Αποστολέας Θέμα: Κλιματιστικό Ιδέες?  (Αναγνώστηκε 3339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2Stroker

• Επισκέπτης
Απ: Κλιματιστικό Ιδέες?
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 09:00:12 πμ »
Έχω ένα 24άρι Fujitzu κι ένα 9άρι εδώ και 7 χρόνια. Και τα δύο Inverter. Το 1ο πραγματικά το έχω λιώσει, έχει γράψει ατελείωτες ώρες λειτουργίας.

Πολύ ευχαριστημένος και απο τα δύο. Δεν έχω μέχρι στιγμής αντιμετωπίσει κάποιο θέμα.

bobus

• Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 15, 2017, 02:55:38 μμ »
Όσους κλιματιστάκηδες έχω ρωτήσει, με έχουν βεβαιώσει πως τα κορυφαία είναι τα Daikin. Αν μπορείς, πάρε τέτοιο. Μετά mitsubishi, fujitsu.

Τα (τρία) δικά μου τα δουλεύω και χειμώνα, δεν βλέπω κανένα λόγο να μην το κάνω. Το καλοκαίρι από τέλη Μαϊου ως αρχές Οκτώβρη.

Το χειμώνα όχι πάνω από 21, το καλοκαίρι όχι κάτω από 27.

Και βέβαια μόνο inverter, ιδανικά all-dc inverter.

Καθάρισμα φίλτρα εσωτερικά κάθε μήνα, καθάρισμα εξωτερικής τουλάχιστον μια φορά το χρόνο.

Alexis

• Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 15, 2017, 03:43:25 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Με βοήθησαν αρκετά.

Μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα (τι μαθαίνεις κανείς όταν διαβάζει) κατέληξα σε ένα Nobu (Gree).

Τώρα πρέπει να βρω εγκαταστάτη. Φαντάζομαι ότι δεν έχουμε κάποιον εδώ μέσα καθώς θα είχε απαντήσει ήδη.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisaλνδ

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 27, 2017, 10:13:38 πμ »
Με όλο το σεβασμό αλλά ο φίλος από πάνω που είπε ότι το κλιματιστικό είναι μόνο για ψύξη, είναι αδαής στα εν λόγω θέματα.
Επειδή δε σκοπεύω να γράφω κατεβατά και να κάνω επίδειξη γνώσεων στο φόρουμ, απλά τσεκαρετε λίγο τι παίζει με τους όρους cop και eer κλιματιστικων, και θα δεις (με πολύ απλά λόγια) ότι στη θέρμανση μπορείς να πάρεις περίπου φορές την ηλεκτρική ενέργεια που πληρώνεις, σε θέρμανση, και στην ψύξη παίρνεις περίπου 4 φορές την ηλεκτρική ενέργεια που πληρώνεις, σε ψύξη.
Gree και inventor πολύ ποιοτικά, με καλές τιμές και 10ετη εγγύηση, με πολύ καλή αντιπροσωπεία...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk