Αποστολέας Θέμα: Υπέρογκο το πρόστιμο των 250 ευρώ για ανασφάλιστο όχημα.  (Αναγνώστηκε 12502 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
    • KAPOULITSAS-outdoors.gr
Απ: Υπέρογκο το πρόστιμο των 250 ευρώ για ανασφάλιστο όχημα.
« Απάντηση #75 στις: Ιουνίου 22, 2017, 05:54:27 μμ »
Γιατι Μιχαλη εχουμε τους νταβατζηδες πανω απο το κεφαλι μας να μας τα παιρνουν ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ θελω και με πολλες περιπτωσεις αδικα και παραλογα.... αλλη μια ειναι και αυτη...
και εχουμε και μερικους απο σας, και εσυ μαζι, να κανετε τους δικηγορους τους και τους εξυπνακηδες οταν εσεις ειστε γενικως χειροτεροι πανω σε αυτα τα θεματα....

εε παει πολυ δεν νομιζεις? ...

Που'σαι νομολόγε επαναστάτη...

ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ, ΑΝ ΣΕ ΒΟΥΤΗΞΟΥΝ ΜΗΝ ΚΛΑΙΣ ΣΑΝ ΜΥΞΟΠΑΡΘΕΝΟ.

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιουνίου 22, 2017, 05:56:48 μμ »
Όπως και εσυ ετσι και εγώ δεν θέλω να δώσω φράγκο στο αρχίδι τον ασφαλιστή για μια υπηρεσία που δεν μου προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ εκτός της νομιμότητας

Πες μου τι προβλέπει ο ΝΟΜΟΣ εάν τρακάρεις σε χωματόδρομο με το εντούρο μηχανάκι σου.
Ξέρεις ?
Αν δεν ξέρεις, μάθε.

Και ΟΧΙ το θέμα δεν είναι ο ίδιος ο νόμος, αν είναι ίσιος ή στραβός, αυτά θα μας τα πείτε εσείς οι νομολόγοι.

Το θέμα είναι η κλάψα του πιασμένου στα πράσα για κάτι που γνώριζε ότι θα συμβεί.

ΤΟΣΟ επαναστάτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2017, 05:59:16 μμ από kapoulos »

Psycho_RB

• Επισκέπτης
« Απάντηση #77 στις: Ιουνίου 22, 2017, 07:25:23 μμ »
Που'σαι νομολόγε επαναστάτη...

ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ, ΑΝ ΣΕ ΒΟΥΤΗΞΟΥΝ ΜΗΝ ΚΛΑΙΣ ΣΑΝ ΜΥΞΟΠΑΡΘΕΝΟ.

Κοιτα, γιατι μαλλον το εχεις παρανοησει το θεμα....

ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΠΟΤΕ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ.... το εγραψα με κεφαλαια για να γινει απολυτα κατανοητο...

πως να με βουτηξουν?

το πολυ πολυ να με γραψουν για ταχυτητα 5-10 χλμ πανω απο το οριο, γιατι δεν πανε και παραπανω τα μηχανακια που καβαλαω με 125/200 κυβικα...  :laughing4:

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιουνίου 22, 2017, 07:41:11 μμ »
πως σου ξέφυγε Καπουλε να προτείνεις 5000 ευρώ πρόστιμο ,και το παράξενο είναι ότι δεν τα λέει κάποιος που του είναι ασήμαντα αυτά τα λεφτά αλλα κάποιος που έχει καταθέσει πινακίδες και μου φαίνεται παράξενο γιατι επιλέγετε σαν συμπεριφορά την τάξη και όχι την αταξία.Και αυτό πάει και προς τον Balafutre που έχει καταθέσει πινακίδες και όμως είναι υπέρ του μέτρου. Δηλαδή εμένα μου αρέσει όταν ξεβολεύεται κανείς να διαμαρτύρεται και να μη σκύβει το κεφάλι και να προσαρμόζεται στον κάθε νόμο που βγαίνει. Άλλοι αυτό το κατέκριναν σαν σταρχιδισμό λές και είναι κακός ο σταρχιδισμός !

Ποια μνημόνια...

Psycho_RB

• Επισκέπτης
« Απάντηση #79 στις: Ιουνίου 22, 2017, 07:44:30 μμ »
Καπετάνιο λες ότι είχες πινακίδα στο ντούκο. Τι την κράταγες αφού ήταν άχρηστο και η πούτσα είχε ανακοινωθεί;

Μεχρι το '13 λεω ρε συ Γιωργο... μετα πηγε πρεσσα το Μονστερ...

