Αποστολέας Θέμα: Υπέρογκο το πρόστιμο των 250 ευρώ για ανασφάλιστο όχημα.  (Αναγνώστηκε 1321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis

• People's Choice 2015
    • Προφίλ
    • Speed Junkies
Απ: Υπέρογκο το πρόστιμο των 250 ευρώ για ανασφάλιστο όχημα.
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 18, 2017, 05:43:01 μμ »
  Πόσα χρόνια είναι στην εξουσία η Μέρκελ πόσα ο Παπανδρέου ,Σαμαράς ; Χλίτος δεν έχεις εκτιμήσει την δύναμη της δημοκρατίας.
 Για όσους λέτε ότι είστε υπέρ του μέτρου. Αν στο μέλλον ξεχάσετε δύο μήνες ανασφάλιστο το όχημά σας θα σας αρέσει να φάτε πρόστιμο ; Aν σας αρέσει ,εμένα μου φαίνεται μαζοχισμός.

2 μηνες δεν ξεχνας..  :evil6:

Αποσυνδεδεμένος Feelgood

• Πίτσα, μπίρα και...μακρυά απο ποδήλατο
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 19, 2017, 12:38:50 πμ »
Κινησάρα Ελληνάρα...για ρίξε μια ματιά τι γίνεται Αμέρικα.
Επειδή σου φαίνονται και πολλά να πούμε.
2 χρόνια προειδοποίηση και δεν σου έφτασε.

http://www.insure.com/car-insurance/penalties-for-driving-without-insurance.html

Δεν μπορει να εισαι σοβαρος...πιστευω κανεις πλακα.
Δεν μπορει για 2 μηνες να το ξεχασες αυτο λεγεται σταρχιδισμος...αλλα αφου βρισκεις και τα κανεις.
Αμα τρακαρες και σου κλεινε κανεις το σπιτι επειδη ξεχαστηκες,ηθελα να δω τι θα ποσταρες.

Στη γυναίκα μου ήρθε πρόστιμο άδικα γιατί το όχημα είναι ασφαλισμένο και χρειάζεται τώρα να προβεί σε κάποιες ενέργειες (να πάει εφορία με το ασφαλιστήριο στο χέρι). Απ'ότι κατάλαβα θα υπάρχουν στην αρχή λάθη.

Είμαι ξεκάθαρα υπέρ του συγκεκριμένου μέτρου. Λυπάμαι αν στεναχωρηθούν κάποιοι αλλά έχει παραγίνει το κακό με τα ανασφάλιστα οχήματα. Αν κάποιος δεν θέλει να πληρώνει ασφάλειες ας καταθέσει πινακίδες.
Το μπάχαλο και η ανοργανωσιά του κράτους δεν ωφελεί κανένα.

++++1000000000000  :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

..και λίγα είναι τα 250€ μπροστά στον σταρχιδισμό του έλληνα και τι μπορει να προκαλέσει ένας ανασφάλιστος.

Αποσυνδεδεμένος R1der

• Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 19, 2017, 02:55:47 μμ »
Κίνηση στο μόνο που έχεις δίκιο είναι ότι η ασφάλεια θα έπρεπε να πληρώνει εσένα και όχι τον άλλο. Από τη στιγμή όμως που το κόλπο των εταιριών είναι στημένο έτσι, οφείλεις νομικά και ηθικά να είσαι ασφαλισμένος γιατί δε σου φταίει κανένας αν σκάσεις πάνω του σε μία από τις στροφές αναφοράς που έχεις και κοιτάς αν στρίβεις με 147 ή 152 να ψάχνει να βρει άκρη μετά στα δικαστήρια με την οικογένεια σου επειδή δεν είχες ασφάλεια.
"Ποτέ μην τα βάζεις μ’ έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας".
Γουστάρουμε Rossi κι ας μην κερδίζει. ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ να ηρεμήσουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος R1der

• Προφίλ
Υπέρογκο το πρόστιμο των 250 ευρώ για ανασφάλιστο όχημα.
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 19, 2017, 02:56:19 μμ »
Διπλοποστάρισμα λόγω τσαφ ίντερνετ
"Ποτέ μην τα βάζεις μ’ έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας".
Γουστάρουμε Rossi κι ας μην κερδίζει. ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ να ηρεμήσουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος kinhsh

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 20, 2017, 04:53:57 μμ »
   Psycho_RB ευχαριστώ για την είδηση. Όπως και για τις ωραίες φωτογραφίες από τα Μεγαρα !

