Αποστολέας Θέμα: περίεργη φθορά Michelin  (Αναγνώστηκε 223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RaGe RaptoR

• Gixxerm@n™
    • Προφίλ
περίεργη φθορά Michelin
« στις: Μαΐου 26, 2017, 08:44:06 μμ »
λοιπόν. εγώ κι ο φίλος μου βάλαμε τα ίδια λάστιχα και έχουμε την ίδια ακριβώς περίεργη φθορά στο πίσω. να ξεχάσαμε, ταυτόχρονα και οι δύο, να καβαλάμε δεν παίζει. να χάλασαν οι πίσω αναρτήσεις και των δυό μας ταυτόχρονα,επίσης δεν παίζει.

GSX-R1000 & Tuono V4R αν έχει σημασία.

έχετε συναντήσει ποτέ κάτι τέτοιο?

Never trade the thrills of living for the security of existence
Gixxerman™ 1⬆️5⬇️

Αποσυνδεδεμένος Xlitos

• ----------
    • Προφίλ
Απ: περίεργη φθορά Michelin
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 26, 2017, 09:02:19 μμ »
Μικρο σκαλοπατι μου εχει συμβει μερικες φορες αλλα ειχε να κανει με τον τροπο χρησης(καθημερινα μονο μια συγκεκριμενη διαδρομη με συγκεκριμενη κλιση...πιεζοταν για αρκετες χιλιαδες χιλιομετρα ενα συγκεκριμενο σημειο στις ακρες των ελαστικων οποτε σχηματιστηκε μικρο σκαλοπατι).Τωρα ΤΟΣΟ μεγαλο σκαλοπατι οχι δε μου χει τυχει.

Γενικα παντως μην παιρνετε Μισελεν,παραμενουν ακομα τα χειροτερα ελαστικα(ισως φτιαξουν σε μερικα χρονια λογω Motogp αλλα ειναι νωρις ακομα)

• Gixxerm@n™
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 26, 2017, 09:22:29 μμ »
Μικρο σκαλοπατι μου εχει συμβει μερικες φορες αλλα ειχε να κανει με τον τροπο χρησης(καθημερινα μονο μια συγκεκριμενη διαδρομη με συγκεκριμενη κλιση...πιεζοταν για αρκετες χιλιαδες χιλιομετρα ενα συγκεκριμενο σημειο στις ακρες των ελαστικων οποτε σχηματιστηκε μικρο σκαλοπατι).Τωρα ΤΟΣΟ μεγαλο σκαλοπατι οχι δε μου χει τυχει.

Γενικα παντως μην παιρνετε Μισελεν,παραμενουν ακομα τα χειροτερα ελαστικα(ισως φτιαξουν σε μερικα χρονια λογω Motogp αλλα ειναι νωρις ακομα)

αν δεν συνέβαινε και στους δύο μας ακριβώς το ίδιο πράγμα,θα νόμιζα πως παρέδωσε πνεύμα η ανάρτηση έτσι απότομα.

άρχισε να έχει τέτοια φθορά σε γρήγορες βουνίσιες βόλτες. όταν πήγα πίστα χειροτέρεψε ΠΟΛΥ. έβαλα τις πιέσεις που προτείνει η michelin ,δοκίμασα και διάφορες αποσβέσεις επαναφοράς κι απόσβεσης (με σημειώσεις)  αλλά δεν άλλαζε τίποτα. λες και η άσφαλτος μάσαγε το σημείο εκείνο. κάποια μαλακία με το σκελετό έχουνε κάνει.

βρήκα κι ένα σύντομο αρθράκι.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2017, 09:24:19 μμ από RaGe RaptoR »
Gixxerman™ 1⬆️5⬇️

• Gixxerm@n™
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 26, 2017, 09:29:58 μμ »
Η φωτό από το παραπάνω άρθρο. Εμφανής υπερβολική φθορά δεξιά (αριστερά όπως το βλέπουμε).

Ο δημοσιογράφος δεν τα πληρώνει και τα έβγαλε αμέσως  :tooth:
εγώ τα κράτησα παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2017, 09:30:32 μμ από RaGe RaptoR »
Gixxerman™ 1⬆️5⬇️

Αποσυνδεδεμένος drioannis

• Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 27, 2017, 08:06:36 πμ »
Λάθος ρύθμιση ανάρτησης (αν έχεις σωστά SAG δες απόσβεση επαναφοράς) και πιθανόν όπως αναφέρθηκε επάνω, πολύ άνοιγμα του γκαζιού στο ίδιο σημείο. Αν ήταν σε πίστα θα πρότεινα πιο νωρίς αλλά ταυτόχρονα πιο ομαλό άνοιγμα γκαζιού.
You will never be arrested #58
G.O.A.T.

• Gixxerm@n™
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 27, 2017, 12:01:33 μμ »
Λάθος ρύθμιση ανάρτησης (αν έχεις σωστά SAG δες απόσβεση επαναφοράς) και πιθανόν όπως αναφέρθηκε επάνω, πολύ άνοιγμα του γκαζιού στο ίδιο σημείο. Αν ήταν σε πίστα θα πρότεινα πιο νωρίς αλλά ταυτόχρονα πιο ομαλό άνοιγμα γκαζιού.

Στη θεωρία ακούγονται σωστά. Όμως δε γίνεται να χάλασαν όλων οι αναρτήσεις ή/και δεν γίναμε τόσο άγαρμποι έτσι απότομα, ταυτόχρονα.εκτός από το δικό μου και του Γιάννη, Και ο Βύρωνας είχε παρόμοιο θέμα με το ίδιο λάστιχο. Όπως είπα, πολλές συμπτώσεις μαζεμένες ... ίσως παραείναι ευαίσθητος ο σκελετός του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 27, 2017, 03:27:03 μμ από RaGe RaptoR »
Gixxerman™ 1⬆️5⬇️