εε μεχρι και τωρα που μιλαμε, η σχεδον τωρα εαν υποθεσουμε οτι πλεον ΜΠΟΡΕΙ αυτο το μπουρδελο κρατος να γνωριζει ποιος πραγματικα δεν ειναι ασφαλισμενος....
ε μεχρι τωρα εστω 6 Ιουνιου, η καταθεση δεν ειχε ουσιαστικο λογο...  οταν εκανα την καταθεση, μετα 2 χρονια, μεσα ΄'15 με πεταξε κατω ενας ανασφαλιστος με καλο αυτοκινητο...
ο νομος μετρο αυτο ειναι ψηφισμενο απο το '13...
και εφυγε, εγκατελειψε τον χωρο του τροχαιου..............
μετα την αλλη μερα με πηρε ο διοικητης της τροχαιας εκει στην Αρτακη και μου ειπε ειναι ενας ανασφαλιστος αυτος, απο την Θηβα και κανει διακοπες στην Αρτακη...  :tooth:
και του λεω και τι θα κανουμε... δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα μου λεει... εμαθα οτι ειναι ανασφαλιστος επειδη πηρα εναν γνωστο σε ασφαλιστικη...
θα τον πιαστε... ΟΧΙ μου λεει... μονο σε μπλοκο εαν τυχη και τον πιασουμε.... δεν εγινε τιποτα, ουτε πηρα εγω κατι απο το κρατος.........

εγω γιατι να παω να καταθεσω πινακιδες? αφου εχω οχημα ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ, δεν θα κανει κακο σε καποιον, και εαν τις καταθεσω ΠΑΛΙ θα κυκλοφορει καποιος ανασφαλιστος αφου δεν γνωριζε μεχρι τωρα το κρατος ποιος ειναι και τι επισημα............... ποιος ο λογος... εμενα με ενδιαφερει ΝΑ ΜΗΝ Κυκλοφορω ανασφαλιστος, αλλα οχι να κανω και καραγκιοζιλικια τυπικα ΑΝΕΥ ΟΥΣΙΑΣ, τουλαχιστον μεχρι τωρα, που ισως τελικα να φτιαξουν το συστημα να γνωριζει ποιος εχει και τι χαρτια αμμεσα...

εαν αυτο απο δω και περα αλλαξει, δηλαδη ειμαστε 5 ανασφαλιστοι, παμε οι 3 καταθετουμε.. και οι δυο τσακωνονται απο το συστημα... οκ να παω να τις καταθεσω να πιασουμε ΑΥΤΟΥΣ που ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ανασφαλιστοι... το να ειναι ανασφαλιστος καποιος που δεν εχει χρηματα να ασφαλιστει, η γιατι εχει ενα χαλασμενο μηχανακι οχημα, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ... δεν με πειραζει, δεν κινδυνευω... ετσι να συνεργαστουμε με το κρατος γιατι ας πουμε οτι εχει νοημα και ουσια... αλλα οχι κοπαναει ενα προστιμο στο γαμο του καραγκιοζη αδικο για πολλους μονο και μονο για να μαζεψει χαρτουρα, επειδη ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΕΓΧΟΥΣ η τροχαια... μονο ελεγχους να εκανε και πριν το συστημα αυτο, καποια στιγμη οι περισσοτεροι θα επεφταν στα χερια του νομου...

πηγαινε επαρχια σε πολλα μερη, κυκλοφορουν, οχι παρκαρισμενα η χαλασμενα, χωρις τιποτα νομιμο, ουτε καν χαρτια, μπροστα στους μπατσους, ειναι ο μητσος του αντωνη γνωστος της κυρα μαριας...  :tooth:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2017, 07:46:23 μμ από Psycho_RB »

Psycho_RB

• Επισκέπτης
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 22, 2017, 08:30:29 μμ »
Βαριέμαι να παω στην εφορία να την καταθέσω. Προτιμώ να πληρώσω 22ευρώ τέλη και να το έχω στο γκαράζ μου να το βλέπω.

Εγω σχεδον 11 μηνες τωρα θελω να παω σε μια δημοσια υπηρεσια και δεν τα εχω καταφερει, κλεινουν νωρις οι φουστηδες....  :tooth:

καντε ρε γ@μημενοι ενα τμημα να δουλευει 18:00 - 02:00 ... να προλαβω και γω ο ερμος...

kinhsh

• Επισκέπτης
« Απάντηση #81 στις: Ιουνίου 26, 2017, 03:48:18 πμ »
 Eκανα μία λάθος εκτίμηση,πίστεψα ότι προκειμένου να αγοράζουμε τα αυτοκίνητα που παράγουν και τις μοτοσυκλέτες,μηχανάκια ότι θα το πάρουν πίσω το μέτρο σε κανα χρόνο.Μετά από αυτό το βίντεο όμως στο Youtube που είδα κατάλαβα ότι οι κυρίως αριστερές κυβερνήσεις στην Ελλάδα θα επιλέγουν την υπερφορολόγηση των μηχανοκίνητων οχημάτων,είτε μέσω τελών,προστίμων κλπ,δεν ξέρω μπορεί και οι δεξιές να κάνουν το ίδιο.Αλλά αφού οι Δανοί κυκλοφορούν με ποδήλατο και όπως διάβασα ένα 30 % των κατοίκων της Κοπενχαγης δεν εχουν αυτοκίνητο γιατί είναι πανάκριβα ! Εχουν φόρο 180% επι της αξίας τους που τώρα τον μείωσαν στο 150% για τα ακριβά και 100% για τα φθηνά.

Αποσυνδεδεμένος Xlitos

• ----------
    • Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιουνίου 28, 2017, 01:10:40 μμ »
Καπου διαβασα οτι αν υπολογισεις ποσο σου κοστιζει το χρονο η χρηση του αμαξιου(ΟΛΑ ΜΕΣΑ...τελη βενζινες ασφαλειες σερβις) βγαινει κατι 400-500 ευρω το μηνα περιπου αν κινεισαι καθημερινα.Και σκεψου οτι η πλειοψηφια δουλευει για 500-600 ευρω.

2Stroker

• Επισκέπτης
« Απάντηση #83 στις: Ιουνίου 28, 2017, 01:48:19 μμ »
Δηλαδή το ετήσιο κόστος χρήσης είναι 6000€;  Υπερβολικό ποσό...

R1der

• Επισκέπτης
« Απάντηση #84 στις: Ιουνίου 29, 2017, 07:22:08 πμ »
Καπου διαβασα οτι αν υπολογισεις ποσο σου κοστιζει το χρονο η χρηση του αμαξιου(ΟΛΑ ΜΕΣΑ...τελη βενζινες ασφαλειες σερβις) βγαινει κατι 400-500 ευρω το μηνα περιπου αν κινεισαι καθημερινα.Και σκεψου οτι η πλειοψηφια δουλευει για 500-600 ευρω.

Χλωμό μου φαίνεται αλλά πάμε μία να δούμε από περιέργεια.

Τέλη 320
Ασφάλεια 400
Σέρβις 200-250
Λάστιχα (αναλογία στο χρόνο) 120-130

Άρα στο μήνα 1040 ως 1120/12 μας κάνει 87-93 συν 100 (χοντρικά) η βενζίνη που φουλάρω μία το μήνα βγαίνει στα 190, πες 200 να τα λέμε στρογγυλά.

Μάλλον μπερδεύεσαι με τα απαράδεκτα τεκμήρια της εφορίας.

2Stroker

• Επισκέπτης
« Απάντηση #85 στις: Ιουνίου 29, 2017, 08:51:11 πμ »
Κι εμένα εκεί είναι, εκτός του service και της βενζίνης, μιας και δεν γράφω πολλά χιλιόμετρα με το αμάξι. Οπότε γύρω στα 100€ (και πολύ) το μήνα μου βγαίνει.

Psycho_RB

• Επισκέπτης
« Απάντηση #86 στις: Ιουνίου 29, 2017, 09:57:15 πμ »

Επειδη λογο τραυματισμων και αναπηριας ειχα σκεφτει και γω για κανα "σαραβαλακι" αυτοκινητο μεταχειρω...
ειχα κανει ερευνα εξοδων απο αδερφια, και συγγενεις που εμπιστευομαι, και εχουν αναλογα μικρα αυτοκινητα, απο 1000 μεχρι 1600cc....
κανουν μεσον ορο 20 χλμ την μερα μετακινησεις για την δουλεια, και καποια χιλιομετρα παραπανω Σαββατοκυριακα για καφε, πχ Σουνιο κλπ απο Αθηνα... 
τα εξοδα δηλαδη μεσον ορο ελαστικα χρονο, ασφαλειες, τελη, βενζινες, τακακια, λαδια κλπ με τα παραπανω ειναι απο 200 μεχρι 250 ευρω τον μηνα, χωρις καποια ζημια πχ...
γιατι μια ζημια σε αυτοκινητο μπορει να κοστισει πολλα περισσοτερα απο ενα μικρο μηχανακι...

οποτε με μισθους 500-600 ευρω ΔΕΝ βγαινει το αυτοκινητο για συνεχους ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ μετακινησης εργαλειο οταν πρεπει να πληρωθουν ενοικιο, ρευμα, διατροφη, βασικα προσωπικα εξοδα κλπ...  και απο τα 500-550-600 θα πρεπει να δινει καποιος τα 200-250 μονο για το αυτοκινητο.... αναλογα τα χιλιομετρα κλπ...
παπακι και μικρο σκουτερακι ειναι μονοδρομος ως μεταφορικο..............
ενας γνωστος μου ειχε χαλασμενο αυτοκινητο, ενα Punto παλιο, για 2 χρονια μιας και ηθελε 800 ευρω η επισκευη του...
και κινειται με ενα μικρο σκουτερακι.....................
οποιος μπει σε αυτοκινηταδικα φορουμς, πχ 4Τ, και διαβασει θρεντς στον καιρο της κρισης, θα δει εκατονταδες σχολια απο ανθρωπους που παντα ειχαν αυτοκινητο και ποτε μηχανακι να ψαχνονται για αγορα και εξοδα μικρων σκουτερς για βασικο μεταφορικο μετακινησης προς δουλεια.

kinhsh

• Επισκέπτης
« Απάντηση #87 στις: Ιουνίου 30, 2017, 02:08:02 πμ »
  Με αφορμή τη συζήτηση για το κόστος χρήσης ενός αυτοκινήτου είδα και τα τεκμήρια για τα αυτοκίνητα και τα βλέπω πολύ υψηλα για όσους έχουν πχ ένα αυτοκίνητο 3000 κυβικά,γιατί έβλεπα τις φθηνές τιμές τους στις αγγελίες και δεν καταλάβαινα γιατί οι άνθρωποι αναγκάζονται να τα δώσουν φθηνά. Το 2002 φίλος που είχε καλό μισθό είχε αναγκαστεί να πάρει φθηνό αυτοκίνητο για να μπορεί να διατηρεί την 900ρα του μοτοσυκλέτα γιατί τότε είχαν τεκμήριο και οι μοτοσυκλέτες ! Καλομελέτα και έρχεται !

Κυβικά (cc)

Τεκμήρια

Έως 1.200 cc 4.000 €
1.400 cc 5.200 €
1.600 cc 6.400 €
1.800 cc 7.600 €
2.000 cc 8.800 €
2.200 cc 10.600 €
2.400 cc 12.400 €
2.600 cc 14.200 €
2.800 cc 16.000 €
3.000 cc 17.800 €
3.200 cc 20.200 €
3.400 cc 22.600 €
3.600 cc 25.000 €
3.800 cc 27.400 €
4.000 cc 29.800 €
4.200 cc 32.200 €
4.400 cc 34.600 €
4.600 cc 37.000 €
4.800 cc 39.400 €
5.000 cc 41.800 €
5.200 cc 44.200 €
5.400 cc 46.600 €
5.600 cc 49.000 €
5.800 cc 51.400 €
6.000 cc 53.800 €

Tα προαναφερθέντα ύψη τεκμηρίων ισχύουν για αυτοκίνητα ηλικίας έως πέντε ετών. Για οχήματα ηλικίας 5 έως 10 ετών, προβλέπεται έκπτωση σε αυτά κατά 30% και για αυτοκίνητα ηλικίας άνω των 10 ετών έκπτωση κατά 50%. Αν ο κυβισμός του αυτοκινήτου δεν καταλήγει σε πλήρη εκατοντάδα (π.χ. 1240, 1290 κ.ε.) τότε θα γίνεται στρογγυλοποίηση προς την πλησιέστερη εκατοντάδα (μέχρι 50 κ.ε. προς την αμέσως προηγούμενη και πάνω από 50 κ.ε. προς την αμέσως επόμενη).

Στους ανανεωμένους πίνακες του autotriti.gr, με τις τιμές και τα τεχνικά των νέων μοντέλων της αγοράς, μπορείτε, πλέον, να βλέπετε και το τεκμήριο που αντιστοιχεί στο καθένα.

ΝΕΕΣ ΤΙΜΕΣ - ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ
 ΝΕΕΣ ΤΙΜΕΣ: Όλες οι προσφορές των εταιρειών
RENAULT: MEGANE OPEN DAYS - Οδήγησε το Νέο Renault MEGANE 26/6 έως 8/7 και βγες κερδισμένος!
CITROEN: Νέο Citroen C3 από 145 ευρώ/μήνα
OPEL: OnStar, φύλακας άγγελος παντού & πάντα
MERCEDES: Νέα Gla ή A-Class με πρόγραμμα Welcome. My way
PEUGEOT: Το πιο high-tech 208 από 12.900 ευρώ
FIAT: Fiat 500X αποκτήστε το τώρα από 16500¤