Όταν έβαλα το post επρεπε να δείξω την δυσαρέσκειά μου για το μέτρο,αλλα οι περισσότεροι θεώρησαν ότι τα 250 ευρώ είναι λίγα για την παράβαση. Τώρα φαίνεται να το παίρνουν πίσω αρα μάλλον το δίκιο το είχα εγώ.
  Το θέμα είναι ότι η γυναίκα μου χωρίς να με ρωτήσει βιάστηκε και πλήρωσε 500 ευρώ μιας και είχα 2 250 ευρα. Οπότε η ζημιά έγινε.

Αποσυνδεδεμένος Psycho_RB

• Burgman Racer
    • Προφίλ
    • my video's
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 20, 2017, 05:16:51 μμ »
Aπο το 1,1 εκατομυριο ανασφαλιστα που εβγαλε το λογισμικο αυτοματα...

πανω απο 400.000 ειναι λαθος συναγερμος....
και ενα σημαντικο ποσοστο ειναι κυριως μηχανακια με ζημιες σε αναμονη σε καποιο πεζοδρομιο η πυλωτη, γκαραζ, αποθηκη κλπ, λογο οικονομικων δυσκολιων...
δεν κυκλοφορουν, απλα δεν εχουν καταθεσει πινακιδες.... κατω απο το σπιτι μου εχει 5 τετοια σκουτεροπαπακια απο φτωχους που δεν εχουν καν θερμανση στην πολυκατοικια που μενω...
να φανε 250ρια επειδη ειναι μπουρδελο το κρατος αρα και ζαμανφου οι πολιτες, χωρις επισημη ειδοποιηση προειδοποιηση ειναι πουστια...................

το οτι το λενε οι τηλεορασεις και οι πολιτικοι εδω και 4 χρονια (απο το '13) ΔΕΝ ΛΕΕΙ απολυτως τιποτα.............
αφου αλλα λενε και ακριβως τα αντιθετα κανουν.... ποιος να τους πιστεψει του ΨΕΥΤΕΣ και ΚΛΕΦΤΕΣ (γενικως ολες τις κυβερνησεις εννοω) χωρις ΕΠΙΣΗΜΗ κρατικη διαδικασια, πχ την σημερινη εποχη ενα email ονομαστικο..........

το σωστο θα ηταν να στειλουν ΕΞ ΑΡΧΗΣ ονομαστικα στον καθενα ενα email πχ που να λεει...  ΤΑΔΕ ΜΑΣΤΟΡΑ... βλεπουμε ανασφαλιστο... η το ασφαλιζεις σε πχ 15 μερες, η σε Γ@ΜΑΜΕ...
ωστε εαν ειναι ανασφαλιστος και κυκλοφορει, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αυτο, να παει ταχυτατα να ασφαλιστει.... εαν ειναι ανασφαλιστος γιατι εχει καποιο παρταλι καπου παρατημενο και δεν εχει ουτε την θερμανση να πληρωσει, να παει να καταθεσει πινακιδες............   ΟΧΙ ΜΠΑΜ και κατω κοπαναμε ενα προστιμο σε ενα κρατος μπουρδελο που εκπαιδευει ετσι τους πολιτες σε τετοια θεματα μονο και μονο να μαζεψουμε χρηματα για τον ESM και το ΔΝΤ.......   

ειναι προφανες οτι επειδη οι μισοι θα τρωγανε την φουτσα χωρις να κυκλοφορουν, και πολλοι χωρις να εχουν πινακιδες η καν το οχημα.... αρα 400.000 ψηφοφοροι ακομα πιο δυσαρεστημενοι LOL.......................... το αλλαζουνε το παραμυθι..........

ΥΠΟΨΙΝ.... ειμαι ΥΠΕΡ του μετρου........... αλλα ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ φορα επρεπε να στειλουν επισημη ονομαστικη προειδοποιηση λιγων ημερων ωστε να τους παρει και ο κοσμος στα σοβαρα...
οχι κοβουμε κοστουμι οποιον παρει ο χαρος την στιγμη που εχει κοσμο που δεν εχει θερμανση τον χειμωνα και απλα εχει καπου ενα ανενεργο οχημα χωρις να εχει καταθεσει πινακιδες, και μαζι με αυτους κυκλοφορουν ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ και οι αλλοι τα λαμογια οι ανασφαλιστοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2017, 05:19:46 μμ από Psycho_RB »

Αποσυνδεδεμένος h.a.balafoutre

• Μια κατοστάρα στη σέλα, ευτυχώς την κάναμε.
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 20, 2017, 08:08:09 μμ »
Κι εμένα μου ήρθε αλλά είμαι πιο χαλαρός. Όμως, ένα αναρωτιέμαι. Ας πούμε, εγώ, που παρέδοσα πινακίδες στην εφορία το Δεκέμβριο του 2016, γιατί να μου στείλουνε πρόστιμο. Και πόσοι σαν κι εμένανε....100.000 χιλιάδες...???? Πόσο δύσκολο ήτανε αυτό το πράγμα να αποφευχθεί?

Και πάω στην εφορία, ρωτάω "γιατί μου το στείλατε?", αφού στο σύστημα θα έπρεπε να είμαι εκτός...και η απάντηση..."από λάθος". Και τι θα πει από λάθος..???? Εγώ όταν κάνω λάθος με γαμάτε κι εσείς όταν κάνετε λάθος πάλι με γαμάτε...

Κι έκανα ένα χαρτί χειρόγραφο, μια απλή αίτηση διαγραφής του προστίμου, όπου έγραψα με το στυλό πως αιτούμαι, τη διαγραφή του ηλεκτρονικού προστίμου, με τα διότι και τα πως κι επισυννάπτω την ακινησία και το πρόστιμο, τσιμπάω κι ένα πρωτόκολλο...έτσι για το σάμπα, αλλά ο Θεός βοηθός...πότε θα μάθω τι και πως...γμσέτα.

Και πώς είμαι σίγουρος πως θα γίνει η δουλειά, όταν στην κατάθεση των πινακίδων...τα κάνατε σκατά...πόσο μαλάκες δηλαδή να είστε γι'αυτό το απλό?

Έγινε ηλεκτρονικός έλεγχος για να μου σταλεί το πρόστιμο στο email μου και δεν μπορεί να γίνει ηλεκτρονική διεκπεραίωση για την διόρθωση παρά μόνον με χειρόγραφη αίτηση...μιλάμε για γαμημένο σύστημα. Δεν ξέρουνε καν και δεν δεν έχουνε τα μέσα πώς να διαχειριστούνε την ηλεκτρονική διασταύρωση. Δηλαδή 4 χρόνια τώρα μας ζαλίζουνε τα @@ κι όταν έρθει η ώρα και με κάθε σοβαρότητα...τα κάνουνε σκατά, έχοντας αμελήσει το στοιχειώδες....να έχουνε ένα εικονίδιο στην οθόνη, όπου βάσει νόμου να διεκπεραιώνουνε επι τόπου το κάθε θέμα.

