Αποστολέας Θέμα: 18V !!!!!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος V4.2R

• Pedrozistas
    • Προφίλ
18V !!!!!!!!!!!
« στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 01:44:06 πμ »
και βολτάρω που λέτε, και γουστάρω με τρέλα το ρετρό πραπρά στην εθνική οδό και πάνω που σκέφτομαι τι ΚάΤλα βγάζω με ένα τόσο παλιό μηχανάκι ... νιώθω ρισπέκτ για τα τζαπιόνια για το πράμα αυτό που έβγαλαν στην παραγωγή εν έτη 1995 ( ! ) και αναρωτιέμαι τί σοκ θα έπαθαν όσοι το πρωτοκαβαλήσανε αυτό το πράμα πριν 20 χρόνια.... έχει και ανάποδο σασμάν και νομίζω οτι καβαλάω τον ντούκο στις σέρρες .... τέτοια μεγαλεία δλδ....

είμαι που λέτε και ανεβαίνω μια γέφυρα και μποοοοουυυυ το πράγμα πεθαίνει... πωωω συμφορά μου.....  κάνω άκρη στην βοηθητική, κλείνω διακόπτη, ανοίγω πάλι, λαμπάκια όλα κομπλέ, πατάω μίζα και σβήνει το σύμπαν όλο... καρδιακό.... γιατί βρε κούκλα μου τα κάνεις αυτά πρωί πρωι.... κατεβαίνω το λοιπόν, και αρχίζει το σπρώξιμο να καβατζάρω την γέφυρα μπας και το σπρώξω στην κατηφοριά ....

400 μέτρα μετά και λαχάνιασμα θανάτου με μπόλικο βήχα... και μιλάμε για κρύο ε? οχι παίξε - γέλασε... σπρώχνω που λέτε στην κατηφόρα και τσαφ μπαμ το πράμα πήρε μπρός... χαμόγελο που κόπηκε βίαια μετα τα σκασίματα και τον τσαμπουκά μετά τις 2500 στροφές... ακριβώς όμως. στις 2501 σκάει, σβήνει μπερδεύει...

προσέχω μην μου σβήσει... δοκιμάζω φώτα, νέκρα... φλάς... νέκρα... κουτσα κούτσα γυρνάω με 45 χλμ τελική σπίτι... λύνω σέλα και ξηλώνω την ολοκαίνουρια μπαταρία ΛιΟν που χρυσοπλήρωσα για ένα πρα πρα 20ετίας και δοκιμάζω την παλιά τίμια γιουάσα που είχε... και ωωωωπ.... όλα κομπλέ... φώτα, φλάς, και στις 2501 στροφές ....! κομπλέ...

βγάζω πολύμετρο και δοκιμάζω....

ιδού τα νούμερα... ρελαντί 900 στροφές 13.8V.... 2000 στροφές 14.8V.... 2500 στροφές 15.4V... 3500 στροφές 16.2V... 5000 στροφές ... 17V... 7000 στροφές ..... 18.1V !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

το οτι έχει κλάσει ο ανορθωτής είναι προφανές... το οτι η μπαταρία ΛιΟν γράφει πάνω με μεγάλα γράμματα  DO NOT APPLY VOLTAGE GREATER THAN 15V.... όχι, αυτό δεν μου ήταν προφανές.... πάει ολοκαίνουρια μπαταρία... κλάι μάιν.

παράγγειλα ήδη νέα μπαταρία και νέο ανορθωτή άφτερ μάρκετ φυσικά... γαμώ την χόντα μου γαμώ.

το ερώτημα που με τριβελίζει όμως είναι.... μήπως έχουν κλάσει και τα πηνεία? παίζει αυτό?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2014, 01:46:37 πμ από V4.2R »

Αποσυνδεδεμένος sapila racing

• στρογγυλοφάναρος
    • Προφίλ
Απ: 18V !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 11:18:38 πμ »
Μην βασανίζεσαι αδίκως, άλλαξε τον ανορθωτή και λογικά όλα θα είναι κομπλέ.
Είναι γνωστή πληγή και αν ηταν ο μαμά είναι και λογικό. Η μπαταρία μπορεί και να την έχει γλυτώσει πάντως.
Επίσης μια και αναφέρεις οτι πριν λίγο καιρό άλλαξες την μπαταρία, έχε υπ όψιν οτι ο ανορθωτής την ακούει αν κυκλοφορείς με ψόφια μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος kinhsh

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 12:25:27 μμ »
  Η μηχανή συμφέρει περισσότερο από το αυτοκίνητο στην Ολλανδία ; H το κάνεις από χόμπυ προς τη μηχανή ;  Aπο τεχνικά δεν ξέρω να βοηθήσω.

Αποσυνδεδεμένος V4.2R

• Pedrozistas
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 08:18:13 μμ »
  Η μηχανή συμφέρει περισσότερο από το αυτοκίνητο στην Ολλανδία ; H το κάνεις από χόμπυ προς τη μηχανή ;  Aπο τεχνικά δεν ξέρω να βοηθήσω.

απο χόμπι το κάνω κίνηση...