Αποστολέας Θέμα: Net neutrality. Tελος του ίντερνετ;  (Αναγνώστηκε 4457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος R1der

• Προφίλ
Απ: Net neutrality. Tελος του ίντερνετ;
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 19, 2017, 02:29:07 μμ »
Άρα το 99% του κόσμου που μπαίνει fb, youtube, google θα μείνει ανεπηρέαστο.
"Ποτέ μην τα βάζεις μ’ έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας".
Γουστάρουμε Rossi κι ας μην κερδίζει. ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ να ηρεμήσουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος 2Stroker

• The King
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 19, 2017, 02:52:50 μμ »
Το αντίθετο θα έλεγα. Θα μπορεί ο provider να σου δείνει μια βασική σύνδεση στο internet, κι αν θέλεις να μπαίνεις πχ σε community sites όπως facebook, linkedin κτλ ή σε streaming sites όπως netflix, youtube να πληρώνεις κάτι παραπάνω. Ή πχ XXX sites, +20€/μήνα

Όπως πχ τα πακέτα της Nova φαντάσου....

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
    • KAPOULITSAS-outdoors.gr
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 19, 2017, 05:27:21 μμ »
θα δημιουργηθούν "πακέτα" όπως πολύ σωστά λέει ο 2Stroker με διαφορετικά κόστη και διαφορετικές ταχύτητες εξυπηρέτησης.
Αμέσως θα δουλέψει ο ανταγωνισμός (όπως σε οτιδήποτε στην ελεύθερη αγορά) και θα επιλέγεις ποσό και ταχύτητες.
Επίσης ανοίγει ο δρόμος και για άλλους να μπουν στο παιχνίδι.
(Βλέπε τι έγινε τηλεπικοινωνίες και τηλεόραση)

Δεν υπάρχει "απαγόρευση" σε κανένα site, υπάρχει αργή και γρήγορη γραμμή προς αυτό.
Όλη η φασαρία γίνεται κυρίως για τα streaming sites

Πάντως δεν μπορώ ακόμη να χωνέψω αυτήν την τάση που έχουν πολλοί, πάρα πολλοί, ΟΛΑ πριν τα δουν να τα τραγικοποιούν και να φέρνουν τον θάνατο.
Ήμαρτον. Θα δούμε.

Αποσυνδεδεμένος Psycho_RB

• Small is better
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 20, 2017, 12:47:56 πμ »
Θα εχεις ιντερνετ... αλλα αμα βγαζεις 500 ευρω μισθο θα ειναι σαν να μην εχεις ιντερνετ...  :tooth:

θα εχεις νοβα... αλλα αμα δεν εχεις οτενετ δεν θα βλεπεις motogp....   :tooth:
θα εχεις μοτοgp γιατι εχεις οτενετ, αλλα δεν θα βλεπεις F1 και γαυρο γιατι δεν θα εχεις vodafon...  :tooth:

Αποσυνδεδεμένος R1der

• Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 20, 2017, 02:21:21 μμ »
Το αντίθετο θα έλεγα. Θα μπορεί ο provider να σου δείνει μια βασική σύνδεση στο internet, κι αν θέλεις να μπαίνεις πχ σε community sites όπως facebook, linkedin κτλ ή σε streaming sites όπως netflix, youtube να πληρώνεις κάτι παραπάνω. Ή πχ XXX sites, +20€/μήνα

Όπως πχ τα πακέτα της Nova φαντάσου....
Αν στο τέλος για να κάνω τη δουλειά μου δίνω λιγότερα, έχει καλώς.

Βασική σύνδεση όταν λες δλδ τι; Να μπαίνω στα μέηλ μου; Γιατί και αυτό community είναι. Να γκουγκλάρω; Κι αυτό community είναι. Άρα βλέπω όλα αυτά να μπαίνουν σε ένα βασικό πακέτο και να πληρώνεις για εξτρά όπως ταινίες ή αθλητικά και μετά να πληρώνεις για πιο γρήγορη ταχύτητα αλλά αυτό υπάρχει ήδη.
"Ποτέ μην τα βάζεις μ’ έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας".
Γουστάρουμε Rossi κι ας μην κερδίζει. ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ να ηρεμήσουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος mario27

• Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 20, 2017, 03:12:26 μμ »
Ρε συ πως γίνετε να μάθεις τι είναι αν δεν κάτσεις να διαβάσεις ή να δεις κανένα βίντεο ; Γίνετε να μάθεις το οτιδήποτε αν δεν κάνεις εσύ κίνηση ; Ή εμάς αυτά τα λίγα που ξέρουμε τα μάθαμε από την γεννηση μας ή μας τα βάλανε αυτόματα στο κεφαλι; Το άρθρο αυτό είναι μεγάλο αλλά πολύ αναλυτικό. Το καλυτερο που βρηκα για οσους δεν εχουν ιδέα. Ξεκινάς από το τίποτα και καταλήγεις να ξέρεις τα βασικά. Και οι απαντήσεις που διάβασες ή οι ερωτήσεις και το να κάτσεις να τα γράψεις δεύτερη φορά τι είναι,  είναι περισσότερος χρόνος από το να κάτσεις να το διαβάσεις.
Σίγουρα πρώτα να έρθει και μετά βλέπουμε και βγάζουμε αποψη αλλά προσωπικά αυτή τη στιγμη δεν μπορώ να καταλάβω πως η κατάργηση του θα είναι καλύτερα από το όλα ίσα και όμοια.

#sharkteam

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 09:35:38 πμ »

Σίγουρα πρώτα να έρθει και μετά βλέπουμε και βγάζουμε αποψη αλλά προσωπικά αυτή τη στιγμη δεν μπορώ να καταλάβω πως η κατάργηση του θα είναι καλύτερα από το όλα ίσα και όμοια.

Μία συμπυκνωμένη άποψη που την ασπάζονται πολλοί λέει πως δεν υπάρχει κανένα κίνητρο για έρευνα κι εξέλιξη και καινοτομίες και συνεργασίες εάν τις τιμές και τις ταχύτητες τις καθορίζουν κυβερνήσεις κι όχι η ελεύθερη αγορά.

Αποσυνδεδεμένος mario27

• Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 12:25:32 μμ »
Μία συμπυκνωμένη άποψη που την ασπάζονται πολλοί λέει πως δεν υπάρχει κανένα κίνητρο για έρευνα κι εξέλιξη και καινοτομίες και συνεργασίες εάν τις τιμές και τις ταχύτητες τις καθορίζουν κυβερνήσεις κι όχι η ελεύθερη αγορά.
Η ελεύθερη αγορά ποια είναι?  Ή at&t και η Verizon και οι πολυεθνικές ,στην Ελλάδα η cosmote και η Vodafone?  Δεν είναι οι πολίτες και το αγοραστικό κοινό ή οι μικρές επιχειρήσεις σαν την δικια σου ? 
Το κοινό από την δεύτερη ερώτηση δεν θα εξαρτάται από αυτούς από την πρώτη ερώτηση?

Κάποιοι καινοτομουν , κάποιοι απλώς κάνουν βήματα προς τα πίσω.

https://www.theverge.com/2017/12/20/16800434/high-speed-broadband-uk-legal-government

https://twitter.com/tarinadeaton/status/943488379051741184

#sharkteam

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 12:44:47 μμ »
Η ελεύθερη αγορά ποια είναι? 

https://en.wikipedia.org/wiki/Free_market

Κι εμείς ως καταναλωτές, το ΔΙΚΟ ΜΑΣ συμφέρον κοιτάμε. Απλά φωνάζουν πολλοί ΠΡΙΝ δούμε και το άλλο σενάριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2017, 01:21:38 μμ από kapoulos »

Αποσυνδεδεμένος opopeeop

• Riders on the storm
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 01:52:15 μμ »
Επειδή υπάρχει μια σύγχυση ανάμεσα στην ελεύθερη αγορά και στο νταβατζιλίκι,
ελεύθερη αγορά είναι μια εταιρία να έχει το προϊόν της προς πώληση και εσύ αν θες το διαλέγεις ( όπως η Netfix για παράδειγμα που αν θες δίνεις 9.99 το μήνα και γίνεσαι συνδρομητής).
Νταβατζιλίκι είναι να σε χρεώνουμε οπουδήποτε και αν θες να πας ακόμη και αν είναι δωρεάν οι πάροχοι, και να διαλέξεις
ένα πακέτο.
'Άλλο το, στο bar αογιοσι στη Μύκονο η είσοδο είναι 20 ευρώ, και άλλο η είσοδο στην Μύκονο είναι 20ε 
Εννιαστερος από Tavullia

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 05:41:38 μμ »
ΟΛΑ γίνονται για να πληρώνει περισσότερα λεφτά στους παρόχους η NetFlix η οποία χρησιμοποιεί το 50% του Παγκοσμίου bandwidth με τιμές (από τους παρόχους) που χρεώνεσαι εσύ κι εγώ.

Οι πάροχοι (Comcast, AT&T κλπ) θέλουν εταιρίες σαν την NetFlix να έχουν διαφορετικές χρεώσεις γιατί η εξυπηρέτησή τους, τους κοστίζει περισσότερο και είναι ασύμφορη (με πολύ απλά λογάκια).

Καμία σχέση με στόχευση του απλού ιντερνετικού βολτάκια μηχανόβιου.

Αποσυνδεδεμένος Alexis

• Daddy on Board
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 06:25:09 μμ »
Καμία σχέση με στόχευση του απλού ιντερνετικού βολτάκια μηχανόβιου.

Βασικά όχι.

Δεν είναι μόνο θέμα του καταναλωτή ως χρήστη του internet. Είναι και θέμα των εταιριών προς τον καταναλωτή. Και λέγοντας εταιρίες δεν εννοώ τους providers. Εννοώ το e-shop σου, που με κόπο το έχεις στήσει και το διατηρείς ή ως κύρια ασχολία ή ως συμπληρωματικό του κανονικού μαγαζιού σου. Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν αν εσύ δεν πληρώνεις τον provider σου για το bandwinth τότε οι πελάτες σου θα μπαίνουν σε ένα site που η σύνδεση του θα είναι πολύ αργή, ενώ το Amazon που πληρώνει θα είναι ταχύτατη.
Τώρα όμως έχετε ακριβώς το ίδιο ping έστω και με απειροελάχιστες διαφορές.
Λειτουργεί και αντίστροφα λοιπόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2017, 06:25:55 μμ από Alexis »
χρόνος ελάχιστος και απολύτως περιορισμένος

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 06:44:01 μμ »
Ναι Άλεξ, βλέπεις δεν γράφω ως κάποιος που χρησιμοποιεί το ίντερνετ για να βγάλει λεφτά αλλά ως απλός βολτάκιας.

Εγώ που έχω ιντερνετικό μαγαζί μιας και το ανέφερες, το γνωρίζω ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να πληρώσω παραπάνω χρήματα από τα μέχρι σήμερα και το έχω αποδεχτεί. Ήδη ας πούμε μου έχει συμβεί 3 φορές.
Δεν είμαστε άλλα γράφουμε, άλλα κάνουμε.
Δεν υπάρχει τίποτε "δωρεάν"

(Και στους providers θα υπάρξει ανταγωνισμός στις χρεώσεις τους)

Και δες το κι αλλιώς...
Πόσο "δίκαιο" κατά την γνώμη σου είναι εγώ και το Amazon να έχουμε το ίδιο κόστος χρήσης του διαθέσιμου bandwidth και της εξυπηρέτησης δεδομένων μας ? Μέχρι σήμερα για τους providers αυτό ισχύει, ο Άμαζον κι ο Καπούλος αντιμετωπίζονται ως ίσοι.
Αυξάνοντας τις χρεώσεις στον Άμαζον, αυξάνουν και τα διαθέσιμα λεφτάκια τους για να τα ρίξουν σε εξέλιξη και καινοτομία, τώρα δεν τους συμφέρει να επενδύσουν μιας και άλλοι παράγοντες τους καθορίζουν τιμές και πλαίσια.

Εν πάση περιπτώσει, για μένα σεβαστές όλες οι απόψεις, η δική μου είναι ότι ΠΑΝΤΑ η ελεύθερη αγορά αυτορρυθμίζεται και βρίσκει τα πατήματά της γιατί δεν επιβιώνει διαφορετικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2017, 07:07:30 μμ από kapoulos »

Αποσυνδεδεμένος antonis81

• εξωθεσμικός παράγοντας...speaking!
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 08:26:54 μμ »
ΟΛΑ γίνονται για να πληρώνει περισσότερα λεφτά στους παρόχους η NetFlix η οποία χρησιμοποιεί το 50% του Παγκοσμίου bandwidth με τιμές (από τους παρόχους) που χρεώνεσαι εσύ κι εγώ.

Ακριβως αυτο,οπου netflix βλεπε amazon tv,whats up viber κτλ.
Τους επιασαν στον υπνο και δεν ισχυουν οι ιδιοι νομοι γιαυτους.
Πολλα πραγματα αλλαζουν στις τηλεπικοινωνίες...οποιος θελει να ψαξει για το προτζεκτ της DT PAN NET (paneuropean network)

Ότι είπα και γω δηλαδη απο την αρχη, ποιος ειμαι ο ownedmatters? Μαλλον λογω της μοτοκουλτούρας μου σε ολα τα επίπεδα..Έχω ομως και ματι εΤουρα!

Αποσυνδεδεμένος h.a.balafoutre

• Μια κατοστάρα στη σέλα, ευτυχώς την κάναμε.
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 08:54:38 μμ »
Ναι Άλεξ, βλέπεις δεν γράφω ως κάποιος που χρησιμοποιεί το ίντερνετ για να βγάλει λεφτά αλλά ως απλός βολτάκιας.