Πόσο βαθύ είναι το πηγάδι με τα σκατά σε αυτή τη χώρα και πόσο ακόμη θα τα ανεχόμαστε. Δηλαδή αρχίζω και πιστεύω πως όλα αυτά γίνονται επίτηδες...δεν μπορεί σε κάτι τόσο απλό να κάνουνε τέτοια στοιχειώδη λάθη και να ταλαιπωρούνε τόσο κόσμο...άσκοπα. Κι εγώ είμαι απλή περίπτωση έτσι, διότι έκανα 1ώρα και 20λεπτά και τελείωσα την υπόθεσή μου. Με πήρε ο λογιστής 9 το πρωί και μέχρι τις 10.30 τελείωσα με ότι έπρεπε να κάνω. Ήτανε 7 άτομα πρίν από εμένα για άσχετα θέματα από το πρόστιμο, κατάθεση πινακίδων, παραλαβή κτλ.

Είμαι σε επαρχία και πρόλαβα το τσουνάμι των υπολοίπων.....αφού να φανταστείτε...το πρωί, πρώτα πέρασα από το μεταφορών. Μίλησα εκεί με τους υπαλλήλους...2 λεπτά...πήρα τις απαντήσεις, τους είπα θα γίνει χαμός κι έφυγα για εφορία στα 300μ από το μεταφορών... Το μεσημέρι, πετυχαίνω κάτι φίλους σε ένα γυράδικο που πίνανε μπύρες. Αφού χαιρετάω τους δικούς μου, στο δίπλα το τραπέζι με βλέπουνε οι υπάλληλοι του μεταφορών και με φωνάζουνε. Μου λένε, "μετά από εσένανε ήρθανε άλλοι 50"...και το καλήτερο, ήρθε πρόστιμο σε έναν από τους υπαλλήλους διότι ο ασφαλιστής ξέχασε να τον ενημερώσει 15 μέρες...και κερνούσε ρετσίνες.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2017, 08:22:57 μμ από h.a.balafoutre »
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Αποσυνδεδεμένος stabak

• Antirossisist με το στανιό
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 20, 2017, 10:25:43 μμ »
Aπο το 1,1 εκατομυριο ανασφαλιστα που εβγαλε το λογισμικο αυτοματα...

πανω απο 400.000 ειναι λαθος συναγερμος....
και ενα σημαντικο ποσοστο ειναι κυριως μηχανακια με ζημιες σε αναμονη σε καποιο πεζοδρομιο η πυλωτη, γκαραζ, αποθηκη κλπ, λογο οικονομικων δυσκολιων...
δεν κυκλοφορουν, απλα δεν εχουν καταθεσει πινακιδες.... κατω απο το σπιτι μου εχει 5 τετοια σκουτεροπαπακια απο φτωχους που δεν εχουν καν θερμανση στην πολυκατοικια που μενω...
να φανε 250ρια επειδη ειναι μπουρδελο το κρατος αρα και ζαμανφου οι πολιτες, χωρις επισημη ειδοποιηση προειδοποιηση ειναι πουστια...................

το οτι το λενε οι τηλεορασεις και οι πολιτικοι εδω και 4 χρονια (απο το '13) ΔΕΝ ΛΕΕΙ απολυτως τιποτα.............
αφου αλλα λενε και ακριβως τα αντιθετα κανουν.... ποιος να τους πιστεψει του ΨΕΥΤΕΣ και ΚΛΕΦΤΕΣ (γενικως ολες τις κυβερνησεις εννοω) χωρις ΕΠΙΣΗΜΗ κρατικη διαδικασια, πχ την σημερινη εποχη ενα email ονομαστικο..........

το σωστο θα ηταν να στειλουν ΕΞ ΑΡΧΗΣ ονομαστικα στον καθενα ενα email πχ που να λεει...  ΤΑΔΕ ΜΑΣΤΟΡΑ... βλεπουμε ανασφαλιστο... η το ασφαλιζεις σε πχ 15 μερες, η σε Γ@ΜΑΜΕ...
ωστε εαν ειναι ανασφαλιστος και κυκλοφορει, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αυτο, να παει ταχυτατα να ασφαλιστει.... εαν ειναι ανασφαλιστος γιατι εχει καποιο παρταλι καπου παρατημενο και δεν εχει ουτε την θερμανση να πληρωσει, να παει να καταθεσει πινακιδες............   ΟΧΙ ΜΠΑΜ και κατω κοπαναμε ενα προστιμο σε ενα κρατος μπουρδελο που εκπαιδευει ετσι τους πολιτες σε τετοια θεματα μονο και μονο να μαζεψουμε χρηματα για τον ESM και το ΔΝΤ.......   

ειναι προφανες οτι επειδη οι μισοι θα τρωγανε την φουτσα χωρις να κυκλοφορουν, και πολλοι χωρις να εχουν πινακιδες η καν το οχημα.... αρα 400.000 ψηφοφοροι ακομα πιο δυσαρεστημενοι LOL.......................... το αλλαζουνε το παραμυθι..........

ΥΠΟΨΙΝ.... ειμαι ΥΠΕΡ του μετρου........... αλλα ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ φορα επρεπε να στειλουν επισημη ονομαστικη προειδοποιηση λιγων ημερων ωστε να τους παρει και ο κοσμος στα σοβαρα...
οχι κοβουμε κοστουμι οποιον παρει ο χαρος την στιγμη που εχει κοσμο που δεν εχει θερμανση τον χειμωνα και απλα εχει καπου ενα ανενεργο οχημα χωρις να εχει καταθεσει πινακιδες, και μαζι με αυτους κυκλοφορουν ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ και οι αλλοι τα λαμογια οι ανασφαλιστοι.

+1  :notworthy:
Valves still are for gays

Αποσυνδεδεμένος kinhsh

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 21, 2017, 01:44:20 πμ »
  Προφανώς συμφωνώ με την λογική του Psycho_RB που αναλύει στο κείμενο. Αλλα υποπτεύομαι πρέπει να είναι πολύ άσχημα τα πράγματα για να βγούν πέρα στις δεσμεύσεις τους οι κυβερνώντες και να αναγκάζονται να παίρνουν τέτοια μέτρα. Αλλα αυτοί κάνανε το όχι ναι στο δημοψήφισμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
    • KAPOULITSAS-outdoors.gr
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 21, 2017, 10:43:35 πμ »
Δηλαδή ρε μάγκες για να καταλάβω κι εγώ ο επαρχιώτης, ΟΛΟΙ εμείς (όσοι) που καταθέσαμε πινακίδες νωρίτερα επειδή είδαμε ότι κάποια στιγμή θα εφαρμοστεί το μέτρο, είμαστε μαλάκες και θα έπρεπε να ΜΗΝ πιστέψουμε ότι θα γίνει γιατί οι πολιτικοί είναι "ψεύτες και κλέφτες κι άλλα λένε κι άλλα κάνουνε" (ωραίο επιχείρημα μπάι δε γουέι, να το λες μπροστά στην έδρα, κατηγορούμενος στο δικαστήριο)

Από αυτούς που ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ότι θα τα κάνουν πουτάνα σε κάτι τόσο απλό, περιμένατε και προσωπικά emails γιατί θα έπρεπε να σας σκεφτούν και να σας συμπονέσουν, μετανάστες ήρθατε όλοι στην Ελλάδα δεν γνωρίζετε τι συμβαίνει, ε ?

Κύριοι, κάνατε μαλακία που έτυχε να σας τσιμπήσουν (και κατανοητά τα νεύρα) αλλά μέχρι εκεί. Κάποια στιγμή, κάποια μαλακία πληρώνεται.

Κατά τα άλλα, ο μισθουλάκος θα πέσει κανονικά σε όλους όσους ανίκανους δημοσίους υπαλλήλους σας έτρεξαν και θα σας τρέχουν μέχρι να δικαιωθείτε όσοι το φάγατε από λάθος.

Και που'σαι Κινησάρα...ΚΑΝΕΝΑ μέτρο δεν παίρνουν πίσω λόγω "πονοψυχιάς", μετράνε νούμερα κι αν τους βγουν θα μας θάψουν ζωντανούς. Και μάλιστα αυτά τα "αριστερά νούμερα" το κάνουν με πολύ χειρότερο τρόπο από τα άλλα νουμεράκια τα φιλελεύθερα.
Να τις λέμε τις αλήθειες κι ας πονάνε.

