένος R1der

• Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 22, 2018, 08:04:36 μμ »
Για πίσω δεν ξέρω να σου πω. Για μπροστά μην ξηλωθείς, στο 90% των μηχανών για τη χρήση που τους κάνουμε αρκούν ελατήρια για τα σωστά κιλά και λαδάκι στο κατάλληλο ιξώδες για να έχεις το sag που πρέπει.
"Ποτέ μην τα βάζεις μ’ έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας".
Γουστάρουμε Rossi κι ας μην κερδίζει. ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ να ηρεμήσουμε!!!