Αποστολέας Θέμα: Net neutrality. Tελος του ίντερνετ;  (Αναγνώστηκε 2076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
    • KAPOULITSAS-outdoors.gr
Απ: Net neutrality. Tελος του ίντερνετ;
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 11:02:59 μμ »
Δεν συμφωνώ με την ελεύθερη αγορά που αυτορυθμίζεται...είναι μια αυταπάτη, διότι είναι τα διάφορα συμφέροντα που υπονομεύουνε την έννοια "Ελευθερία" και την κατευθύνουνε με μαρκετίστικους τρόπους κατά πώς εξυπηρετεί τις διάφορες μεγαλοεταιρείες. Και πάντα γίνεται της πουτάνας και την πληρώνουμε οι απλοί πολίτες στο τέλος...να σωθούνε οι τράπεζες κτλ, βέβαια πάντα για τη δημοκρατία...κι εμείς τα καταπίνουμε όλα αμάσητα.....λόγω του φόβου.

Δεν μπορώ να ακολουθήσω τον συλλογισμό σου ούτε να καταλάβω πως "την πληρώνουμε οι απλοί πολίτες" όταν σήμερα περισσότερο από κάθε άλλη εποχή στην ιστορία μας, μπορείς να αποκτήσεις ότι προσφερόμενο αγαθό θέλεις στην τιμή που σε βολεύει. Πληθώρα επιλογών, προιόντων και τιμών. Αυτά ΜΟΝΟ με ελεύθερη αγορά και ανταγωνισμό τα πετυχαίνεις. Για τις τράπεζες ανοίγεις μεγάλο θέμα δεν το αγγίζω καν εδώ...

Το ότι εσύ, εγώ και η amazon είναι ίσοι στο μέσο (που προυπήρχε όλων αυτών που τώρα βγάζουνε λεφτά), είναι το κορυφαίο δικαίωμα που δεν υπάρχει σε τίποτα άλλο...και απορώ πώς είναι δυνατόν να το συζητάμε κιόλας, γι'αυτό το internet είναι το απόλυτο ελεύθερο αγαθό. Διότι άλλα λεφτά έχεις εσύ για διαφήμιση κι άλλα η amazon...αφού έτσι κι αλλιώς δεν είστε ίσοι... Αλλά το να σε εκβιάζει ένας πάροχος χωρίς να μπορείς να πλΕρώσεις ότι τους καπνίσει μην έχεις την αυταπάτη πως θα σου φερθεί ισότιμα βάση μεγέθους. Θα σε πνίξει, ακριβώς με τις ντεμέκ δικαιολογίες, καινοτομίας, ανάπτυξης-εξέλιξης...των τιμών των μετοχών τους ίσως...για ότι άλλο...δύσκολα ΄έως αδύνατο...και το ξέρεις.

Κάποτε υπήρχε μία εταιρία κινητής τηλεφωνίας και πλήρωνες τα κέρατά σου για να κάνεις μια κλήση. Σήμερα έχεις χρόνο ομιλίας που δεν τον χρειάζεσαι καν και τον μοιράζεις. Καλύτερο σήμα, κάλυψη, τιμές, επιλογές. Στο ΕΛΕΥΘΕΡΟ παιχνίδι θα μπουν κι άλλοι, νέοι πάροχοι, όπου ένας θα "εκβιάζει" θα πετάγεται άλλος να προσφέρει.

Και μόνον το ασυμβίβαστο ότι ο εισηγητής για να αρθεί η "ουδετερότητα" στο όνομα του ανταγωνισμού, ξανα-άκουσον-ξανα-άκουσον...από τον πρώην δικηγόρο της verizon...που έκανε μήνυση στην ρυθμιστική αρχή των ΗΠΑ....είναι τουλάχιστον σκανδαλώδες...για να μην πω η επιτομή της υποκρισίας του σύγχρονου κόσμου. Και δηλαδή τι να πιστέψω...πως ξαφνικά η netflix...κατέστρεψε όλο το bandwidth του κόσμου.....ψυχραιμίαααααα.....!!!

Ο όγκος των δεδομένων μέρα με την μέρα φαντάζομαι θα μας τρελάνει εάν γνωρίζαμε τα στοιχεία. Τα άρθρα που διάβασα εγώ λένε πως έχει καταντήσει ασύμφορη για τους παρόχους η διαχείριση των στρίμινγκ προγραμμάτων με τις φιξαρισμένες τιμές που τους υποχρεώνουν να έχουν. Σαν να είσαι σερβιτόρος και να σου λένε είτε 5 πελάτες εξυπηρετείς είτε 5.000 η αμοιβή σου θα είναι η ίδια.
Για τα υπόλοιπα δικηγορικά δεν έχω άποψη παρά του ότι εφόσον απευθύνεται στην δικαιοσύνη, κοντός ψαλμός...

Και στο κάτω κάτω, τι προσδοκάς εσύ από την αλλαγή αυτή, πώς την έχεις σκεφτεί? Διότι εκεί μάλλον είναι η διαφορά μας στην προσέγγιση, διότι εγώ την έννοια της "άρσης της ουδετερότητας", αυτονόητα τη ακούω στο κεφάλι μου σαν κάτι κακό...ακριβό, υπονομευμένο... Εσύ πώς τη βλέπεις τη δουλειά? Για να κάνουμε κουβέντα....δηλαδή. 

Ασφαλώς για την κουβέντα, ούτε μέτοχος είμαι ούτε πάροχος. Είμαι κι εγώ καταναλωτής ΑΛΛΑ θέλω, προσπαθώ να μπαίνω και στην θέση του άλλου που προσπαθεί να αναταράξει τα νερά, να καταλάβω όσο μπορώ τέλος πάντων, τι ζητάει και να είμαι ακριβοδίκαιος κι ας μην με συμφέρει.
Προσδοκώ δε, ότι κι εσύ. Καλύτερες και φθηνότερες υπηρεσίες.
Δεν χάζεψα ξαφνικά να θέλω να πληρώνω τα κέρατά μου για τις ίδιες ή χειρότερες. Θέλω όμως να δω και την "άλλη" πλευρά πριν αρχίσω να βρίζω.

Και στην τελική, το internet είναι μοναδικό. Δεν είναι ότι μπορείς την άλλη μέρα να έχεις άλλο internet...σαν να ήτανε ένας προμηθευτής κρέατος σε ένα γυράδικο, όπου επειδή πέρα από τα λεφτά που θέλει για τον γύρο, ζητάει και μέρος των πωλήσεων του κάθε γύρου...να βρείς έναν άλλονα...να κάνεις τη δουλειά σου...ή να αλλάξεις το μαγαζί σε πιτσαρία...!

Ξεχνάς ότι το ίντερνετ έχει υποδομές που χρειάζονται και συντήρηση αλλά και επέκταση και ανανέωση. Γραμμές, οπτικές ίνες, σέρβερς, δορυφόροι, μηχανήματα, κακός χαμός, ποιος επενδύει σε αυτά και με τι καθεστώς ? ΕΣΥ εάν σου φίξαραν άσχετοι με τον χώρο τις τιμές που θα δουλεύεις, πως θα ξεκινούσες επενδύσεις για να πάει ακόμη καλύτερα η δουλειά σου ? Εάν δεν μπορούσες να αποσβέσεις μια επένδυση γιατί να την κάνεις εξ'αρχής ? Και θα έμπαινες σε έναν χώρο αυστηρά οριοθετημένο ως νέος επιχειρηματίας ?

Κλείνω ξαναγράφοντας την άποψή μου.
ΜΟΝΟ η ελεύθερη αγορά που αποφέρει οικονομικά οφέλη μπορεί και κινεί τον κόσμο μπροστά. Τεχνολογίες, καινοτομίες, υπηρεσίες, τίποτα δεν πάει προς τα πίσω εάν το αφήσεις ελεύθερο να δημιουργήσει και να αμοιφθεί για αυτό.
Μένει να το δούμε...
Στο μεταξύ, σκέψου τηλεφωνία, υγεία, τηλεόραση, εκπαίδευση, μεταφορές. ΟΛΑ τα κορυφαία είναι, μάντεψε...αλλά πρέπει να συνδράμεις. Οικονομικά.

ΔΕΝ υπάρχει ΔΩΡΕΑΝ, ΟΛΑ τα πληρώνουμε με κάποιον τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος h.a.balafoutre

• Μια κατοστάρα στη σέλα, ευτυχώς την κάναμε.
    • Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 09:58:59 πμ »
Μα δεν πρόκειτε για καμία εξέλιξη...δεν επανα-εφευρίσκουν το internet...να το χειραγωγήσουνε θέλουνε, ακόμη περισσότερο. Δεν μιλάμε για μια καινούρια ιδέα που θα κάνει όλα αυτά που περιγράφεις περί καινοτομίας και τα ρέστα... Χρησιμοποιούνε ένα από τα εργαλεία της "ελεύθερης αγοράς", τους πολιτικούς, για να χειραγωγήσουνε ακόμη περισσότερο το μέσο.
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Αποσυνδεδεμένος R1der

• Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 27, 2017, 02:06:27 πμ »
Συμφωνώ με καπούλο 1000%. Ότι πάει να γίνει στοχεύει τις τσέπες των μεγαλοεταιριών κυρίως. Από μένα τι να πάρουν; Εδώ πήγε η κοσμοτέ να μου αυξήσει το πάγιο, τους πήρα να μου το κόψουν και μου έκαναν καλύτερη προσφορά από την αρχική. Θα μου πουν αύριο πλήρωσε για να μπεις γιουτιούμπ;
"Ποτέ μην τα βάζεις μ’ έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας".
Γουστάρουμε Rossi κι ας μην κερδίζει. ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ να ηρεμήσουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος 2Stroker

• The King
    • Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 26, 2018, 09:38:46 πμ »