Αποσυνδεδεμένος Psycho_RB

• Burgman Racer
    • Προφίλ
    • my video's
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 21, 2017, 12:54:12 μμ »
Εγω ειχα κατεστραμενο σχεδον Μονστερ απο το 2008 με το highside στα Μεγαρα....
δεν ειχα καταθεσει πινακιδες... αλλα ΔΕΝ το κυκλοφορουσα κιολας.... και να μην ειχε παθει ζημια χωρις ασφαλεια παλι δεν θα το κυκλοφορουσα....

πες μου εναν λογο που θα επρεπε να καταθεσω τις πινακιδες και να τρεχω για τις διαδικασιες? ....
για να γελανε και τα ανσανσερ μαζι μου στις δημοσιες υπηρεσιες? αφου μεχρι τωρα ηταν μια καταθεση πινακιδων χωρις αντικρισμα, την στιγμη που ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ τωρα που μιλαμε που υποτιθεται οτι εφαρμοζεται το μετρο, δεν ξερουν ποιοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εινα ανασφαλιστοι και ποιο οχι, και ΓΙΑΤΙ.... ποσο μαλλον πριν 1 χρονο ας πουμε η 2, αφου και να εκανες καταθεση πινακιδων ΠΑΛΙ θα ο ανασφαλιστος που θελει να κυκλοφορει, κυκλοφορει, σκοτωνει, και δεν πληρωνει.... δηλαδη θα επρεπε να χρηζει ψυχιατρικης περιθαλψης καποιος που παει να κανει καταθεση πινακιδων επειδη προσωρινα δεν εχει να ασφαλιστει η εχει ζημια το οχημα του και θα το φτιαξε, ΑΛΛΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ωστε να χτυπησει καποιον..............

παμε τωρα στο ιδιο το μετρο... αυτο ειναι και εχει ψηφιστει μαλιστα απο το 2013..........................
καπου εκει, η '12 η '13 δεν θυμαμαι ακρθβως εκανα και γω καταθεση πινακιδων....................
και το 2015 με χτυπαει ενας ανασφαλιστος και μαλιστα την κοπαναει απο τον χωρο του τροχαιο, ακριβως γιατι δεν ειχε ασφαλεια και κυκλοφορουσε....
.... και το κρατος, η τροχαια, δεν εκανε απολυτως τιποτα, επειδη λεει δεν υπαρχουν μαρτυρες.....  :tooth:    ....
καλα ηταν διπλα μου 20 ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ στο συμβαν που την εκαναν για να μην τραβιονται στα δικαστηρια....

ποιος λοιπον ο λογος της καταθεσης πινακιδων? και του τραβηγματος χωρις αντικρισμα....  μονο και μονο για να τρεχω σαν παπαρας στις δημοσιες υπηρεσιες αφου δεν προκειται να κυκλοφορουσα με ανασφαλιστο, αρα και να χτυπησω καποιον....................  και στο τελος να με χτυπησει καποιος αφου ΔΕΝ ξερει το συστημα το κρατικο ποιος ειναι και τι στον δρομο..................

οσον αφορα τα σημερινα email, για ποια συμπονεση μιλας? μιλαμε παντα για το ιδιο email με τωρα μιλαμε που κανει ΑΥΤΟ που θελει να κανει τωρα....
αλλα σε μεγαλυτερο χρονικο διαστημα και με την ευκαιρια και σε αυτους που εχουν προσωρινα εκτος λειτουργιας ενα οχημα αλλα για οικονομικους λογους δεν εχουν κανει ασφαλιση αφουν δεν κυκλοφορουν... 
email που και ξερει και γνωριζει οτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εισαι ανασφαλιστος, αλλα φυσικα δεν ξερει εαν κυκλοφορεις η οχι... και σε προειδοποιει οτι εαν σε καποιο ευλογο χρονικο διαστημα δεν καταθεσεις πινακιδες η δεν πληρωσεις ασφαλεια θα σε ΣΚΙΣΕΙ..... 

