Αποστολέας Θέμα: cordura  (Αναγνώστηκε 1398 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bobus

• κουλάδι
    • Προφίλ
cordura
« στις: Ιανουαρίου 01, 2016, 10:19:05 μμ »
Χρόνια πολλά σε όλους τους γλήγορους του φόρουμ, όρθια, πλαγιαστά αλλά ποτέ οριζόντια.  :occasion14:

Το θέμα τώρα: κορντούρα πώς πλένεται; Έβαλα tide και πλύσιμο στο χέρι, η μουτζούρα έμεινε. Είδα σε διπλανό φόρουμ κάποιον να λέει "βάλε άβα για πιάτα στο πλυντήριο, σεταρισμένο στα ευαίσθητα", το έκανα, τζίφος. Επίσης έτριψα με tide σε σφουγγάρι.  Άλλη λύση; 

Το φυσικό χρώμα εκεί είναι γκρίζο, αλλά η μουτζούρα είναι προφανής. Εκεί που υπάρχει ζώνη το χρώμα είναι άθικτο άρα πρόκειται για μουτζούρα και όχι για ξεβαμμένο μαύρο από το υπόλοιπο μέρος του μπουφάν (που είναι μαύρο).

Αποσυνδεδεμένος Feelgood

• Πίτσα, μπίρα και...μακρυά απο ποδήλατο
    • Προφίλ
Απ: cordura
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 04:26:34 μμ »
Δοκίμασε σε καθαριστήριο. Υπάρχει περίπτωση βέβαια να μην βγαίνει ούτε με πυρηνικά. Εγω το πάω στα Star. 8,8€ στοιχίζει. Δοκίμασε.

Αποσυνδεδεμένος Xlitos

• ----------
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 07:55:24 μμ »
εχω βγαλει πολλες μουτζουρες και σταμπες μ αυτο...δε το εχω δοκιμασει σε κορντουρα γιατι παντα μαυρα τα παιρνω οποτε δε ''λερωνουν'' 8)  αλλα give it a try..στα σουπερ μαρκετ υπαρχει στα απορρυπαντικα φτηνο ειναι...αν δε βρεις το διαβολακο παρε κατι αντιστοιχο κατι θα χει.Επισης εχει ειδος λεκε....εγω εχω παρει για λαδια αλλα το χρησιμοποιω σε οτι να ναι λεκε ειναι δυνατο.Βαζεις στο λεκε/μουντζουρα το τριβεις με πανι το αφηνεις 15-20 λεπτα και μετα το πετας στο πλυντηριο για πλυσιμο.

https://www.google.gr/search?q=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%82+%CF%84%CE%BF%CF%85+%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CE%B5&biw=1024&bih=475&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwje2_DU14vKAhXFBiwKHTQrAx4Q_AUIBigB#imgrc=_

Αποσυνδεδεμένος bobus

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 09:37:04 μμ »
Πριν καιρό πήρα κι έβαλα σπρέυ αδιαβροχοποίησης, που μάλιστα δεν έκανε σχεδόν τίποτε, φοβάμαι πως αυτό ευθύνεται που η μουτζούρα δεν βγαίνει.

Αποσυνδεδεμένος bobus

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 09:38:52 μμ »
Δεν θέλω ποτέ να παίρνω αμιγώς μαύρα ρούχα, θέλω να είμαι όσο το δυνατόν περισσότερο ορατός από τους αφηρημένους/ες μαλάκες που οδηγούν εκεί έξω με το κινητό στο χέρι....  :BangHead:

Αποσυνδεδεμένος basiliss13

• διχρονοκουλάδι
    • Προφίλ
    • 2stroke
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 09:37:41 μμ »

ποτίζεις εκεί που είναι λερωμένο,πλύσιμο με σαπούνι,και έτοιμος......δοκιμασμένο με λάδια αλυσίδας...

Αποσυνδεδεμένος bobus

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 09:40:00 μμ »
Το έχεις δοκιμάσει σε κορντούρα;

• διχρονοκουλάδι
    • Προφίλ
    • 2stroke
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 10:24:49 μμ »
Το έχεις δοκιμάσει σε κορντούρα;
ναι πρόσφατα κιόλας,σε γκρι πολύ ανοιχτό και έφυγε τελείως.....  :occasion14:

Αποσυνδεδεμένος Feelgood

• Πίτσα, μπίρα και...μακρυά απο ποδήλατο
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 08:40:08 πμ »
...άμα ασχολείσαι με δίχρονα ... :tooth: :tooth: :tooth:

Αποσυνδεδεμένος backys

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 12:32:22 μμ »
 :laughing4:

Αποσυνδεδεμένος stabak

• Antirossisist με το στανιό
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 01:00:58 μμ »
Δεν θα το ασπρισει ρε παιδια το σουαζ?
Valves still are for gays

• διχρονοκουλάδι
    • Προφίλ
    • 2stroke
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 07:59:15 μμ »

• διχρονοκουλάδι
    • Προφίλ
    • 2stroke
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 08:08:51 μμ »
Δεν θα το ασπρισει ρε παιδια το σουαζ?
το έκανα....στου αδελφού μου το μπουφάν.....γιαυτο το πρότεινα...μουσκέψαμε καλά το μανίκι που λερώθηκε,και το πλύναμε με σαπούνι στο χέρι.....έφυγε τελείως.....και ξέρετε τι σημαίνει γράσο από αλυσίδα έτσι.....τώρα αν το αφήσεις πολύ ώρα και τέτοια δεν ξέρω.....πάντως δεν είναι καυστικό,...αν δεν είσαι πολύ ευαίσθητος το δουλεύεις με γυμνά χερια άνετα....

και μιας και τα λέμε,....είναι το καλύτερο για καθαρισμό φρενων αλυσίδας κ.τ.λ.,....μιας και παράγωγα πετρελαιου καταστρέφουν λαστιχάκια, τακάκια αλλα και βαμμένες επιφάνειες.....το προτείνω ανεπιφύλακτα

Αποσυνδεδεμένος lospsi

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 10:36:43 μμ »
πάντως, με τριψίματα, πυρηνικά διαλυτικά κτλ., νομίζω πως πρέπει να χαιρετήσεις την αδιαβροχοποίηση...

Αποσυνδεδεμένος bobus

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 11:32:33 μμ »
To σπρέυ αδιαβροχοποίησης δεν έκανε πρακτικά τίποτε, δυσκολεύομαι να δω διαφορά πριν και μετά το βάλω, οπότε δε με απασχολεί το θέμα. Με ενδιαφέρει να βγει η μουτζούρα και να μη ξεβάψει το γκρίζο.