Εγώ που έχω ιντερνετικό μαγαζί μιας και το ανέφερες, το γνωρίζω ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να πληρώσω παραπάνω χρήματα από τα μέχρι σήμερα και το έχω αποδεχτεί. Ήδη ας πούμε μου έχει συμβεί 3 φορές.
Δεν είμαστε άλλα γράφουμε, άλλα κάνουμε.
Δεν υπάρχει τίποτε "δωρεάν"

(Και στους providers θα υπάρξει ανταγωνισμός στις χρεώσεις τους)

Και δες το κι αλλιώς...
Πόσο "δίκαιο" κατά την γνώμη σου είναι εγώ και το Amazon να έχουμε το ίδιο κόστος χρήσης του διαθέσιμου bandwidth και της εξυπηρέτησης δεδομένων μας ? Μέχρι σήμερα για τους providers αυτό ισχύει, ο Άμαζον κι ο Καπούλος αντιμετωπίζονται ως ίσοι.
Αυξάνοντας τις χρεώσεις στον Άμαζον, αυξάνουν και τα διαθέσιμα λεφτάκια τους για να τα ρίξουν σε εξέλιξη και καινοτομία, τώρα δεν τους συμφέρει να επενδύσουν μιας και άλλοι παράγοντες τους καθορίζουν τιμές και πλαίσια.

Εν πάση περιπτώσει, για μένα σεβαστές όλες οι απόψεις, η δική μου είναι ότι ΠΑΝΤΑ η ελεύθερη αγορά αυτορρυθμίζεται και βρίσκει τα πατήματά της γιατί δεν επιβιώνει διαφορετικά.

Δεν συμφωνώ με την ελεύθερη αγορά που αυτορυθμίζεται...είναι μια αυταπάτη, διότι είναι τα διάφορα συμφέροντα που υπονομεύουνε την έννοια "Ελευθερία" και την κατευθύνουνε με μαρκετίστικους τρόπους κατά πώς εξυπηρετεί τις διάφορες μεγαλοεταιρείες. Και πάντα γίνεται της πουτάνας και την πληρώνουμε οι απλοί πολίτες στο τέλος...να σωθούνε οι τράπεζες κτλ, βέβαια πάντα για τη δημοκρατία...κι εμείς τα καταπίνουμε όλα αμάσητα.....λόγω του φόβου.

Το ότι εσύ, εγώ και η amazon είναι ίσοι στο μέσο (που προυπήρχε όλων αυτών που τώρα βγάζουνε λεφτά), είναι το κορυφαίο δικαίωμα που δεν υπάρχει σε τίποτα άλλο...και απορώ πώς είναι δυνατόν να το συζητάμε κιόλας, γι'αυτό το internet είναι το απόλυτο ελεύθερο αγαθό. Διότι άλλα λεφτά έχεις εσύ για διαφήμιση κι άλλα η amazon...αφού έτσι κι αλλιώς δεν είστε ίσοι... Αλλά το να σε εκβιάζει ένας πάροχος χωρίς να μπορείς να πλΕρώσεις ότι τους καπνίσει μην έχεις την αυταπάτη πως θα σου φερθεί ισότιμα βάση μεγέθους. Θα σε πνίξει, ακριβώς με τις ντεμέκ δικαιολογίες, καινοτομίας, ανάπτυξης-εξέλιξης...των τιμών των μετοχών τους ίσως...για ότι άλλο...δύσκολα ΄έως αδύνατο...και το ξέρεις.

Και μόνον το ασυμβίβαστο ότι ο εισηγητής για να αρθεί η "ουδετερότητα" στο όνομα του ανταγωνισμού, ξανα-άκουσον-ξανα-άκουσον...από τον πρώην δικηγόρο της verizon...που έκανε μήνυση στην ρυθμιστική αρχή των ΗΠΑ....είναι τουλάχιστον σκανδαλώδες...για να μην πω η επιτομή της υποκρισίας του σύγχρονου κόσμου. Και δηλαδή τι να πιστέψω...πως ξαφνικά η netflix...κατέστρεψε όλο το bandwidth του κόσμου.....ψυχραιμίαααααα.....!!!

Και στο κάτω κάτω, τι προσδοκάς εσύ από την αλλαγή αυτή, πώς την έχεις σκεφτεί? Διότι εκεί μάλλον είναι η διαφορά μας στην προσέγγιση, διότι εγώ την έννοια της "άρσης της ουδετερότητας", αυτονόητα τη ακούω στο κεφάλι μου σαν κάτι κακό...ακριβό, υπονομευμένο... Εσύ πώς τη βλέπεις τη δουλειά? Για να κάνουμε κουβέντα....δηλαδή.

Και στην τελική, το internet είναι μοναδικό. Δεν είναι ότι μπορείς την άλλη μέρα να έχεις άλλο internet...σαν να ήτανε ένας προμηθευτής κρέατος σε ένα γυράδικο, όπου επειδή πέρα από τα λεφτά που θέλει για τον γύρο, ζητάει και μέρος των πωλήσεων του κάθε γύρου...να βρείς έναν άλλονα...να κάνεις τη δουλειά σου...ή να αλλάξεις το μαγαζί σε πιτσαρία...!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2017, 09:13:42 μμ από h.a.balafoutre »
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.