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ μην πληρωσουν ασκοπα αυτοι που για καποιον λογο ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ καταθεσει πινακιδες και ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ............................... 

οποτε γνωριζεις οτι ΠΛΕΟΝ το συστημα δουλευει και δεν λεει μαλακιες.... και εαν εισαι απο αυτους που κυκλοφορουσαν ανασφαλιστοι θα πας να ασφαλιστεις...
και γω που μπορει να ειχα ενα μηχανακι με ζημια ανασφαλιστο ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ στους δρομους ανασφαλιστος.... ΒΛΕΠΩ λογο υπαρξης καταθεσης πινακιδων γιατι ετσι θα πιαστει και ο αλλος που κυκλοφορει, η καταθεση πινακιδων ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ....  συν οτι εαν δεν παω, θα φαω και γω το προστιμο...................................

και παρολαυτα ειναι προφανες και τωρα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ τι τους γινεται.....  εχτες στο FB μιλαγα με φιλο που του εχουν κλεψει το μηχανακι απο το 2009 και εχει κανει τις απαραιτητες διαδικασες, και του ηρθε να παει να πληρωσει 250ρι.... ετσι καθετα και οριζοντια.... ΔΩΣΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΛΑΚΑ εκτος τα ενφια, τους φορους, τα νταβατζιλικια..............

εσυ που καταθεσες πινακιδες και ετρεχες σε υπηρεσιες κλπ πριν 1 χρονο ας πουμε, φυσικα και εισαι μαλακας.... αφου ειτε καταθεσεις ειτε οχι ο ανασφαλιστος ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ θα σε γαμησει και δεν θα σε πληρωσει, οπως εγινε με μενα στην Αρτακη....  :tooth:   και το κρατος θα σε γραψει στα αρχιδια του αμα εισαι στο κρεβατι χωρις δουλεια, θα σου ζητησει και τον ενφια απο πανω.................... ακομα και σημερα, 21-6-2016 οπως λειτουργει το συστημα, που στην πραγματικοτητα δεν ξερει ποιος και γιατι, απλα ψαρωνει για να μαζεψει λεφτα και απο τον πεθαμενο για το ΔΝΤ και τον ESM δεν σε προστατευει, δεν πα να εχεις καταθεσει οχι πινακιδες, και το μηχανακι ολοκληρο...  :tooth:

ΝΑΙ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ με τα χιλια............ αλλα επειδη μεχρι τωρα ειναι μπουρδελο το συστημα και το ιδιο το κρατος, ΠΟΥ ΟΜΩΣ οταν ειναι να ΑΡΠΑΞΕΙ ξερει και δουλευει μια χαρα, να ξεκινησει πρωτη φορα πιο δικαια.... και να ειναι σοβαρο ωστε να σοβαρευτουν και οι πολιτες................

ΚΑΙ ΝΑΙ προσωπικα τους εχω για ψευτες και κλεφτες.... τωρα εαν εσυ τους εχεις για εμπιστους και σωστους.... τι να πω, θα εισαι καλος ανθρωπος, ευκολοπιστος....  :tooth:

ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ στην ΕΡΤ ανακοινωθηκε οτι το υπουργειο σκεφτεται ισως και ΟΛΙΚΗ αλλαγη του ολου σχεδιασμου του μετρου, εαν δεν βρεθει πως και γιατι................   :tooth:

https://www.efsyn.gr/arthro/deyteres-skepseis-meta-alaloym-me-ta-anasfalista-aytokinita
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2017, 12:57:35 μμ από Psycho_RB »

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 21, 2017, 01:29:25 μμ »
Φίλε μου Παναγιώτη...

από τα γραφόμενά σου συμπεραίνω πως κακώς τρέχουμε όλοι αφού για το κράτος ένα απλό "σας δίνω τον λόγο μου ότι δεν θα κυκλοφορήσω το ανασφάλιστο όχημά μου" θα έπρεπε να φτάνει και να περισσεύει. Εδώ έχω πέσει στα 4 και προσκυνώ αλλά δεν μπορείς να με δεις.

Είναι φανερό επίσης ότι το κράτος θα έπρεπε να μας ενημερώνει σε περίπτωση που ξεχαστούμε βρε αδερφέ και δεν ασφαλίσαμε το όχημά μας όταν έπρεπε γιατί έχουμε κι άλλες δουλειές. Τι κι αν ισχύει εδώ και καιρό ότι πρέπει να ανανεώνεις ΠΡΙΝ λήξει η ασφάλεια κι αν ξελαρυγγιάζονται οι ασφαλιστές με προειδοποιήσεις, εμείς περιμένουμε επίσημη υπενθύμιση απ'το κράτος.

Επίσης σε κάθε ατύχημα που δεν υπάρχουν μάρτυρες κι ο θύτης κοπανημένος, καλό θα ήταν να ασκείται ποινική δίωξη από το κράτος αυτεπάγγελτα σε όλους τους κατοίκους σε ακτίνα 2 χιλιομέτρων από το συμβάν μπας και πιάσουμε τον ένοχο. (ΑΥΤΑ γράφεις...)

ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ μπορώ να σε ενημερώσω υπευθύνως ότι υπάρχουν ασφαλιστικά πακέτα για να αποζημιωθείς ΚΑΙ από χιτ εντ ραν ΚΑΙ από ανασφάλιστο όχημα...με το ανάλογο κόστος ΦΥΣΙΚΑ. Αυτό για να βγει το κράτος από την μέση.

Ελπίζω να μην θέλεις να σχολιάσω το υπέροχο "ΝΑΙ στο μέτρο με χίλια ΑΛΛΑ..."

Αυτό που με στενοχωρεί να διαβάζω είναι αυτός ο κλαυθμός κι ο αναστεναγμός και το "πάντα φταίει κάποιος άλλος"
Να αλλάξουμε αλλά ας αλλάξουν πρώτα οι άλλοι και βλέπουμε.
Μαγκιά σου να διατηρείς όσα οχήματα θέλεις ανασφάλιστα, ΕΑΝ σε τσιμπήσουν φάτην αντρίκια και πάμε παρακάτω.
ΑΥΤΗ είναι όλη μου η ένσταση.

Υ.Γ Κι εγώ τους έχω για ΨΕΥΤΕΣ & ΚΛΕΦΤΕΣ, η διαφορά μας είναι ότι εγώ αυτό το χρησιμοποιώ προληπτικά (δεν θέλω πάρε-δώσε μαζί τους και το φροντίζω) ενώ εσύ το χρησιμοποιείς γραψαρχιδικά...εάν με εννοείς.

(το 1ο πρόσωπο σε όλη την κουβέντα είναι χάριν της συζήτησης)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2017, 01:34:47 μμ από kapoulos »

Αποσυνδεδεμένος 2Stroker

• The King
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 21, 2017, 01:31:40 μμ »
Με πρόλαβε ο Kapoulos

+1000

ΥΓ: ΑΠο την στιγμή ρε φίλε, που δεν το κουνάς το ρημάδι, κατέθεσε πινακίδες (σιγά την διαδικασία), να μην ανυσηχείς ούτε για ΚΤΕΟ, ούτε για τέλη και ούτε για ασφάλειες...

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 21, 2017, 01:36:12 μμ »
Με πρόλαβε ο Kapoulos

+1000

ΥΓ: ΑΠο την στιγμή ρε φίλε, που δεν το κουνάς το ρημάδι, κατέθεσε πινακίδες (σιγά την διαδικασία), να μην ανυσηχείς ούτε για ΚΤΕΟ, ούτε για τέλη και ούτε για ασφάλειες...

ΣΥΖΗΤΕΙΤΑΙ και για το ΚΤΕΟ ίδιο μέτρο, το νου σας ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΕΙ emails ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ  :tooth: