Αποστολέας Θέμα: Πρώτες βοήθειες σε τραυματισμένο μοτοσυκλετιστή  (Αναγνώστηκε 2438 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
    • KAPOULITSAS-outdoors.gr
Πρώτες βοήθειες σε τραυματισμένο μοτοσυκλετιστή
« στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 12:06:02 μμ »

Αποσυνδεδεμένος R1der

• Προφίλ
Απ: Πρώτες βοήθειες σε τραυματισμένο μοτοσυκλετιστή
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 12:21:47 μμ »
Πολύ καλές οι συμβουλές αλλά επειδή έχω κάνει πρώτες βοήθειες αρκετές φορές μέσω της Π.Α. πάντα στο τέλος μας λένε ένα πράμα. Ότι καλά όλα αυτά που μαθαίνουμε αλλά είναι για τη δουλειά ή για γνωστό,φίλο,συγγενή ή για περίπτωση απλή που έτυχε να είμαστε μπροστά και ξέρουμε τι έγινε.
Αν πετύχεις π.χ. μηχανόβιο πεσμένο κάτω σε άσχημη κατάσταση, αναίσθητο και δεν ξέρεις πως έπεσε, πού χτύπησε και φυσικά τι έχει πάθει, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ελέγξεις για σημεία ζωής, ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Και αυτό γιατί πέραν του ιατρικού προσωπικού κανείς άλλος δεν είναι πιστοποιημένος να δίνει πρώτες βοήθειες, οπότε αν τον μετακινήσεις και τον επαναφέρεις αλλά μετά μείνει π.χ. παράλυτος και σε κυνηγήσει αυτός ή η οικογένεια του, άντε να αποδείξεις πως η ζημιά που έπαθε, προκλήθηκε από το ατύχημα και όχι από σένα, κοινώς ΕΜΠΛΕΞΕΣ.
"Ποτέ μην τα βάζεις μ’ έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας".
Γουστάρουμε Rossi κι ας μην κερδίζει. ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ να ηρεμήσουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 01:05:24 μμ »
Καλό είναι όσα γνωρίζουμε (τι πρέπει και τι δεν πρέπει) να τα γράψουμε σε αυτό το τόπικ και αχρείαστα να'ναι για όλους μας.

:occasion14:

Αποσυνδεδεμένος VFR

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 01:16:22 μμ »
Χωρίς να μπορώ να δω το Video δεν ξέρω τι λένε.
Γιώργο, μετά απο δύο σεμινάρια στους Σαμαρείτες, αυτό που λες και ισχύει και δεν ισχύει.
Αν πχ του σώσεις την ζωή γιατί αλλιώς θα πέθαινε αλλά έμεινε παράλυτος?  :dontknow:
Αυτό που κάνεις είναι το εξής. Αν είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για κάτι, το κάνεις. Αν έχεις και την παραμικρή αμφιβολία ΔΕΝ το κάνεις. Γιατί πιθανότατα θα το κάνεις λάθος...
Το κράνος δεν θα το έβγαζα προσωπικά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. ΤΟ ξαναλέω. Σε ΚΑΜΙΑ. Θα πήγαινε στο νοσοκομείο και εκεί αν ήξεραν ή θα το έβγαζαν όπως πρέπει ή θα το έκοβαν.

Υπάρχουν ειδικές κουκούλες απο την Arai για να βγαίνει πιο εύκολα και τα Shoei έχουν κατά την γνώμη μου το καλύτερο σύστημα αφαίρεσης για τα μαξιλαράκια ούτως ώστε να αφαιρείται πολύ πιο εύκολα το κράνος.

Σε όσα ατυχήματα έχω σταματήσει live (έξω, γιατί στις Σέρρες, μόνο δύο φορές χρειάστηκε να γίνει κάτι απο αυτά που είχα μάθει, όμως να ξέρεις ότι όταν είσαι τραυματίας, ΔΕΝ ακούς κανέναν. πχ. Ούτε ακίνητος κάθεσαι, ούτε θες να μείνεις ξαπλωμένος, ούτε θες να κάτσεις με το κράνος... δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος Μάνος

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 01:17:12 μμ »
Κι εγω και ο Μήτσος (VFR) έχουμε περάσει σεμινάριο Π.Β. και είμαστε πιστοποιημένοι βοηθοί Σαμαρείτες.

Οπότε :

1ον. Οτι και να πούμε , δεν είμαστε ούτε γιατροί, ούτε διασώστες. Αρα  μπορεί να λέμε και παπαριές που να κοστίσουν σε υγεία και ζωή αν προσπαθήσουμε να τα μεταδώσουμε σε κάποιον άλλον.

2ον. Η καλύτερη λύση είναι να παρακολουθήσουμε όλοι (η όσοι μπορέσουν εν πάσει περιπτώσει) τέτοια σεμινάρια. Να έχουμε ιδία άποψη για το θέμα και για το τι πρέπει να κάνουμε σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Απο την οθόνη λίγα πράματα μπορούν να ειπωθούν και αυτά όχι ιδιαίτερα καθαρά και αξιόπιστα (στα σεμινάρια γίνονται και ασκήσεις για να ξέρουμε και στην πραγματικότητα τι κάνουμε).

3ον. Σχετικά με το κράνος...... ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ !!!  Οτιδήποτε άλλο εμπεριέχει τεράστιο κίνδυνο για την ζωή η και την εν γένει μετέπειτα υγεία του τραυματία!!! Το βγάλσιμο του κράνους γίνεται απο ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΥΣ  διασώστες! Όσο και να ξέρουμε τον τρόπο, όσες ασκήσεις και να κάνουμε, διατρέχουμε τον κίνδυνο να τα κάνουμε μαντάρα (άσε και το νομικό μέρος που αναφέρθηκε πιο πάνω!).
Dum vivimus vivamus

Αποσυνδεδεμένος kapoulos

• It's just a ride...
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 01:33:57 μμ »
Επειδή κι εγώ παλιότερα είχα ευαγγέλιο το "δεν βγάζουμε ποτέ το κράνος" αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που ο τραυματίας μπορεί να πνίγεται από αίμα ή να μην αναπνέει ή για 1002 λόγους,ΕΑΝ χρειαστεί να βγει,στο βίντεο παραπάνω δείχνουν ΠΩΣ πρέπει να βγει και χρειάζονται 2 άτομα.
Δείχνει πως πρέπει να στηρίξουμε τον αυχένα και πως ανοίγουμε με τα χέρια το εσωτερικό του κράνους και πως περνάμε από το σημείο της μύτης.

Ξαναλέω,συνήθως (και εφόσον ο τραυματίας μας απαντά-άρα αναπνέει- δεν χρειάζεται να βγάλουμε εμείς το κράνος του,αλλά και πάλι,καλό είναι να γνωρίζουμε ΠΩΣ πρέπει να βγει εάν χρειαστεί.

Edit : Επίσης ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ το πως στηρίζουμε το κεφάλι του τραυματία σε ουδέτερη θέση και ΔΕΝ το αφήνουμε μέχρι να τον παραλάβει ασθενοφόρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2013, 01:36:19 μμ από kapoulos »

Αποσυνδεδεμένος R1der

• Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 02:16:52 μμ »
Χωρίς να μπορώ να δω το Video δεν ξέρω τι λένε.
Γιώργο, μετά απο δύο σεμινάρια στους Σαμαρείτες, αυτό που λες και ισχύει και δεν ισχύει.
Αν πχ του σώσεις την ζωή γιατί αλλιώς θα πέθαινε αλλά έμεινε παράλυτος?  :dontknow:
Αυτό που κάνεις είναι το εξής. Αν είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για κάτι, το κάνεις. Αν έχεις και την παραμικρή αμφιβολία ΔΕΝ το κάνεις. Γιατί πιθανότατα θα το κάνεις λάθος...
Το κράνος δεν θα το έβγαζα προσωπικά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. ΤΟ ξαναλέω. Σε ΚΑΜΙΑ. Θα πήγαινε στο νοσοκομείο και εκεί αν ήξεραν ή θα το έβγαζαν όπως πρέπει ή θα το έκοβαν.

Υπάρχουν ειδικές κουκούλες απο την Arai για να βγαίνει πιο εύκολα και τα Shoei έχουν κατά την γνώμη μου το καλύτερο σύστημα αφαίρεσης για τα μαξιλαράκια ούτως ώστε να αφαιρείται πολύ πιο εύκολα το κράνος.

Σε όσα ατυχήματα έχω σταματήσει live (έξω, γιατί στις Σέρρες, μόνο δύο φορές χρειάστηκε να γίνει κάτι απο αυτά που είχα μάθει, όμως να ξέρεις ότι όταν είσαι τραυματίας, ΔΕΝ ακούς κανέναν. πχ. Ούτε ακίνητος κάθεσαι, ούτε θες να μείνεις ξαπλωμένος, ούτε θες να κάτσεις με το κράνος... δυστυχώς...

Ναι μπορεί να τον σώσεις αλλά αν του μείνει μόνιμη βλάβη, δεν μπορείς συνήθως να αποδείξεις σε τι οφείλεται, εσένα ή το ατύχημα. Κι αν ο άλλος είναι περίεργος και αποφασίσει να σε κυνηγήσει, καλά ξεμπερδέματα.

Στο κράνος συμφωνώ κι εγώ, εκτός αν είναι άμεση ανάγκη που θα τον σκοτώσει αν δε το βγάλουμε.

Όσο για την τελευταία πρόταση σου Δημήτρη, αν ο τραυματίας μιλάει τότε δεν ισχύουν αυτά που έγραψα πιο πάνω γιατι πολύ απλά ούτε ΚΑΡΠΑ θα χρειαστεί και το βασικότερο θα σου πει πού πονάει και πως, οπότε έχεις μια ιδέα τι έχει πάθει. Αυτό που έγραψα εγώ αναφέρεται σε περιπτώσεις που το θύμα δεν έχει συνείδηση. Εκεί ζορίζουν τα πράματα.
"Ποτέ μην τα βάζεις μ’ έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας".
Γουστάρουμε Rossi κι ας μην κερδίζει. ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ να ηρεμήσουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος VFR

• κουλάδι
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 02:41:38 μμ »
Γιώργο,

Μιχάλη, αν πραγματικά πνίγεται στο αίμα, είσαι σε πολύ δύσκολη κατάσταση και ΕΜΕΙΣ, που το αίμα το έχουμε δει στην τηλεόραση, δεν έχει ΚΑΝΕΝΑΣ ιδέα πως θα αντιδράσει.

Το ότι έχει τις αισθήσεις του Γιώργο δεν λέει πραγματικά όμως, τίποτα. Έχει τύχει ατύχημα σε πολύ κοντινό πρόσωπο στις Σέρρες, που είχε πλήρως τις ασθήσεις του και όμως είχε αιμάτωμα στο κεφάλι. Αν αυτός ο άνθρωπος είχε χτυπήσει και τον αυχένα του, άντε πείσε τον εσύ να μην βγάλει το κράνος και κάνει κρακ τίποτα... Αυτό εννοώ.

Έχει επίσης τύχει να πνίγεται λυπόθυμος απο το λουράκι του κράνους. Όταν, ακόμα και στους Σαμαρείτες σου λένε ''το βγάζεις έτσι κι έτσι, και αν ακούσεις κανένα κρακ, θόρυβο, κλπ σταματάς'', πολύ απλά δεν βγάζει το κράνος. Πρώτα απ'όλα όταν το βγάλεις θέλεις να βάλεις νάρθηκα. Ποιός έχει μαζί του νάρθηκα? Δεν μιλάω για τα πολύ απλά περιστατικά, αλλά ακόμα και αυτά που φαίνονται απλά, παίζει να μην είναι. Εγω, επειδή δεν έχω νάρθηκα μαζί μου, δεν έχω βγάλει ποτέ, σε κανέναν το κράνος απο μόνος μου.

Ύστερα, για τα αίματα ή τυχόν εμετό που λέει ο Μιχάλης, σίγουρα μπορεί να χρειαστεί να το βγάλεις. Όμως, σε τέτοιες περιπτώσεις γενικά, αν δεν είσαι του επαγγέλματος, αισθάνεσαι παγωμένος και ανήμπορος να κάνεις κάτι. Εγω προσπαθώ όσο γίνεται και όποτε κανονίζονται να κάνω συνέχεια τα σεμινάρια μήπως και στο τέλος γίνει βίωμα το τι πρέπει να κάνω και μέχρι τώρα με έχει βοηθήσει όσες φορές έχω σταματήσει αλλά και όσες φορές έχω πέσει μόνος μου. Είτε στον δρόμο, είτε στην πίστα, είτε στο βουνό, είτε σε αγώνα κλπ...

Αυτά τα Video, δεν τα μπορώ και γενικά δεν τα θέλω. Προτιμώ να είμαι πάντα face2face με τον εκπαιδευτή, να τον ρωτήσω να τον δω, να νοιώσω να μου πει κλπ. Θα τρομάξετε δε, όταν κάποιος κάνει ''πραγματικά'' τον αναίσθητο και πρέπει να τον μετακινείσεις, γυρίσεις κλπ... το βάρος είναι πραγματικά απίστευτο.

Το βασικό, ιδίως για τους εντουράδες του Σαββατοκύριακου, το οποίο μίλαγα και με τον Dr Jekyl, είναι ότι πρέπει όλοι μας, να κάνουμε κάποιες βασικές εξετάσεις μάγκες, και ο Μάνος ξέρει απο πρώτο χέρι τι εννοούμε. Επιπλέον, θα πρέπει να ενημερώνουμε σε περίπτωση που έχουμε κάποιες παθήσεις συγκεκριμένες. Έχει βγεί κάποιο αυτοκόλλητο με βάση δεδομένων QR (barcode) το οποίο το κολάς στο κράνος, πάνω σου κλπ, το σκανάρει ο τύπος και του βγάζει ποιός είσαι, τηλέφωνα συγγενών, παθήσεις, διεύθυνση κλπ Πολύ καλό αλλά πληρώνεις για τον σέρβερ που ανεβάζουν τις πληροφορίες, εκτός κι αν έχεις δικό σου σέρβερ...

ΑυτιΑ,