Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για αναρτήσεις και sag  (Αναγνώστηκε 1022 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lospsi

• κουλάδι
    • Προφίλ
Ερώτηση για αναρτήσεις και sag
« στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 12:25:04 μμ »
Καλημέρα,

χθες με έναν φίλο ρίξαμε μια ματιά στις αναρτήσεις της μοτό μου ( Aprilia Tuono Factory, ohlins μπρος-πίσω).

Προβληματίστηκα από το εξής:
Λόγω του αυξημένου βάρους μου, ξέρω ότι πίσω για να βγάλω το σωστό sag, το έχω προφορτίσει πολύ, με αποτέλεσμα να μην έχει σχεδόν καθόλου στατικό sag (το δυναμικό βγαίνει σωστό στα περίπου 30mm). Μπροστά πάλι, στατικό έχει 25mm και δυναμικό 35mm (πάλι ΟΚ) αλλά γενικά δείχνει να έχει μια πολύ σφικτή λειτουργία, σαν να μην λειτουργεί σωστά το πηρούνι. Καβαλάω την μηχανή και πίσω κάθεται ενώ μπροστά δείχνει να μην κουνιέται σχεδόν καθόλου. Και αν προσπαθήσεις να πατήσεις την μηχανή στο κέντρο για να δεις την λειτουργία των αναρτήσεων (όπως κάνει ο Dave Moss) δεν βλέπεις μια ομοιόμορφη κίνηση και στα δύο άκρα.

Γιατί υπάρχει τόση μεγάλη διαφορά στα στατικά sag εμπρός-πίσω? Να είναι λάθος οι υπόλοιπες ρυθμίσεις μπροστά? Να έχει λάθος ποσότητα ή ίξωδες το λάδι του μπροστινού (έχει γίνει αντικατάσταση τσιμούχας στο πηρούνι πριν κανά δυο χρόνια)?

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
    • KAPOULITSAS-outdoors.gr
Απ: Ερώτηση για αναρτήσεις και sag
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 12:49:14 μμ »
Άλλαξε πίσω ελατήριο σύμφωνα με τα κιλά σου και όλα θα έρθουν στα φυσιολογικά τους.

Αποσυνδεδεμένος Byron

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 01:48:46 μμ »
Πίσω, στατικό sag (σχεδόν καθόλου) δεν έχει ούτε το δικό μου. Από ρυθμίσεις τι έχεις κάνει, θυμάσαι? Τι βάρος έχεις περίπου?

Σου βάζω τα δικά μου ως ένδειξη. Αναρτήσεις ίδιες (Factory), με στολές κλπ είμαι 100kg περίπου.

Εμπρός
static 27, dynamic 34
ΑΣ -9 κλικ από τέρμα σφιγμένο
ΑΕ -10 κλικ  ----//------
Προφόρτιση 8 στροφές
Κατέβασμα 1 γραμμή την πλάκα.
Λάδι 520 ml είναι το standard νομίζω, έχω προσθέσει 5ml (από όσο είναι το standard που δεν θυμάμαι ακριβώς).

Πίσω δεν θυμάμαι πόσο, πάντως το στατικό ήταν ανύπαρκτο (1-2mm)
ΑΣ -8 από τέρμα σφιγμένο
ΑΕ -10 ------//-------
Προφόρτιση 2 στροφές
Υψος +2 mm (313mm από κέντρο σε κέντρο)

Αυτά... :occasion14:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 08, 2015, 02:17:06 μμ από Byron »

Αποσυνδεδεμένος gorilla

• 10cc
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 02:11:45 μμ »
Πριν μπεις σε έξοδα  παίξε λίγο με τις αποσβέσεις. .. Καλά τα σαγκ, αλλά αλλά άμα δεν δουλεύουν ομοιορφα μάλλον είναι θέμα αποσβέσεων

Αποσυνδεδεμένος lospsi

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 06:41:23 μμ »
Πριν μπεις σε έξοδα  παίξε λίγο με τις αποσβέσεις. .. Καλά τα σαγκ, αλλά αλλά άμα δεν δουλεύουν ομοιορφα μάλλον είναι θέμα αποσβέσεων

έτσι νομίζω και γω, το θέμα είναι ότι ξεχωριστά κάθε μέρος δείχνει ότι δουλεύει σωστά στις αποσβέσεις του. Πάλι με οδηγό το "πιέζω και βλέπω πως επαναφέρει αλά Dave Moss".

Βύρωνα,δεν θυμάμαι τι έχω βάλει γιατί ξεκίνησα από ρυθμίσεις πίστας που δίνει το μάνιουαλ και μετά με τον παραπάνω τρόπο τις έφερα εκεί που φαινόταν ότι δουλεύουν σωστότερα. Θα το ξανακοιτάξω πάλι, ούτως ή άλλως πάω για τσιμούχα πάλι....
Πάντως σίγουρα θέλω ελατήριο πίσω το οποίο είναι στο πρόγραμμα να μπεί.

Από κιλά είμαι στα 115 :wstl: χωρίς εξοπλισμο.

Αποσυνδεδεμένος AKISR6

• κουλάδι
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος lospsi

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 06:08:55 μμ »
 :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:

αν και αυτός, μάλλον για 230 κιλά τον κάνω. Εγώ είμαι πούπουλο μπροστά του :wstl:

Αποσυνδεδεμένος Psycho_RB

• Burgman Racer
    • Προφίλ
    • my video's
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 06:17:43 μμ »
Εαν καταλαβα καλα ειπε 365 pounds βαρος οτι ειναι ο τυπος... δηλαδη 165 κιλα...  :tooth:   :tr:

Αποσυνδεδεμένος petani

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 06:33:21 μμ »
 :wstl: